reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Emisja obligacji od 1 lipca 2015 r.

Emisja obligacji od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. spółki z o.o., akcyjne lub komandytowo-akcyjne mogą emitować obligacje na nowych zasadach. Emisja obligacji staje się mniej sformalizowana, dzięki czemu łatwiej będzie pozyskać finansowanie swojej działalności.

W znowelizowanych przepisach pojawiły się nowe rodzaje obligacji i został rozszerzony krąg spółek uprawnionych do ich emisji. Obligacje mogą emitować także m.in. spółki celowe (są to spółki powoływane do osiągnięcia określonego celu gospodarczego). Poszerzono katalog typów obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa (tzw. obligacje komercyjne) o obligacje podporządkowane i wieczyste. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą łatwiej pozyskać inwestorów.

Takie zmiany wprowadza nowa ustawa o obligacjach (dalej: ustawa). Ustawy nie stosuje się do obligacji NBP i Skarbu Państwa (art. 3 ustawy). Przedsiębiorcy liczący na pozyskanie źródeł finansowania innych niż kredyty bankowe powinni zapoznać się ze zmianami. Omówienie najbardziej istotnych dla przedsiębiorców zmian przedstawiamy w artykule. Przypominamy też, którzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości emisji obligacji i jakie są tego zalety.

Zobacz serwis: Moja firma

Przedsiębiorcy, którzy mogą emitować obligacje

Tak jak dotychczas przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółek posiadających osobowość prawną (a więc sp. z o.o. i spółki akcyjnej) oraz spółek komandytowo-akcyjnych mogą emitować obligacje. Obligacji nadal nie mogą emitować inne osobowe spółki handlowe (jawne, partnerskie i komandytowe) ani osoby fizyczne będące przedsiębiorcami. Nowością jest to, że obowiązująca od 1 lipca 2015 r. ustawa przyznaje prawo do przeprowadzenie emisji obligacji osobom prawnym utworzonym wyłącznie w tym celu, tzw. spółkom celowym (art. 2). Przedsiębiorcy będą zatem mogli tworzyć spółkę celową, która pozyska fundusze na realizację projektu w drodze emisji obligacji. Umożliwi to np. pozyskanie inwestorów instytucjonalnych. Co więcej, od 1 lipca 2015 r. prawo do emisji obligacji przyznano podmiotom zagranicznym, tj. osobom prawnym prowadzącym działalność gospodarczą, mającym siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL  Biznes cały artykuł Od 1 lipca 2015 r. przedsiębiorcom jest łatwiej przeprowadzić emisję obligacji

W artykule m.in.:

  • Zalety emisji obligacji
  • Nowe rodzaje obligacji
  • Oprocentowanie obligacji nie jest już ograniczone
  • Łatwiej będzie emitować obligacje

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 16.09.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emisja obligacji od 1 lipca 2015 r. /fot. Fotolia
Emisja obligacji od 1 lipca 2015 r. /fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama