| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Autopromocja a awans zawodowy

Autopromocja a awans zawodowy

W dzisiejszych czasach należy się odpowiednio sprzedać nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, że odpowiednia autopromocja, może otworzyć Ci drogę do awansu?

2. KOMUNIAKCJA POZAWERBALNA

Zapewne znasz takie stare porzekadło: "Jak Cię widzą, tak Cię piszą"? Otóż, dotyczy ono nie tylko wyglądu zewnętrznego równie ważna jest też mowa ciała: sposób poruszania się, mówienia (ton głosu, jego tembr, poprawność), mimika, gesty, postawa ciała, etc. 

Czy wiesz, że jedynie ok. 27% informacji czerpiemy z werbalnego przekazu, który kieruje do nas rozmówca? Reszta wynika z gestów, nieświadomych odruchów, postawy. To one mogą zdemaskować Cię w trudnej sytuacji - w końcu to, jaką postawę przybiera człowiek, jest zazwyczaj pierwszym i najbardziej wyraźnym sygnałem, jaki możemy zauważyć. 

Postawa zamknięta vs otwarta

Z definicji otwarta postawa to taka, gdzie jedna noga jest lekko wysunięta do przody a ręce są rozluźnione. Jeśli osoba ustawia się tak, aby między nią a rozmówcą była jakaś bariera, wtedy mamy do czynienia z postawą zamkniętą. Co wskazuje na budowanie barier? Otóż, najczęściej będą to ręce skrzyżowane na piersiach, jednak można ją utworzyć z innych przedmiotów: torebki, książki, segregatora, etc. Do tego często dochodzą skrzyżowane nogi oraz zaciśnięte pięści (choć ten gest nie będzie raczej sygnalizował niczego dobrego - wrogość, złość, czasami jednak taka postawa będzie jedynie oznaką defensywności i poczucia zagrożenia).

Udowodniono, że człowiek w większym stopniu jest w stanie kontrolować to, co dzieje się z jego górnymi partiami ciała, rzadziej zaś nad tym, co robią z nogami, które są w stanie bardzo dużo powiedzieć drugiemu człowiekowi o naszych emocjach.

W końcu twarz - najbardziej ekspresyjna spośród części ludzkiego ciała. Otóż z twarzy można wyczytać niemal wszystko (oczywiście pod warunkiem, że wiemy, na co kierować uwagę: oczy wraz z całą ich oprawą, usta - często mogą zdradzić więcej niż byśmy sobie tego życzyli).

Niżej prezentuję Ci zestawienie typowych elementów mowy ciała przypisanych do 3 głównych postaw prezentowanych przez człowieka. Oczywiście formalnością jedynie będzie, kiedy powiem, że w autopromocji pomoże Ci tylko jedna z nich:

PEWNOŚĆ SIEBIE

NAPIĘCIE, 

BRAK PEWNOŚCI SIEBIE

LĘK

otwarta postawa ciała, 
dobry kontakt wzrokowy, 
niewielkie napięcie mięśni, 
rozluźniona postawa ciała, 
swobodne ramiona, umiarkowane lub niskie natężenie ruchów, mniejsza ilość gestykulacji, rozpięcie marynarki lub jej ściągnięcie (mężczyźni), nogi swobodnie oparte o ziemię, 
ręce luźno oparte o poręcze, spokojny głos

zamknięta postawa ciała (bariery z rąk lub nóg), odchylenie do tyłu, wycofanie się, odsuwanie się od drugiej osoby, unikanie kontaktu wzrokowego, napięte mięśnie, niewygodna postawa ciała, spięte ramiona, szybkie, nerwowe ruchy, rozbudowana gestykulacja, ściąga usta,
duża ilość adaptatorów (np. głaskanie się po ramionach, zagryzanie palców, sprawdzanie czy naszyjnik jest na miejscu, itp.)

częste mruganie powiekami, zwilżanie warg (np. poprzez oblizywanie), wiercenie się na krześle, drganie nóg, 
wykręcanie lub przygryzanie palców, zagryzanie warg, 
skubanie dłoni, ściskanie, wykręcanie dłoni, chrząkanie, przeczyszczanie krtani, załamania głosu, 
ciężki, szybki oddech

Otóż, to! Postawa osoby pewnej siebie, wolnej od napięć i lęków jest lepiej postrzegana a co za tym idzie, niesie za sobą więcej zawodowych korzyści. Wbrew pozorom każdy może opanować pewne swoje odruchy do tego stopnia, by nie demaskowały jego emocji. Dlatego zachęcam Cię, byś od teraz spróbował przeprogramować swoje ciało na postawę zwycięzcy. Nikt, bowiem nie potraktuje Cię poważnie np. na spotkaniu służbowym, kiedy będziesz wycofany, będziesz unikać kontaktu wzrokowego, zaciskać szczęki, czy nie zabierzesz głosu z obawy przed ekspozycją lub wyśmianiem. W takiej sytuacji wyślesz jedynie komunikat, że jesteś osoba nieśmiałą, niepewną siebie i zwyczajnie nijaką. A nie o to wszak chodzi w autopromocji i budowaniu własnego wizerunku. 

Dlatego w każdej sytuacji "bądź zwycięzcą" - niech to stanie się Twoim nawykiem. Nie wahaj się być sobą i wyrażać swoje zdanie - daj się zauważyć. Zaznacz swoją obecność, podkreśl swoje kompetencje i wiarę w siebie nie tylko w swojej głowie, możesz to również wyrazić na zewnątrz: wiarę w swój sukces możesz zaznaczyć w sposobie chodzenia i sylwetce. Bądź pewny swego, wyprostowany i odważnie patrz na świat i na innych. Nie kurcz się w sobie, nie garb, nawiązuj kontakt wzrokowy z kolegami z pracy. Traktuj ich z życzliwym uśmiechem, mów jasno, czego potrzebujesz lub na co nie możesz się zgodzić. Z pewnością Twój szef to zauważy.

Jak postępować z trudnymi osobami?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »