REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przede wszystkim - dostrzec człowieka! Wyzwania HR w Poznaniu

Wyzwania HR - Poznań, listopad 2012
Wyzwania HR - Poznań, listopad 2012

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, menedżer, przywódca… a może bezrobotny? Zespół czy jednostka? Kto jest najważniejszy z punktu widzenia sukcesu organizacji? Podczas poznańskiej edycji konferencji Wyzwania HR, organizowanej przez portal Pracuj.pl najważniejszy stał się człowiek. Podczas 8 tematycznych sesji prelegenci i uczestnicy zastanawiali się w jaki sposób HR może wspierać rozwój ludzi, by oni mogli rozwijać organizacje. Sprawdzali czy mentoring jest odpowiedzią na potrzeby i dylematy rozwojowe dzisiejszych menedżerów, jak umacniać identyfikację pracowników z firmą, z jednostek budować zintegrowany zespół, a także czy osoby zagrożone zawodowym wykluczeniem mogą stanowić istotną korzyść dla firmy.

Podczas pierwszej sesji tematycznej Joanna Malinowska-Parzydło, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu oraz Personal Brand Institute przekonywała, że mentoring jest „starą jak świat” metodą rozwoju ludzi skuteczną zarówno w czasach kryzysu, jak i prosperity. Wskazywała, że menedżerowie funkcjonujący w wysoce konkurencyjnym środowisku, w kluczowych momentach zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym potrzebują doświadczonych przewodników.

REKLAMA

REKLAMA

Rolą dobrego mentora jest wskazanie sedna spraw oraz pokazanie sprawdzonej przez siebie drogi dotarcia do podobnego celu. Także docieranie do źródeł motywacji. Mentor pomaga w projektowaniu długoterminowego sukcesu, odnajdując to, co w nas najlepsze. Dobry mentor potrafi wskazać nasze silne strony oraz umiejętnie wykorzystać nasze indywidualne, unikatowe cechy by dodatkowo wzmocnić przyjętą postawę” – tłumaczy Joanna Malinowska-Parzydło.

Dzięki mentorowi, menedżerowie potrafią lepiej zdefiniować cele oraz odnajdują właściwą drogę do ich realizacji. Stają się także lepszymi szefami lub wodzami, o czym dalej mówił Szymon Kudła z Centrum Szkoleniowego Jet. Wskazywał on, że „Przykłady zachowań i czynów wybitnych przywódców to najlepszy sposób na kształtowanie postaw lidera wśród innych (…) ludzie będą robili to, co sam robisz a nie to do czego nawołujesz”. Szymon Kudła podkreślił także, że „Przywódca angażuje cały zespół pokazując, że każdy z jego członków jest istotny i przyczynia się do osiągnięcia zbiorowego sukcesu”.

Z kolei Marek Raczyński z Lidl wskazywał 6 obszarów służących integrowaniu ludzi – od etapu odrębnych indywidualności do zaangażowanych pracowników tworzących zgrany, spójny i zmotywowany zespół. Według Marka Raczyńskiego kluczem do sukcesu wpływającym na identyfikację pracownika z firmą jest zarówno proces inicjacji - która może przybierać zarówno formułę wieloetapowych, złożonych i niekiedy tajemniczych rytuałów, ale w większości współczesnych organizacji oznacza po prostu wieloetapowy proces rekrutacji – jak i korporacyjny dress-code i symbole przyjęte w organizacji. Jednoczące bywa identyfikowanie wspólnego wroga a następnie wspólne działania mające na celu osiągnięcie przewagi nad konkurentem. Także precyzyjne określanie mierników sukcesu i źródeł potęgi służy wzmacnianiu poczucia przynależności pracowników do organizacji.

Druki PIT 2012 / 2013 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta podatkowa 2013 - stawki

Nie płacisz dostawcom – nie masz kosztów i nie odliczasz VAT

REKLAMA

„Silne grupy – jak np. Policja, Masoni czy… więźniowie mają również jasną i przejrzystą strukturę, są hierarchiczne a ich członkowie wyznają wspólne wartości. Poza tym, mają mocnych liderów oraz stawiają wysokie wymagania swoim członkom. Innymi słowy: jeśli chcesz do nas dołączyć musisz się mocno natrudzić. Jest to zresztą uzasadnione psychologicznie – jako ludzie mamy tendencję do podwyższania naszej subiektywnej oceny tego, na co ciężko zapracowaliśmy” dodał Marek Raczyński z Lidl.

O angażowaniu pracowników oraz kandydatów do pracy mówiła także Daria Siwka z bardzoHR oraz Joanna Paulińska z Carlsberg prezentując praktyczny przewodnik „Jak wdrożyć karierowy fanpage na Facebook.com”. „Tworząc fanpage postanowiliśmy pokazać pracowników odpowiedzialnych za usługi finansowe. Mimo, że z zewnątrz kojarzą się tylko z żmudnym liczeniem, odpowiedzialnością finansową czy wystawianiem faktur, my staraliśmy się ukazać przede wszystkim, że to ludzie czerpiący wielką satysfakcję z pracy. Pokazaliśmy, że także ta praca bywa zabawna, że nasi pracownicy to ciekawi i fajni ludzie, którzy potrafią się wyluzować, mają zainteresowania, pasje, lubią prywatnie się spotykać, mają rodziny i dzieci” – opisywała projekt realizowany na rzecz Carlsberg Daria Siwka.

Podczas debaty panelowej p. Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj Solutions przytoczyła kluczowe wyniki tegorocznej edycji raportu portalu Pracuj.pl oraz Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych „Wyzwania HR 2013”. Rozpoczęła również dyskusję nt. roli HR we współczesnych organizacjach. Joanna Malinowska-Parzydło z Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu oraz Personal Brand Institute zauważyła, że polscy praktycy HR mają ogromne ambicje i misję brania odpowiedzialności za działania daleko wykraczające poza ramy HR.

O poskramianiu aspiracji menedżerów HR, konieczności dostosowywania narzędzi HR do ludzi i organizacji, nie zaś dopasowywaniu firmy i pracowników do zaawansowanych instrumentów mówiła także Marta Kucharska z Sage w wystąpieniu „Wszystko można robić lepiej niż robi się dzisiaj” Henry Ford… Ambitny dział HR składa otwartą samokrytykę”.

Podczas kolejnej sesji Ewa Przybylska i Eryk Kurkowski z firmy Ingeus zastanawiali się nad korzyściami zatrudniania osób bezrobotnych bądź zagrożonych wykluczeniem zawodowym. „Dzisiejszy bezrobotny to jutro potencjalnie wartościowy pracownik. Dlaczego? Dlatego, że pozwala w praktyce sprawdzić model zarządzania różnorodnością. W tym przypadku różnorodnością osób, środowisk, doświadczeń, kompetencji i wiedzy. Wszystkie te elementy mają swoje przełożenie na pracę w zespole i pozwalają czerpać korzyści dla organizacji. Dając szansę osobom z różnych grup społecznych możemy zaspokoić potrzeby różnych grup docelowych czyli klientów. Oni także są różni i potrzebują odmiennego podejścia. Mając w swoim zespole osoby powyżej 50 roku życia czy osoby samotnie wychowujące dzieci firma ma okazję poznać potrzeby tych grup społecznych. Może to oznaczać dostęp do innowacyjnych i praktycznych pomysłów na rozwój firmy, w tym zaadresowanie potrzeb takich odbiorców” – twierdzą wspólnie Ewa Przybylska i Eryk Kurkowski z Ingeus.

Na zakończenie poznańskiej edycji konferencji Wyzwania HR Izabela Bartnicka oraz Urszula Zając-Pałdyna zaprezentowały kreatywne i angażujące pomysły na budowanie wewnętrznej integralności oraz podnoszenie motywacji wśród pracowników Grupy Pracuj Solutions. O tym, że te rozwiązania są bardzo wysoko oceniane przez pracowników świadczy pierwsze miejsce Grupy Pracuj Solutions w badaniu Najlepsi Pracodawcy AON Hewitt w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw w roku 2011.

Słuchacze mogli wziąć udział w 8 sesjach tematycznych. W konferencji udział wzięło ponad 160 Dyrektorów Personalnych, Specjalistów ds. Rekrutacji oraz przedstawicieli branży HR.

Kolejne spotkanie z cyklu Wyzwania HR odbędzie się 12 lutego 2013 roku – po raz pierwszy w Warszawie. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://www.wyzwaniahr.pl/.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA