Emisja obligacji od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
W znowelizowanych przepisach pojawiły się nowe rodzaje obligacji i został rozszerzony krąg spółek uprawnionych do ich emisji. Obligacje mogą emitować także m.in. spółki celowe (są to spółki powoływane do osiągnięcia określonego celu gospodarczego). Poszerzono katalog typów obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa (tzw. obligacje komercyjne) o obligacje podporządkowane i wieczyste. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą łatwiej pozyskać inwestorów.
REKLAMA
Takie zmiany wprowadza nowa ustawa o obligacjach (dalej: ustawa). Ustawy nie stosuje się do obligacji NBP i Skarbu Państwa (art. 3 ustawy). Przedsiębiorcy liczący na pozyskanie źródeł finansowania innych niż kredyty bankowe powinni zapoznać się ze zmianami. Omówienie najbardziej istotnych dla przedsiębiorców zmian przedstawiamy w artykule. Przypominamy też, którzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości emisji obligacji i jakie są tego zalety.
Zobacz serwis: Moja firma
Przedsiębiorcy, którzy mogą emitować obligacje
Tak jak dotychczas przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółek posiadających osobowość prawną (a więc sp. z o.o. i spółki akcyjnej) oraz spółek komandytowo-akcyjnych mogą emitować obligacje. Obligacji nadal nie mogą emitować inne osobowe spółki handlowe (jawne, partnerskie i komandytowe) ani osoby fizyczne będące przedsiębiorcami. Nowością jest to, że obowiązująca od 1 lipca 2015 r. ustawa przyznaje prawo do przeprowadzenie emisji obligacji osobom prawnym utworzonym wyłącznie w tym celu, tzw. spółkom celowym (art. 2). Przedsiębiorcy będą zatem mogli tworzyć spółkę celową, która pozyska fundusze na realizację projektu w drodze emisji obligacji. Umożliwi to np. pozyskanie inwestorów instytucjonalnych. Co więcej, od 1 lipca 2015 r. prawo do emisji obligacji przyznano podmiotom zagranicznym, tj. osobom prawnym prowadzącym działalność gospodarczą, mającym siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Od 1 lipca 2015 r. przedsiębiorcom jest łatwiej przeprowadzić emisję obligacji
W artykule m.in.:
- Zalety emisji obligacji
- Nowe rodzaje obligacji
- Oprocentowanie obligacji nie jest już ograniczone
- Łatwiej będzie emitować obligacje
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.