REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
rozwój, szkolenia, edukajca, fot. Fotolia
rozwój, szkolenia, edukajca, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pragniesz się rozwijać, zdobywać nową wiedzę i umiejętności, jednak ciągle brak Ci czasu? Chciałbyś nauczyć się nowych języków obcych, poszerzyć swoją wiedzę zawodową oraz kształcić się w obszarze swoich zainteresowań? A może chciałbyś pracować w swoim wymarzonym zawodzie, jednak nie masz czasu na zdobywanie potrzebnej wiedzy i umiejętności? Nie poddawaj się! Zdobycie kilku prostych umiejętności w połączeniu ze zmianą niektórych przyzwyczajeń dadzą Ci czas potrzebny do rozwoju we wszystkich innych dziedzinach. Potraktuj to jako inwestycję w wysokości złotówki, która przyniesie zwrot w wysokości tysiąca złotych.

Czas na rozwój

"Początek każdego nawyku jest jak niewidzialna nić, jednak ilekroć powtarzamy swoje działania, wzmacniamy tę nić, dodajemy do niej kolejny splot, aż staje się potężną liną i oplątuje nas więzami nie do zerwania - więzami myśli i czynów". Orison Swett Marden

REKLAMA

Zarządzanie sobą w czasie

Jest to pierwsza i podstawowa umiejętność, jaką musisz zdobyć, aby znaleźć czas na rozwój w innych obszarach. W jaki sposób możesz nad nią pracować? Masz dwie możliwości. Nauka samodzielna lub udział w kursie.

REKLAMA

Pierwsza opcja jest bardziej ekonomiczna, ale niestety także czasochłonna. Nie tylko potrzebujesz czasu na znalezienie i przeczytanie odpowiednich pozycji z literatury, ale musisz także dostosować poznane techniki do swoich potrzeb. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym zakresie, może to trwać długo i opierać się błądzeniu po omacku. Jeżeli jednak będziesz wytrwały, z pewnością osiągniesz sukces.

Jeżeli dysponujesz potrzebnymi środkami na opłacenie profesjonalnego kursu z zakresu zarządzania sobą w czasie lub masz dostęp do form dofinansowanych, tym lepiej dla Ciebie. Profesjonalny trener nie tylko w przystępny sposób przekaże Ci wiedzę na temat tego, jak skutecznie wykorzystywać swój czas. Pomoże Ci on także dopasować narzędzia do Twoich potrzeb i indywidualnych predyspozycji, określi obszary, które wymagają Twojej szczególnej uwagi, oraz odpowie na Twoje pytania.

Niezależnie, którą drogę wybierzesz, sukces zależy tylko od Ciebie. Jeżeli będziesz stosował zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, to prędzej czy później dostrzeżesz, że pracujesz znacznie efektywniej i osiągasz więcej w krótszym czasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Styl życia

To Twój organizm jest czynnikiem decydującym o Twoim rozwoju. Jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na Twoją motywację, pozytywne nastawienie oraz sprawność umysłową. Co zrobić, aby stał się on Twoim sprzymierzeńcem? Przede wszystkim - zadbaj o zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Chcesz osiągnąć sukces zawodowy, który będziesz potrafił się w pełni cieszyć? Oto, co musisz zrobić:

Pracuj intensywnie i intensywnie wypoczywaj!

Kiedy pracujesz, to pracuj w pełni. Kiedy odpoczywasz, rób to z pełnym zaangażowaniem. Mieszanie tych dwóch obszarów nie sprawi, że Twoja praca będzie mniej męcząca i nużąca. Wręcz przeciwnie. Do takiej pracy będzie Ci się o wiele trudniej zmotywować, ponieważ nie będziesz widział efektów. Wpływa to bardzo negatywnie na Twoją umiejętność koncentracji, a na dłuższą metę powoduje rozdrażnienie, przygnębienie i spadek pewności siebie.

Zdecyduj, ile czasu każdego dnia poświęcisz na pracę, na odpoczynek i na rozwijanie siebie. Kiedy zajmujesz się danym obszarem, rób to w pełni.

REKLAMA

Tego, jak efektywnie pracować, nauczysz się na szkoleniu z zarządzania sobą w czasie. Jak jednak efektywnie odpoczywać? Po pierwsze - regularnie. Zadbaj o regularne godziny snu, podczas których Twój organizm będzie mógł się zregenerować po intensywnej pracy. 

Dla dobrego samopoczucia konieczny jest odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Dlatego taką właśnie formę powinien przyjmować nasz codzienny wypoczynek. Co najmniej trzy razy w tygodniu, poświęć godzinę na intensywny trening aerobowy. Jeżeli połączysz to z codzienną gimnastyką ogólnorozwojową, trwającą chociażby 15 minut, zaczniesz pracować szybciej, a Twój mózg będzie zachowywał wysoką sprawność przez cały dzień. Nie zapominaj także o fakcie, że regularna aktywność fizyczna wpłynie także pozytywnie na Twój wygląd, co dodatkowo poprawi Twoje samopoczucie i pewność siebie. Wybierz sport, który lubisz, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Ważna jest też odpowiednia dieta, która zapewni Ci dobre samopoczucie i wysoką sprawność umysłową. Odpowiednie odżywianie wpływa też na Twój poziom motywacji. W tej kwestii, zasięgnij najlepiej opinii eksperta, który dobierze odpowiedni sposób odżywiania do Twoich potrzeb. Jeżeli potrzebujesz dodatkowo motywacji do wytrwania przy zdrowym odżywianiu, pomyśl o konsultacjach z coachem żywnościowym.

Efektywna nauka

Posiadanie przez Ciebie wiedzy lub umiejętności z danego zakresu, często determinuje Twoje szanse dostania się do wymarzonej pracy, czy uzyskania długo oczekiwanego awansu. Czy masz czasami wrażenie, że po raz kolejny czytasz ten sam tekst, ale Twoja pamięć nie chce go przyswoić? Możliwości Twojego mózgu z łatwością wygrają nawet z najbardziej zaawansowanym komputerem. Aby jednak właściwie z niego korzystać, potrzebujesz instrukcji obsługi.

Taką instrukcję najłatwiej zdobędziesz na kursie efektywnej nauki. Po pierwsze, dowiesz się z niego, na jakiej zasadzie przebiega proces zapamiętywania i w jaki sposób możesz to wykorzystać. Nauczysz się też, w jaki sposób organizować swoją pracę, aby zapewnić sobie optymalne warunki.

Główną część szkolenia będzie stanowiło poznanie i wyćwiczenie technik ułatwiających zapamiętywanie. Tak zwane mnemoniki lub mnemotechniki to proste i sprawdzone sposoby, dzięki którym z łatwością zapamiętasz różnorodne dane. Chciałbyś w ciągu kilku minut zapamiętywać skomplikowane procedury postępowania lub kilkudziesięciocyfrowe liczby? A może zależy Ci na umiejętności zapamiętywania imion, nazwisk i innych nazw własnych?

Pomyśl, o ile sprawniej będzie przebiegała Twoja współpraca z klientami, jeżeli będziesz potrafił łatwo odtworzyć uzyskane od nich informacje, nawet jeśli nie miałeś możliwości zrobienia notatek.

Słyszałeś o technice mind mappingu? Dzięki niej będziesz nie tylko szybciej zapamiętywał, ale też łatwo organizował własne myśli. Zaczniesz szybciej podejmować decyzje oraz znajdować rozwiązania dla pojawiających się problemów. Technika ta rozwinie także Twoją umiejętność kreatywnego myślenia, dzięki czemu z łatwością usprawnisz swoją pracę i zreorganizujesz swoją pracę.

Szybkie czytanie

Jak szybko czytasz? A z jaką ilością tekstu musisz się zapoznać każdego dnia? I jeszcze ważniejsze pytanie: z jaką ilością tekstu chciałbyś zapoznać się każdego dnia, aby zapewnić sobie ciągły rozwój? Przeciętna szybkość czytania wynosi około 250 słów na minutę. Uczestnicząc w kursie szybkiego czytania oraz poświęcając odpowiednią ilość czasu na ćwiczenia, w ciągu kilku miesięcy, a nawet tygodni, jesteś w stanie osiągnąć prędkość powyżej 1000 słów na minutę, przy jednoczesnym wzroście poziomu zrozumienia.

Brian Tracy twierdzi, że przeznaczając godzinę czasu dziennie na studiowanie książek z interesującej Cię dziedziny, w ciągu 5 lat staniesz się ekspertem. Pomyśl, ile możesz osiągnąć, jeśli będziesz czytał 4 razy szybciej.

Najlepszy czas na naukę występuje rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Wykorzystaj to! Zaplanuj, że niezależnie od natłoku obowiązków, będziesz wstawał codziennie o godzinę wcześniej i czas ten poświęcał nauce. Jest to dobry czas zarówno na naukę szybkiego czytania, jak i wykorzystywanie tej umiejętności do rozwoju w innych dziedzinach. Jeżeli godzina wydaje Ci się nierealnym osiągnięciem, to zacznij od pół godziny. Ważne, aby czas ten był całkowicie poświęcony nauce. Nie pozwól na żadne zakłócenia z zewnątrz. Jeżeli trzeba, to zainwestuj w zatyczki do uszu i powieś na drzwiach kartkę z napisem „Nie przeszkadzać”.

Zobacz serwis: Manager

Audiobooki

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu w ciągu roku spędzasz za kierownicą? Kilkaset godzin, a może kilka tysięcy? Pomyśl, ile byłbyś w stanie osiągnąć, gdybyś ten czas przeznaczył na naukę. Jest to nie tylko możliwe, ale nawet łatwe. Wystarczy zaopatrzyć się podstawowy sprzęt audio oraz w audiobooki.

Wybór dostępnych pozycji jest ogromny i ciągle rośnie, więc każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Możesz zdobywać wiedzę potrzebną Ci do pracy, a także zadbać o swój rozwój osobisty i umiejętności interpersonalne. Na rynku znajdziesz szeroki wybór audiobooków w tematyce takiej jak komunikacja, automotywacja, zarządzanie czasem, marketing, sprzedaż czy zarządzanie. Istnieją także pozycje powiązane z konkretnymi branżami. 

Jeżeli nawet nie znajdziesz interesujących Cię pozycji, to nic straconego. Istnieją syntezatory mowy, dzięki którym możesz przerobić większość tekstów na wersję audio. Stanowi to doskonałe rozwiązanie, jeżeli ciągle brakuje Ci czasu, aby pozostać na bieżąco z ciekawymi artykułami branżowymi, dostępnymi w wersji elektronicznej.

A może chciałbyś rozwinąć swoje umiejętności językowe? Czy wiesz, że słuchanie książek w wersji audio, zwłaszcza tych nagranych przez profesjonalnych lektorów, ułatwia przełamanie bariery językowej? Możesz się zdziwić, jak początkowo niezrozumiały tekst, już po kilku godzinach staje się tak prosty, że zapominasz o tym, że słuchasz go w obcym języku. Słuchając audiobooków, uczysz się prawidłowej wymowy słów, a także zapamiętujesz, w jakim kontekście i formie są one stosowane.

Słuchając audiobooków, uczysz się języka w sposób naturalny, czyli tak, jak uczą się małe dzieci. Pomyśl, jak szybko dziecko zdobywa umiejętność swobodnego porozumiewania się w języku używanym przez osoby z jego otoczenia. Dodatkowo, łączysz naukę z przyjemnością, ponieważ możesz wybrać takie pozycje z literatury, które od dawna miałeś ochotę przeczytać, a po prostu brakowało Ci na to czasu. 

Pisanie bezwzrokowe

 Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zastanów się, ile czasu spędzasz dziennie na pisaniu różnych tekstów. Jeżeli nie posiadasz jeszcze umiejętności szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze, to pomyśl, ile czasu możesz dzięki niej zaoszczędzić. Nawet, jeśli na chwilę Twoje tempo zwolni, to szybko zauważysz poprawę. Już w ciągu miesiąca możesz zwiększyć swoją szybkość dwukrotnie, a im dłużej będziesz z tej umiejętności korzystał, tym szybciej będziesz pisał.

Jesteś menedżerem i chcesz zadbać o rozwój i zwiększenie efektywności swojego zespołu?

Przejrzyj jeszcze raz ten artykuł i zastanów się, w jaki sposób możesz usprawnić pracę swoich podwładnych. Wielu pracowników chciałoby pracować lepiej, ale po prostu nie wie, jak. Niezliczona ilość firm miała już okazję przekonać się o tym, że inwestycja w rozwój personelu przynosi wymierne korzyści, przekraczające często najśmielsze oczekiwania. Samorealizacja jest szczytową potrzebą w piramidzie potrzeb Maslowa, a jej kluczowym elementem jest rozwój osobisty. Jeżeli chcesz zmotywować swój zespół do pracy, a jednocześnie zapewnić mu skuteczne narzędzia do osiągania wspólnych celów, zadbaj o jego rozwój.

Chcesz, aby Twój zespół pracował szybciej i bardziej efektywnie? Zapewnij mu rozwój w tym obszarze. Kursy z zarządzania sobą w czasie, z szybkiej nauki oraz szybkiego czytania zapewnią Twoim pracownikom konkretne umiejętności, które ułatwią im także rozwój w innych obszarach. Pomyśl także o zapewnieniu im dostępu do odpowiedniej literatury fachowej w formie audio. W ten sposób pozwolisz im na bardziej efektywne wykorzystywanie swojego czasu, a jednocześnie zmotywujesz ich do działania.

Pamiętaj o tym, że dbając o czas swoich pracowników, dbasz także o swój czas!

Zobacz serwis: Zarządzanie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA