REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przede wszystkim - dostrzec człowieka! Wyzwania HR w Poznaniu

Wyzwania HR - Poznań, listopad 2012
Wyzwania HR - Poznań, listopad 2012

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik, menedżer, przywódca… a może bezrobotny? Zespół czy jednostka? Kto jest najważniejszy z punktu widzenia sukcesu organizacji? Podczas poznańskiej edycji konferencji Wyzwania HR, organizowanej przez portal Pracuj.pl najważniejszy stał się człowiek. Podczas 8 tematycznych sesji prelegenci i uczestnicy zastanawiali się w jaki sposób HR może wspierać rozwój ludzi, by oni mogli rozwijać organizacje. Sprawdzali czy mentoring jest odpowiedzią na potrzeby i dylematy rozwojowe dzisiejszych menedżerów, jak umacniać identyfikację pracowników z firmą, z jednostek budować zintegrowany zespół, a także czy osoby zagrożone zawodowym wykluczeniem mogą stanowić istotną korzyść dla firmy.

Podczas pierwszej sesji tematycznej Joanna Malinowska-Parzydło, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu oraz Personal Brand Institute przekonywała, że mentoring jest „starą jak świat” metodą rozwoju ludzi skuteczną zarówno w czasach kryzysu, jak i prosperity. Wskazywała, że menedżerowie funkcjonujący w wysoce konkurencyjnym środowisku, w kluczowych momentach zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym potrzebują doświadczonych przewodników.

REKLAMA

REKLAMA

Rolą dobrego mentora jest wskazanie sedna spraw oraz pokazanie sprawdzonej przez siebie drogi dotarcia do podobnego celu. Także docieranie do źródeł motywacji. Mentor pomaga w projektowaniu długoterminowego sukcesu, odnajdując to, co w nas najlepsze. Dobry mentor potrafi wskazać nasze silne strony oraz umiejętnie wykorzystać nasze indywidualne, unikatowe cechy by dodatkowo wzmocnić przyjętą postawę” – tłumaczy Joanna Malinowska-Parzydło.

Dzięki mentorowi, menedżerowie potrafią lepiej zdefiniować cele oraz odnajdują właściwą drogę do ich realizacji. Stają się także lepszymi szefami lub wodzami, o czym dalej mówił Szymon Kudła z Centrum Szkoleniowego Jet. Wskazywał on, że „Przykłady zachowań i czynów wybitnych przywódców to najlepszy sposób na kształtowanie postaw lidera wśród innych (…) ludzie będą robili to, co sam robisz a nie to do czego nawołujesz”. Szymon Kudła podkreślił także, że „Przywódca angażuje cały zespół pokazując, że każdy z jego członków jest istotny i przyczynia się do osiągnięcia zbiorowego sukcesu”.

Z kolei Marek Raczyński z Lidl wskazywał 6 obszarów służących integrowaniu ludzi – od etapu odrębnych indywidualności do zaangażowanych pracowników tworzących zgrany, spójny i zmotywowany zespół. Według Marka Raczyńskiego kluczem do sukcesu wpływającym na identyfikację pracownika z firmą jest zarówno proces inicjacji - która może przybierać zarówno formułę wieloetapowych, złożonych i niekiedy tajemniczych rytuałów, ale w większości współczesnych organizacji oznacza po prostu wieloetapowy proces rekrutacji – jak i korporacyjny dress-code i symbole przyjęte w organizacji. Jednoczące bywa identyfikowanie wspólnego wroga a następnie wspólne działania mające na celu osiągnięcie przewagi nad konkurentem. Także precyzyjne określanie mierników sukcesu i źródeł potęgi służy wzmacnianiu poczucia przynależności pracowników do organizacji.

Druki PIT 2012 / 2013 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta podatkowa 2013 - stawki

Nie płacisz dostawcom – nie masz kosztów i nie odliczasz VAT

REKLAMA

„Silne grupy – jak np. Policja, Masoni czy… więźniowie mają również jasną i przejrzystą strukturę, są hierarchiczne a ich członkowie wyznają wspólne wartości. Poza tym, mają mocnych liderów oraz stawiają wysokie wymagania swoim członkom. Innymi słowy: jeśli chcesz do nas dołączyć musisz się mocno natrudzić. Jest to zresztą uzasadnione psychologicznie – jako ludzie mamy tendencję do podwyższania naszej subiektywnej oceny tego, na co ciężko zapracowaliśmy” dodał Marek Raczyński z Lidl.

O angażowaniu pracowników oraz kandydatów do pracy mówiła także Daria Siwka z bardzoHR oraz Joanna Paulińska z Carlsberg prezentując praktyczny przewodnik „Jak wdrożyć karierowy fanpage na Facebook.com”. „Tworząc fanpage postanowiliśmy pokazać pracowników odpowiedzialnych za usługi finansowe. Mimo, że z zewnątrz kojarzą się tylko z żmudnym liczeniem, odpowiedzialnością finansową czy wystawianiem faktur, my staraliśmy się ukazać przede wszystkim, że to ludzie czerpiący wielką satysfakcję z pracy. Pokazaliśmy, że także ta praca bywa zabawna, że nasi pracownicy to ciekawi i fajni ludzie, którzy potrafią się wyluzować, mają zainteresowania, pasje, lubią prywatnie się spotykać, mają rodziny i dzieci” – opisywała projekt realizowany na rzecz Carlsberg Daria Siwka.

Podczas debaty panelowej p. Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj Solutions przytoczyła kluczowe wyniki tegorocznej edycji raportu portalu Pracuj.pl oraz Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych „Wyzwania HR 2013”. Rozpoczęła również dyskusję nt. roli HR we współczesnych organizacjach. Joanna Malinowska-Parzydło z Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu oraz Personal Brand Institute zauważyła, że polscy praktycy HR mają ogromne ambicje i misję brania odpowiedzialności za działania daleko wykraczające poza ramy HR.

O poskramianiu aspiracji menedżerów HR, konieczności dostosowywania narzędzi HR do ludzi i organizacji, nie zaś dopasowywaniu firmy i pracowników do zaawansowanych instrumentów mówiła także Marta Kucharska z Sage w wystąpieniu „Wszystko można robić lepiej niż robi się dzisiaj” Henry Ford… Ambitny dział HR składa otwartą samokrytykę”.

Podczas kolejnej sesji Ewa Przybylska i Eryk Kurkowski z firmy Ingeus zastanawiali się nad korzyściami zatrudniania osób bezrobotnych bądź zagrożonych wykluczeniem zawodowym. „Dzisiejszy bezrobotny to jutro potencjalnie wartościowy pracownik. Dlaczego? Dlatego, że pozwala w praktyce sprawdzić model zarządzania różnorodnością. W tym przypadku różnorodnością osób, środowisk, doświadczeń, kompetencji i wiedzy. Wszystkie te elementy mają swoje przełożenie na pracę w zespole i pozwalają czerpać korzyści dla organizacji. Dając szansę osobom z różnych grup społecznych możemy zaspokoić potrzeby różnych grup docelowych czyli klientów. Oni także są różni i potrzebują odmiennego podejścia. Mając w swoim zespole osoby powyżej 50 roku życia czy osoby samotnie wychowujące dzieci firma ma okazję poznać potrzeby tych grup społecznych. Może to oznaczać dostęp do innowacyjnych i praktycznych pomysłów na rozwój firmy, w tym zaadresowanie potrzeb takich odbiorców” – twierdzą wspólnie Ewa Przybylska i Eryk Kurkowski z Ingeus.

Na zakończenie poznańskiej edycji konferencji Wyzwania HR Izabela Bartnicka oraz Urszula Zając-Pałdyna zaprezentowały kreatywne i angażujące pomysły na budowanie wewnętrznej integralności oraz podnoszenie motywacji wśród pracowników Grupy Pracuj Solutions. O tym, że te rozwiązania są bardzo wysoko oceniane przez pracowników świadczy pierwsze miejsce Grupy Pracuj Solutions w badaniu Najlepsi Pracodawcy AON Hewitt w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw w roku 2011.

Słuchacze mogli wziąć udział w 8 sesjach tematycznych. W konferencji udział wzięło ponad 160 Dyrektorów Personalnych, Specjalistów ds. Rekrutacji oraz przedstawicieli branży HR.

Kolejne spotkanie z cyklu Wyzwania HR odbędzie się 12 lutego 2013 roku – po raz pierwszy w Warszawie. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://www.wyzwaniahr.pl/.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA