REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czas na rozwój

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
rozwój, szkolenia, edukajca, fot. Fotolia
rozwój, szkolenia, edukajca, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pragniesz się rozwijać, zdobywać nową wiedzę i umiejętności, jednak ciągle brak Ci czasu? Chciałbyś nauczyć się nowych języków obcych, poszerzyć swoją wiedzę zawodową oraz kształcić się w obszarze swoich zainteresowań? A może chciałbyś pracować w swoim wymarzonym zawodzie, jednak nie masz czasu na zdobywanie potrzebnej wiedzy i umiejętności? Nie poddawaj się! Zdobycie kilku prostych umiejętności w połączeniu ze zmianą niektórych przyzwyczajeń dadzą Ci czas potrzebny do rozwoju we wszystkich innych dziedzinach. Potraktuj to jako inwestycję w wysokości złotówki, która przyniesie zwrot w wysokości tysiąca złotych.

Czas na rozwój

"Początek każdego nawyku jest jak niewidzialna nić, jednak ilekroć powtarzamy swoje działania, wzmacniamy tę nić, dodajemy do niej kolejny splot, aż staje się potężną liną i oplątuje nas więzami nie do zerwania - więzami myśli i czynów". Orison Swett Marden

REKLAMA

Zarządzanie sobą w czasie

Jest to pierwsza i podstawowa umiejętność, jaką musisz zdobyć, aby znaleźć czas na rozwój w innych obszarach. W jaki sposób możesz nad nią pracować? Masz dwie możliwości. Nauka samodzielna lub udział w kursie.

REKLAMA

Pierwsza opcja jest bardziej ekonomiczna, ale niestety także czasochłonna. Nie tylko potrzebujesz czasu na znalezienie i przeczytanie odpowiednich pozycji z literatury, ale musisz także dostosować poznane techniki do swoich potrzeb. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym zakresie, może to trwać długo i opierać się błądzeniu po omacku. Jeżeli jednak będziesz wytrwały, z pewnością osiągniesz sukces.

Jeżeli dysponujesz potrzebnymi środkami na opłacenie profesjonalnego kursu z zakresu zarządzania sobą w czasie lub masz dostęp do form dofinansowanych, tym lepiej dla Ciebie. Profesjonalny trener nie tylko w przystępny sposób przekaże Ci wiedzę na temat tego, jak skutecznie wykorzystywać swój czas. Pomoże Ci on także dopasować narzędzia do Twoich potrzeb i indywidualnych predyspozycji, określi obszary, które wymagają Twojej szczególnej uwagi, oraz odpowie na Twoje pytania.

Niezależnie, którą drogę wybierzesz, sukces zależy tylko od Ciebie. Jeżeli będziesz stosował zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, to prędzej czy później dostrzeżesz, że pracujesz znacznie efektywniej i osiągasz więcej w krótszym czasie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Styl życia

To Twój organizm jest czynnikiem decydującym o Twoim rozwoju. Jego prawidłowe funkcjonowanie wpływa na Twoją motywację, pozytywne nastawienie oraz sprawność umysłową. Co zrobić, aby stał się on Twoim sprzymierzeńcem? Przede wszystkim - zadbaj o zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Chcesz osiągnąć sukces zawodowy, który będziesz potrafił się w pełni cieszyć? Oto, co musisz zrobić:

Pracuj intensywnie i intensywnie wypoczywaj!

Kiedy pracujesz, to pracuj w pełni. Kiedy odpoczywasz, rób to z pełnym zaangażowaniem. Mieszanie tych dwóch obszarów nie sprawi, że Twoja praca będzie mniej męcząca i nużąca. Wręcz przeciwnie. Do takiej pracy będzie Ci się o wiele trudniej zmotywować, ponieważ nie będziesz widział efektów. Wpływa to bardzo negatywnie na Twoją umiejętność koncentracji, a na dłuższą metę powoduje rozdrażnienie, przygnębienie i spadek pewności siebie.

Zdecyduj, ile czasu każdego dnia poświęcisz na pracę, na odpoczynek i na rozwijanie siebie. Kiedy zajmujesz się danym obszarem, rób to w pełni.

REKLAMA

Tego, jak efektywnie pracować, nauczysz się na szkoleniu z zarządzania sobą w czasie. Jak jednak efektywnie odpoczywać? Po pierwsze - regularnie. Zadbaj o regularne godziny snu, podczas których Twój organizm będzie mógł się zregenerować po intensywnej pracy. 

Dla dobrego samopoczucia konieczny jest odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Dlatego taką właśnie formę powinien przyjmować nasz codzienny wypoczynek. Co najmniej trzy razy w tygodniu, poświęć godzinę na intensywny trening aerobowy. Jeżeli połączysz to z codzienną gimnastyką ogólnorozwojową, trwającą chociażby 15 minut, zaczniesz pracować szybciej, a Twój mózg będzie zachowywał wysoką sprawność przez cały dzień. Nie zapominaj także o fakcie, że regularna aktywność fizyczna wpłynie także pozytywnie na Twój wygląd, co dodatkowo poprawi Twoje samopoczucie i pewność siebie. Wybierz sport, który lubisz, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.

Ważna jest też odpowiednia dieta, która zapewni Ci dobre samopoczucie i wysoką sprawność umysłową. Odpowiednie odżywianie wpływa też na Twój poziom motywacji. W tej kwestii, zasięgnij najlepiej opinii eksperta, który dobierze odpowiedni sposób odżywiania do Twoich potrzeb. Jeżeli potrzebujesz dodatkowo motywacji do wytrwania przy zdrowym odżywianiu, pomyśl o konsultacjach z coachem żywnościowym.

Efektywna nauka

Posiadanie przez Ciebie wiedzy lub umiejętności z danego zakresu, często determinuje Twoje szanse dostania się do wymarzonej pracy, czy uzyskania długo oczekiwanego awansu. Czy masz czasami wrażenie, że po raz kolejny czytasz ten sam tekst, ale Twoja pamięć nie chce go przyswoić? Możliwości Twojego mózgu z łatwością wygrają nawet z najbardziej zaawansowanym komputerem. Aby jednak właściwie z niego korzystać, potrzebujesz instrukcji obsługi.

Taką instrukcję najłatwiej zdobędziesz na kursie efektywnej nauki. Po pierwsze, dowiesz się z niego, na jakiej zasadzie przebiega proces zapamiętywania i w jaki sposób możesz to wykorzystać. Nauczysz się też, w jaki sposób organizować swoją pracę, aby zapewnić sobie optymalne warunki.

Główną część szkolenia będzie stanowiło poznanie i wyćwiczenie technik ułatwiających zapamiętywanie. Tak zwane mnemoniki lub mnemotechniki to proste i sprawdzone sposoby, dzięki którym z łatwością zapamiętasz różnorodne dane. Chciałbyś w ciągu kilku minut zapamiętywać skomplikowane procedury postępowania lub kilkudziesięciocyfrowe liczby? A może zależy Ci na umiejętności zapamiętywania imion, nazwisk i innych nazw własnych?

Pomyśl, o ile sprawniej będzie przebiegała Twoja współpraca z klientami, jeżeli będziesz potrafił łatwo odtworzyć uzyskane od nich informacje, nawet jeśli nie miałeś możliwości zrobienia notatek.

Słyszałeś o technice mind mappingu? Dzięki niej będziesz nie tylko szybciej zapamiętywał, ale też łatwo organizował własne myśli. Zaczniesz szybciej podejmować decyzje oraz znajdować rozwiązania dla pojawiających się problemów. Technika ta rozwinie także Twoją umiejętność kreatywnego myślenia, dzięki czemu z łatwością usprawnisz swoją pracę i zreorganizujesz swoją pracę.

Szybkie czytanie

Jak szybko czytasz? A z jaką ilością tekstu musisz się zapoznać każdego dnia? I jeszcze ważniejsze pytanie: z jaką ilością tekstu chciałbyś zapoznać się każdego dnia, aby zapewnić sobie ciągły rozwój? Przeciętna szybkość czytania wynosi około 250 słów na minutę. Uczestnicząc w kursie szybkiego czytania oraz poświęcając odpowiednią ilość czasu na ćwiczenia, w ciągu kilku miesięcy, a nawet tygodni, jesteś w stanie osiągnąć prędkość powyżej 1000 słów na minutę, przy jednoczesnym wzroście poziomu zrozumienia.

Brian Tracy twierdzi, że przeznaczając godzinę czasu dziennie na studiowanie książek z interesującej Cię dziedziny, w ciągu 5 lat staniesz się ekspertem. Pomyśl, ile możesz osiągnąć, jeśli będziesz czytał 4 razy szybciej.

Najlepszy czas na naukę występuje rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Wykorzystaj to! Zaplanuj, że niezależnie od natłoku obowiązków, będziesz wstawał codziennie o godzinę wcześniej i czas ten poświęcał nauce. Jest to dobry czas zarówno na naukę szybkiego czytania, jak i wykorzystywanie tej umiejętności do rozwoju w innych dziedzinach. Jeżeli godzina wydaje Ci się nierealnym osiągnięciem, to zacznij od pół godziny. Ważne, aby czas ten był całkowicie poświęcony nauce. Nie pozwól na żadne zakłócenia z zewnątrz. Jeżeli trzeba, to zainwestuj w zatyczki do uszu i powieś na drzwiach kartkę z napisem „Nie przeszkadzać”.

Zobacz serwis: Manager

Audiobooki

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu w ciągu roku spędzasz za kierownicą? Kilkaset godzin, a może kilka tysięcy? Pomyśl, ile byłbyś w stanie osiągnąć, gdybyś ten czas przeznaczył na naukę. Jest to nie tylko możliwe, ale nawet łatwe. Wystarczy zaopatrzyć się podstawowy sprzęt audio oraz w audiobooki.

Wybór dostępnych pozycji jest ogromny i ciągle rośnie, więc każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Możesz zdobywać wiedzę potrzebną Ci do pracy, a także zadbać o swój rozwój osobisty i umiejętności interpersonalne. Na rynku znajdziesz szeroki wybór audiobooków w tematyce takiej jak komunikacja, automotywacja, zarządzanie czasem, marketing, sprzedaż czy zarządzanie. Istnieją także pozycje powiązane z konkretnymi branżami. 

Jeżeli nawet nie znajdziesz interesujących Cię pozycji, to nic straconego. Istnieją syntezatory mowy, dzięki którym możesz przerobić większość tekstów na wersję audio. Stanowi to doskonałe rozwiązanie, jeżeli ciągle brakuje Ci czasu, aby pozostać na bieżąco z ciekawymi artykułami branżowymi, dostępnymi w wersji elektronicznej.

A może chciałbyś rozwinąć swoje umiejętności językowe? Czy wiesz, że słuchanie książek w wersji audio, zwłaszcza tych nagranych przez profesjonalnych lektorów, ułatwia przełamanie bariery językowej? Możesz się zdziwić, jak początkowo niezrozumiały tekst, już po kilku godzinach staje się tak prosty, że zapominasz o tym, że słuchasz go w obcym języku. Słuchając audiobooków, uczysz się prawidłowej wymowy słów, a także zapamiętujesz, w jakim kontekście i formie są one stosowane.

Słuchając audiobooków, uczysz się języka w sposób naturalny, czyli tak, jak uczą się małe dzieci. Pomyśl, jak szybko dziecko zdobywa umiejętność swobodnego porozumiewania się w języku używanym przez osoby z jego otoczenia. Dodatkowo, łączysz naukę z przyjemnością, ponieważ możesz wybrać takie pozycje z literatury, które od dawna miałeś ochotę przeczytać, a po prostu brakowało Ci na to czasu. 

Pisanie bezwzrokowe

 Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zastanów się, ile czasu spędzasz dziennie na pisaniu różnych tekstów. Jeżeli nie posiadasz jeszcze umiejętności szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze, to pomyśl, ile czasu możesz dzięki niej zaoszczędzić. Nawet, jeśli na chwilę Twoje tempo zwolni, to szybko zauważysz poprawę. Już w ciągu miesiąca możesz zwiększyć swoją szybkość dwukrotnie, a im dłużej będziesz z tej umiejętności korzystał, tym szybciej będziesz pisał.

Jesteś menedżerem i chcesz zadbać o rozwój i zwiększenie efektywności swojego zespołu?

Przejrzyj jeszcze raz ten artykuł i zastanów się, w jaki sposób możesz usprawnić pracę swoich podwładnych. Wielu pracowników chciałoby pracować lepiej, ale po prostu nie wie, jak. Niezliczona ilość firm miała już okazję przekonać się o tym, że inwestycja w rozwój personelu przynosi wymierne korzyści, przekraczające często najśmielsze oczekiwania. Samorealizacja jest szczytową potrzebą w piramidzie potrzeb Maslowa, a jej kluczowym elementem jest rozwój osobisty. Jeżeli chcesz zmotywować swój zespół do pracy, a jednocześnie zapewnić mu skuteczne narzędzia do osiągania wspólnych celów, zadbaj o jego rozwój.

Chcesz, aby Twój zespół pracował szybciej i bardziej efektywnie? Zapewnij mu rozwój w tym obszarze. Kursy z zarządzania sobą w czasie, z szybkiej nauki oraz szybkiego czytania zapewnią Twoim pracownikom konkretne umiejętności, które ułatwią im także rozwój w innych obszarach. Pomyśl także o zapewnieniu im dostępu do odpowiedniej literatury fachowej w formie audio. W ten sposób pozwolisz im na bardziej efektywne wykorzystywanie swojego czasu, a jednocześnie zmotywujesz ich do działania.

Pamiętaj o tym, że dbając o czas swoich pracowników, dbasz także o swój czas!

Zobacz serwis: Zarządzanie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA