| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Obowiązki informacyjne przy znacznych pakietach akcji - porada

Obowiązki informacyjne przy znacznych pakietach akcji - porada

Dla akcjonariusza spółki publicznej wiedza na temat struktury akcjonariatu oraz siły głosu poszczególnych akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu spółki publicznej jest na wagęzlota. Dysponując tymi informacjami jest w stanie określić swoją pozycję w przypadku posiadania określonego pakietu akcji.

Wiedza taka sprzyja zatem podejmowaniu racjonalnych decyzji w stosunku do spółki w kwestii zwiększania, czy zmniejszania swojego udziału kapitałowego w spółce publicznej. Pozwala również w przybliżeniu określić następstwa zmiany stopnia zaangażowania akcjonariusza na jej działalność. To właśnie zapewnienie transparentności zmian w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spółki publicznej legło u podstaw nałożenia obowiązku informacyjnego z art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (t.j. Dz.U.2009 Nr 185 poz. 1439 ze zm.).

Przepis ten wprowadza wymóg informowania Komisji Nadzoru Finansowego oraz spółki publicznej o osiągnięciu lub przekroczeniu w górę albo w dół określonego w przepisie progu procentowego ogólnej liczby głosów. Należy pamiętać, że obowiązek informacyjny związany jest nie tylko z nabywaniem lub zbywaniem akcji spółki publicznej. Powstaje również w przypadku zmiany stanu posiadania akcji wynikającego z każdej innej przyczyny, w tym np. z umorzenia akcji innego akcjonariusza.

Na dokonanie zawiadomienia, zgodnie z art. 69 ustawy o ofercie publicznej, są dwa terminy. Jeśli zmiana udziału w ogólnej liczbie głosów nastąpiła w związku z nabyciem akcji spółki publicznej w transakcji zawartej na rynku regulowanym (GPW) – zawiadomienia należy dokonać w ciągu sześciu dni sesyjnych od dnia zawarcia transakcji. Jeżeli natomiast zmiana wynika ze zdarzenia prawnego zaistniałego poza rynkiem regulowanym, termin wynosi cztery dni robocze, liczone od chwili pozyskania takiej informacji przez akcjonariusza.

Polecamy: Prawo głosu w spółce akcyjnej - porada

Obowiązek informacyjny powstaje w przypadku osiągnięcia lub przekroczenia wskazanych w niniejszym przepisie progów ogólnej liczby głosów w spółce publicznej. Zatem jeśli akcjonariusz posiadał wcześniej pakiet akcji uprawniających do 5% głosów na walnym zgromadzeniu spółki publicznej, a w wyniku transakcji nabycia zwiększył swój udział, ale nie przekroczył 10% ogólnej liczby głosów, to nie podlega on obowiązkowi z art. 69 ustawy o ofercie publicznej.

Obowiązek dokonania zawiadomienia obejmuje również przypadki zmiany dotychczas posiadanego udziału ponad 10% ogólnej liczby głosów o co najmniej 2% ogólnej liczby głosów w spółce publicznej, której akcje są dopuszczone do obrotu na rynku oficjalnych notowań giełdowych. Natomiast w spółce publicznej, której akcje są dopuszczone do obrotu na innym rynku regulowanym niż określony powyżej, obowiązek powstaje w przypadku zmiany o co najmniej 5% ogólnej liczby głosów. Jeżeli jednak akcjonariusz dysponuje pakietem akcji uprawniającym do ponad 33% głosów w spółce publicznej, wtedy zmiana posiadanego udziału w ogólnej liczbie głosów o 1% wymaga wykonania stosownego obowiązku informacyjnego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek informacyjny powstaje w przypadku osiągnięcia lub przekroczenia wskazanych w niniejszym przepisie progów ogólnej liczby głosów w spółce publicznej.
Obowiązek informacyjny powstaje w przypadku osiągnięcia lub przekroczenia wskazanych w niniejszym przepisie progów ogólnej liczby głosów w spółce publicznej.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »