Czy pracodawca odzyska pieniądze wyłożone na edukację pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy pracodawca powinien podpisać z pracownikiem umowę szkoleniową w przypadku, gdy zamierza zobowiązać swojego pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu nauki (podnoszenia kwalifikacji zawodowych). Zgodnie z brzmieniem art. 103 (4) Kodeksu pracy pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie. Pracodawca musi jednak pamiętać, że postanowienia tej umowy nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy zawarte w rozdziale dotyczącym kwalifikacji zawodowych pracowników.
REKLAMA
Czy zawarcie umowy szkoleniowej jest obligatoryjne?
Pracodawca w świetle postanowień zawartych w Kodeksie pracy nie ma obowiązku zawierania tzw. umowy szkoleniowej, jeżeli nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu przez niego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Przeczytaj także: Czy warto szkolić pracownika?
Czy umowa szkoleniowa chroni interesy pracodawcy?
Co do zasady zawarcie przez pracodawcę z pracownikiem umowy szkoleniowej, o której mowa w art. 103 (4) Kodeksu pracy ma na celu ochronę pracodawcy i zabezpieczenie jego interesów poprzez zobowiązanie pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu przez niego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W przypadku, gdy pracownik mimo zawarcia takiej umowy rezygnuje z pracy i wypowiada umowę o pracę – będzie na nim ciążył obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez firmę w postaci tzw. dodatkowych świadczeń, o których mowa w art. 103 (3) Kodeksu pracy. Zgodnie zaś z brzmieniem wyżej przywołanego przepisu pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Przy czym pracownik zobowiązany będzie zwrócić wyżej wskazane koszty, jakie poniósł pracodawca z tytułu dodatkowych świadczeń w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia w firmie po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie szkolenia.
Polecamy serwis Manager
Czy firma może liczyć na zwrot wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za czas szkolenia?
Jeżeli pracownik nie mógł świadczyć pracy z uwagi na fakt, że w czasie tym pobierał naukę w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, pracodawca nie będzie mógł żądać zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.