Kategorie

Czas na rozwój

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
rozwój, szkolenia, edukajca, fot. Fotolia
rozwój, szkolenia, edukajca, fot. Fotolia
Pragniesz się rozwijać, zdobywać nową wiedzę i umiejętności, jednak ciągle brak Ci czasu? Chciałbyś nauczyć się nowych języków obcych, poszerzyć swoją wiedzę zawodową oraz kształcić się w obszarze swoich zainteresowań? A może chciałbyś pracować w swoim wymarzonym zawodzie, jednak nie masz czasu na zdobywanie potrzebnej wiedzy i umiejętności? Nie poddawaj się! Zdobycie kilku prostych umiejętności w połączeniu ze zmianą niektórych przyzwyczajeń dadzą Ci czas potrzebny do rozwoju we wszystkich innych dziedzinach. Potraktuj to jako inwestycję w wysokości złotówki, która przyniesie zwrot w wysokości tysiąca złotych.

Czas na rozwój

"Początek każdego nawyku jest jak niewidzialna nić, jednak ilekroć powtarzamy swoje działania, wzmacniamy tę nić, dodajemy do niej kolejny splot, aż staje się potężną liną i oplątuje nas więzami nie do zerwania - więzami myśli i czynów". Orison Swett Marden

Zarządzanie sobą w czasie

Jest to pierwsza i podstawowa umiejętność, jaką musisz zdobyć, aby znaleźć czas na rozwój w innych obszarach. W jaki sposób możesz nad nią pracować? Masz dwie możliwości. Nauka samodzielna lub udział w kursie.

Reklama

Pierwsza opcja jest bardziej ekonomiczna, ale niestety także czasochłonna. Nie tylko potrzebujesz czasu na znalezienie i przeczytanie odpowiednich pozycji z literatury, ale musisz także dostosować poznane techniki do swoich potrzeb. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym zakresie, może to trwać długo i opierać się błądzeniu po omacku. Jeżeli jednak będziesz wytrwały, z pewnością osiągniesz sukces.

Jeżeli dysponujesz potrzebnymi środkami na opłacenie profesjonalnego kursu z zakresu zarządzania sobą w czasie lub masz dostęp do form dofinansowanych, tym lepiej dla Ciebie. Profesjonalny trener nie tylko w przystępny sposób przekaże Ci wiedzę na temat tego, jak skutecznie wykorzystywać swój czas. Pomoże Ci on także dopasować narzędzia do Twoich potrzeb i indywidualnych predyspozycji, określi obszary, które wymagają Twojej szczególnej uwagi, oraz odpowie na Twoje pytania.

Niezależnie, którą drogę wybierzesz, sukces zależy tylko od Ciebie. Jeżeli będziesz stosował zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, to prędzej czy później dostrzeżesz, że pracujesz znacznie efektywniej i osiągasz więcej w krótszym czasie.

Styl życia

To Twój organizm jest czynnikiem decydującym o Twoim rozwoju. Jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na Twoją motywację, pozytywne nastawienie oraz sprawność umysłową. Co zrobić, aby stał się on Twoim sprzymierzeńcem? Przede wszystkim - zadbaj o zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Chcesz osiągnąć sukces zawodowy, który będziesz potrafił się w pełni cieszyć? Oto, co musisz zrobić:

Pracuj intensywnie i intensywnie wypoczywaj!

Kiedy pracujesz, to pracuj w pełni. Kiedy odpoczywasz, rób to z pełnym zaangażowaniem. Mieszanie tych dwóch obszarów nie sprawi, że Twoja praca będzie mniej męcząca i nużąca. Wręcz przeciwnie. Do takiej pracy będzie Ci się o wiele trudniej zmotywować, ponieważ nie będziesz widział efektów. Wpływa to bardzo negatywnie na Twoją umiejętność koncentracji, a na dłuższą metę powoduje rozdrażnienie, przygnębienie i spadek pewności siebie.

Zdecyduj, ile czasu każdego dnia poświęcisz na pracę, na odpoczynek i na rozwijanie siebie. Kiedy zajmujesz się danym obszarem, rób to w pełni.

Reklama

Tego, jak efektywnie pracować, nauczysz się na szkoleniu z zarządzania sobą w czasie. Jak jednak efektywnie odpoczywać? Po pierwsze - regularnie. Zadbaj o regularne godziny snu, podczas których Twój organizm będzie mógł się zregenerować po intensywnej pracy. 

Dla dobrego samopoczucia konieczny jest odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Dlatego taką właśnie formę powinien przyjmować nasz codzienny wypoczynek. Co najmniej trzy razy w tygodniu, poświęć godzinę na intensywny trening aerobowy. Jeżeli połączysz to z codzienną gimnastyką ogólnorozwojową, trwającą chociażby 15 minut, zaczniesz pracować szybciej, a Twój mózg będzie zachowywał wysoką sprawność przez cały dzień. Nie zapominaj także o fakcie, że regularna aktywność fizyczna wpłynie także pozytywnie na Twój wygląd, co dodatkowo poprawi Twoje samopoczucie i pewność siebie. Wybierz sport, który lubisz, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Ważna jest też odpowiednia dieta, która zapewni Ci dobre samopoczucie i wysoką sprawność umysłową. Odpowiednie odżywianie wpływa też na Twój poziom motywacji. W tej kwestii, zasięgnij najlepiej opinii eksperta, który dobierze odpowiedni sposób odżywiania do Twoich potrzeb. Jeżeli potrzebujesz dodatkowo motywacji do wytrwania przy zdrowym odżywianiu, pomyśl o konsultacjach z coachem żywnościowym.

Efektywna nauka

Posiadanie przez Ciebie wiedzy lub umiejętności z danego zakresu, często determinuje Twoje szanse dostania się do wymarzonej pracy, czy uzyskania długo oczekiwanego awansu. Czy masz czasami wrażenie, że po raz kolejny czytasz ten sam tekst, ale Twoja pamięć nie chce go przyswoić? Możliwości Twojego mózgu z łatwością wygrają nawet z najbardziej zaawansowanym komputerem. Aby jednak właściwie z niego korzystać, potrzebujesz instrukcji obsługi.

Taką instrukcję najłatwiej zdobędziesz na kursie efektywnej nauki. Po pierwsze, dowiesz się z niego, na jakiej zasadzie przebiega proces zapamiętywania i w jaki sposób możesz to wykorzystać. Nauczysz się też, w jaki sposób organizować swoją pracę, aby zapewnić sobie optymalne warunki.

Główną część szkolenia będzie stanowiło poznanie i wyćwiczenie technik ułatwiających zapamiętywanie. Tak zwane mnemoniki lub mnemotechniki to proste i sprawdzone sposoby, dzięki którym z łatwością zapamiętasz różnorodne dane. Chciałbyś w ciągu kilku minut zapamiętywać skomplikowane procedury postępowania lub kilkudziesięciocyfrowe liczby? A może zależy Ci na umiejętności zapamiętywania imion, nazwisk i innych nazw własnych?

Pomyśl, o ile sprawniej będzie przebiegała Twoja współpraca z klientami, jeżeli będziesz potrafił łatwo odtworzyć uzyskane od nich informacje, nawet jeśli nie miałeś możliwości zrobienia notatek.

Słyszałeś o technice mind mappingu? Dzięki niej będziesz nie tylko szybciej zapamiętywał, ale też łatwo organizował własne myśli. Zaczniesz szybciej podejmować decyzje oraz znajdować rozwiązania dla pojawiających się problemów. Technika ta rozwinie także Twoją umiejętność kreatywnego myślenia, dzięki czemu z łatwością usprawnisz swoją pracę i zreorganizujesz swoją pracę.

Szybkie czytanie

Jak szybko czytasz? A z jaką ilością tekstu musisz się zapoznać każdego dnia? I jeszcze ważniejsze pytanie: z jaką ilością tekstu chciałbyś zapoznać się każdego dnia, aby zapewnić sobie ciągły rozwój? Przeciętna szybkość czytania wynosi około 250 słów na minutę. Uczestnicząc w kursie szybkiego czytania oraz poświęcając odpowiednią ilość czasu na ćwiczenia, w ciągu kilku miesięcy, a nawet tygodni, jesteś w stanie osiągnąć prędkość powyżej 1000 słów na minutę, przy jednoczesnym wzroście poziomu zrozumienia.

Brian Tracy twierdzi, że przeznaczając godzinę czasu dziennie na studiowanie książek z interesującej Cię dziedziny, w ciągu 5 lat staniesz się ekspertem. Pomyśl, ile możesz osiągnąć, jeśli będziesz czytał 4 razy szybciej.

Najlepszy czas na naukę występuje rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Wykorzystaj to! Zaplanuj, że niezależnie od natłoku obowiązków, będziesz wstawał codziennie o godzinę wcześniej i czas ten poświęcał nauce. Jest to dobry czas zarówno na naukę szybkiego czytania, jak i wykorzystywanie tej umiejętności do rozwoju w innych dziedzinach. Jeżeli godzina wydaje Ci się nierealnym osiągnięciem, to zacznij od pół godziny. Ważne, aby czas ten był całkowicie poświęcony nauce. Nie pozwól na żadne zakłócenia z zewnątrz. Jeżeli trzeba, to zainwestuj w zatyczki do uszu i powieś na drzwiach kartkę z napisem „Nie przeszkadzać”.

Zobacz serwis: Manager

Audiobooki

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu w ciągu roku spędzasz za kierownicą? Kilkaset godzin, a może kilka tysięcy? Pomyśl, ile byłbyś w stanie osiągnąć, gdybyś ten czas przeznaczył na naukę. Jest to nie tylko możliwe, ale nawet łatwe. Wystarczy zaopatrzyć się podstawowy sprzęt audio oraz w audiobooki.

Wybór dostępnych pozycji jest ogromny i ciągle rośnie, więc każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Możesz zdobywać wiedzę potrzebną Ci do pracy, a także zadbać o swój rozwój osobisty i umiejętności interpersonalne. Na rynku znajdziesz szeroki wybór audiobooków w tematyce takiej jak komunikacja, automotywacja, zarządzanie czasem, marketing, sprzedaż czy zarządzanie. Istnieją także pozycje powiązane z konkretnymi branżami. 

Jeżeli nawet nie znajdziesz interesujących Cię pozycji, to nic straconego. Istnieją syntezatory mowy, dzięki którym możesz przerobić większość tekstów na wersję audio. Stanowi to doskonałe rozwiązanie, jeżeli ciągle brakuje Ci czasu, aby pozostać na bieżąco z ciekawymi artykułami branżowymi, dostępnymi w wersji elektronicznej.

A może chciałbyś rozwinąć swoje umiejętności językowe? Czy wiesz, że słuchanie książek w wersji audio, zwłaszcza tych nagranych przez profesjonalnych lektorów, ułatwia przełamanie bariery językowej? Możesz się zdziwić, jak początkowo niezrozumiały tekst, już po kilku godzinach staje się tak prosty, że zapominasz o tym, że słuchasz go w obcym języku. Słuchając audiobooków, uczysz się prawidłowej wymowy słów, a także zapamiętujesz, w jakim kontekście i formie są one stosowane.

Słuchając audiobooków, uczysz się języka w sposób naturalny, czyli tak, jak uczą się małe dzieci. Pomyśl, jak szybko dziecko zdobywa umiejętność swobodnego porozumiewania się w języku używanym przez osoby z jego otoczenia. Dodatkowo, łączysz naukę z przyjemnością, ponieważ możesz wybrać takie pozycje z literatury, które od dawna miałeś ochotę przeczytać, a po prostu brakowało Ci na to czasu. 

Pisanie bezwzrokowe

 Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zastanów się, ile czasu spędzasz dziennie na pisaniu różnych tekstów. Jeżeli nie posiadasz jeszcze umiejętności szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze, to pomyśl, ile czasu możesz dzięki niej zaoszczędzić. Nawet, jeśli na chwilę Twoje tempo zwolni, to szybko zauważysz poprawę. Już w ciągu miesiąca możesz zwiększyć swoją szybkość dwukrotnie, a im dłużej będziesz z tej umiejętności korzystał, tym szybciej będziesz pisał.

Jesteś menedżerem i chcesz zadbać o rozwój i zwiększenie efektywności swojego zespołu?

Przejrzyj jeszcze raz ten artykuł i zastanów się, w jaki sposób możesz usprawnić pracę swoich podwładnych. Wielu pracowników chciałoby pracować lepiej, ale po prostu nie wie, jak. Niezliczona ilość firm miała już okazję przekonać się o tym, że inwestycja w rozwój personelu przynosi wymierne korzyści, przekraczające często najśmielsze oczekiwania. Samorealizacja jest szczytową potrzebą w piramidzie potrzeb Maslowa, a jej kluczowym elementem jest rozwój osobisty. Jeżeli chcesz zmotywować swój zespół do pracy, a jednocześnie zapewnić mu skuteczne narzędzia do osiągania wspólnych celów, zadbaj o jego rozwój.

Chcesz, aby Twój zespół pracował szybciej i bardziej efektywnie? Zapewnij mu rozwój w tym obszarze. Kursy z zarządzania sobą w czasie, z szybkiej nauki oraz szybkiego czytania zapewnią Twoim pracownikom konkretne umiejętności, które ułatwią im także rozwój w innych obszarach. Pomyśl także o zapewnieniu im dostępu do odpowiedniej literatury fachowej w formie audio. W ten sposób pozwolisz im na bardziej efektywne wykorzystywanie swojego czasu, a jednocześnie zmotywujesz ich do działania.

Pamiętaj o tym, że dbając o czas swoich pracowników, dbasz także o swój czas!

Zobacz serwis: Zarządzanie

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.