REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola podatkowa, Deklaracje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czynności sprawdzające urzędu skarbowego

Urząd skarbowy przeprowadzając czynności sprawdzające dokonuje weryfikacji w zakresie terminowego składania deklaracji podatkowych i wypłat podatków. Urząd zawsze bada też dokumentację pod względem wymogów formalnych. Jakie są terminy wykonywania tych czynności?

Rozliczenie roczne PIT zamiast zaliczki

Przedsiębiorcy zobowiązani są do uregulowania zaliczek na podatek dochodowy za miesiąc grudzień lub za ostatni kwartał do 20 stycznia. Mogą również dokonać rozliczenia rocznego poprzez złożenia odpowiedniego zeznania PIT.

Komu opłaca się podatek liniowy?

Jedynie przedsiębiorcom, których roczny dochód jest wyższy niż 100 tys. zł, opłaca się podatek liniowy. Jednolita, 19-proc. stawka tego podatku będzie korzystna przede wszystkim dla dobrze zarabiających bądź osób bezdzietnych.

Procedura zawieszenia postępowania podatkowego

Jeżeli do rozpatrzenia sprawy i wydania decyzji potrzebne jest rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd, postępowanie podatkowe zostanie zawieszone. W toczącym się postępowaniu w sprawie udzielenia ulg w zapłacie podatku, zawieszenie może nastąpić na wniosek podatnika. Fiskus w tej przerwie nie podejmie żadnych czynności procesowych.

REKLAMA

Kiedy można złożyć u pracodawcy PIT – 12?

Osoby świadczące pracę u jednego pracodawcy przez cały poprzedni rok, które nie korzystają z ulg bądź wspólnego rozliczania z małżonkiem czy z samotnie wychowywanym dzieckiem mogą zobowiązać pracodawcę do rozliczenia rocznego podatku za nich. Aby tego dokonać należy do 10 stycznia złożyć u pracodawcy formularz PIT – 12.

Do 10 stycznia można ubiegać się od pracodawcy rozliczenia PIT

Pracownik może zobowiązać swojego pracodawcę do rozliczenia PIT za 2013 r. tylko do 10 stycznia. Dotyczy to pracowników zatrudnionych przez cały rok u jednego pracodawcy. W innym przypadku należy rozliczyć się osobiście.

Ryczałt - jakie dokumenty należy złożyć do końca stycznia?

Podatnicy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania ryczałtem bądź kartą podatkową. Jeżeli już rozliczają się w formie ryczałtu – do 31 stycznia zobowiązani są do złożenia zeznań podatkowych za 2013 r. Wszystkie formularze można przesyłać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

Pełnomocnictwa ogólne w procedurach podatkowych

Finalizują się prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej. Zmiany mają ułatwić życie podatnikom, ale też stworzyć możliwość lepszego przeciwdziałania przestępstwom podatkowym. Jedną z nich jest wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych. Jakie jeszcze zmiany szykuje resort finansów?

REKLAMA

Propozycje zmian w prawie podatkowym na korzyść podatnika

Przepisy prawa podatkowego powinny być zrozumiałe dla każdego podatnika, określające postępowanie między podatnikami a organami. Powstały propozycje wprowadzenia zmian w zasadach rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika.

Fiskus nie rozpatrzy nieopłaconego wniosku o interpretację

Urząd skarbowy ma trzy miesiące na wydanie interpretacji indywidualnej. Podatnik musi pamiętać o wniesieniu opłaty od wniosku o interpretację. W przeciwnym razie fiskus nie rozpatrzy nieopłaconego wniosku.

Wszczęcie postępowania podatkowego

Wszczęcie postępowania podatkowego jest poprzedzone wizytą fiskusa w firmie w celu skontrolowania, czy i w jaki sposób podatnik wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych. Wizyta taka kończy się wręczeniem podatnikowi protokołu. Oprócz skorygowania wykrytych błędów, warto zachować ostrożność nawet po pół roku po kontroli – urząd skarbowy może jeszcze wszcząć postępowanie podatkowe.

Czy można odzyskać zapłacony podatek?

Możliwe będzie odzyskanie zapłaconego podatku za świadczenia nieodpłatne, jeżeli okaże się, że dany przepis prawny nie spełnił norm konstytucyjnych. Chodzi o świadczenia takie jak użytkowanie służbowego samochodu w prywatnych celach czy koszt imprez integracyjnych.

Oszuści podszywają się pod Administrację Podatkową

Oszuści, używający logo Administracji Podatkowej, podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe informacje o czekającym na przedsiębiorców zwrocie z podatku. Proszą o podanie danych osobowych i danych kart kredytowych.

Opłata klimatyczna, czyli podatek od urlopu

Opłata klimatyczna jest dodatkowym kosztem urlopu. Opłatę klimatyczną należy opłacić, jeżeli przebywa się w kurorcie dłużej niż 24 godziny. 

Kontrole w przedsiębiorstwie

Zgodnie z polskimi przepisami, przedsiębiorca podlega wielu ograniczeniom oraz kontrolom. Jakim kontrolom może zostać poddany przedsiębiorca?

Współpraca organów podatkowych w UE

Polska wdroży unijne przepisy mające na celu lepszą i skuteczniejszą współpracę administracji podatkowych Polski i innych krajów UE. Rząd zaakceptował 17 lipca 2012 r. założenia nowej ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych oraz założenia nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Podatek dochodowy od bonusów pracowniczych – Lewiatan chce iść do TK

Nie jest żadną tajemnicą, że organy podatkowe tak interpretują prawo, że pracownicy powinni płacić podatek od wielu pozapłacowych świadczeń (bonusów) otrzymywanych od pracodawcy. Zdaniem ekspertów podatkowych istnieje realna obawa, że fiskus będzie się upominać o podatek od wszystkich takich świadczeń pracowniczych.

Jak wysokie dywidendy wypłacą spółki?

W tym roku można spodziewać się rekordowo wysokiej wartości dywidend, które przyjdzie wypłacić spółkom z udziałem Skarbu Państwa. Niestety jeżeli państwo jest akcjonariuszem w danej spółce, może chcieć zwiększyć swoje przychody, podnosząc podatek. Taka polityka negatywnie odbiłaby się na spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Wszystkie PIT-y roczne złożymy w 2011 roku przez internet bez podpisu elektronicznego

Rozliczając się za 2010 rok będzie można złożyć przez Internet bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego PIT-16A, PIT-28, PIT19A, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Kontrola prowadzenia działalności? Sprawdź jak powinna ona wyglądać!

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien spełniać warunki jakie nakłada na niego prawo. W związku z tym może podlegać kontrolom, w celu weryfikacji zgodności prowadzenia owej działalności z przepisami prawa.

Dane podatników będą bezpieczniejsze

Rozpatrywany przez Sejm projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników ma zwiększyć bezpieczeństwo danych chronionych tajemnicą skarbową. Informacje, rozproszone obecnie w 401 bazach urzędów skarbowych, zostaną zgromadzone w jednym centralnym rejestrze.

Rośnie popularność e-deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów informuje, że liczba deklaracji podatkowych składanych drogą elektroniczną sukcesywnie rośnie. Jak wynika z badania „e-Deklaracje 2010” przeprowadzonego przez Ministerstwo Finansów i Pricewaterhouse Coopers, zdecydowana większość ankietowanych oceniła system jako sprawny i funkcjonalny, a 84% ponownie rozliczy się z urzędem skarbowym przez Internet. W przyszłym roku pojawią się kolejne ułatwienia dla podatników.

Jaki jest czas trwania kontroli przedsiębiorcy?

Czas trwania kontroli nie jest zależny od uznania organu kontrolującego – są to ściśle określone terminy w Ustawie o Swobodzie Działalności Gospodarczej. To, ile kontrolujący spędzi czasu w naszej firmie zależy od jej rozmiaru i kilku innych przesłanek.

Czym jest książka kontroli?

Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli oraz upoważnienia i protokoły kontroli. Książka kontroli może mieć formę zbioru dokumentów. Książka kontroli służy przedsiębiorcy do dokumentowania liczby i czasu trwania kontroli jego działalności.

Rozpoczęcie kontroli - upoważnienie

Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organów kontroli po okazaniu przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynności oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, chyba że przepisy szczególne przewidują możliwość podjęcia kontroli już po okazaniu legitymacji.

Limity czasu kontroli od 7 marca 2009 r. - czyli ile może u Ciebie siedzieć kontroler

Przedsiębiorcę może kontrolować prawie 40 różnych instytucji. Jednak warto wiedzieć, że dany organ kontrolny nie może prowadzić w firmie swoich czynności dowolnie długo. Sprawdź zatem ile dni musisz gościć kontrolerów.

REKLAMA