REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksmisja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przy najmie okazjonalnym można eksmitować?

Pod koniec stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy, które wprowadziły do obrotu instytucję prawną zwaną najmem okazjonalnym. Ta nowa instytucja prawna powoduje, iż wynajmujący lokale na nowych zasadach będą mogli zwrócić się o eksmisję uciążliwych lokatorów bez konieczności prowadzenie długotrwałego postępowania sądowego, wskazywania lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego.

Jak skutecznie przeprowadzić eksmisję?

Zasadą od lat obowiązującą w polskim prawie jest, iż nie można wykonywać eksmisji na tzw. bruk. Jeżeli w wyroku orzekającym eksmisję Sąd nie orzekł o uprawnieniu pozwanego – osoby mającej być eksmitowaną – do lokalu socjalnego, wówczas eksmisja możliwa jest jedynie do innego lokalu, zwanego pomieszczeniem tymczasowym.

Obowiązek wskazania tymczasowego pomieszczenia w przypadku eksmisji

Komornik nie przeprowadzi eksmisji na podstawie wyroku, w którym nie orzeczono o uprawnieniu do lokalu socjalnego osoby, która ma zostać eksmitowana, jeżeli wierzyciel (właściciel lokalu mieszkalnego/nieruchomości) lub gmina nie wskażą tymczasowego pomieszczenia (lokalu zastępczego), do którego będzie można przeprowadzić eksmitowaną osobę.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA