REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata dywidendy w walucie obcej

Wypłata dywidendy w walucie obcej. /fot. Fotolia
Wypłata dywidendy w walucie obcej. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypłata dywidendy w walucie obcej często wiąże się z powstaniem wielu pytań. Dotyczą one nie tylko ustalenia prawidłowego kursu waluty, według jakiego należy przeliczyć dywidendę, ale również m.in. tego, czy wartość dywidendy należy przeliczyć na walutę obcą przed czy po potrąceniu zryczałtowanego podatku dochodowego.

Przy wypłacaniu dywidendy w walucie obcej pojawiają się również pytania związane z obowiązkami spółki kapitałowej dotyczące poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W artykule odpowiadamy na nie, podpowiadając jednocześnie, jakie rozwiązania w praktyce zastosować.

REKLAMA

Ogólne zasady i warunki wypłaty dywidendy w walucie obcej

REKLAMA

Zasady wypłaty dywidendy (w tym dywidendy w walucie obcej) przez spółki kapitałowe określają przepisy art. 191–198 oraz art. 347–353 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (zwanej dalej: k.s.h.). Z przepisów tych wynika, że:

● dywidenda może być wypłacana nie tylko z zysku netto za ostatni rok obrotowy. Jej źródłem mogą być także niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz zasilone z zysku kwoty kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały/akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki/statutem powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe (art. 192 i art. 348 § 1 k.s.h.),

● dywidenda może zostać wypłacona dopiero wtedy, gdy zysk wykazany w rocznym sprawozdaniu finansowym zostanie przeznaczony do podziału. W przypadku spółek kapitałowych, zobowiązanych do badania sprawozdania finansowego na podstawie art. 64 ust. 1 uor, podział wyniku finansowego netto musi być poprzedzony:

– zbadaniem rocznego sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta i wyrażeniem przez niego opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– zatwierdzeniem sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.

REKLAMA

Z kolei w przypadku spółek, które nie są zobowiązane do poddania sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta, podział wyniku finansowego netto może nastąpić dopiero wtedy, gdy sprawozdanie finansowe zostanie zatwierdzone przez organ zatwierdzający,

● dywidendę przysługującą od spółki z o.o. wypłaca się w dniu określonym w uchwale wspólników, a jeżeli uchwała wspólników takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez zarząd (art. 193 § 4 k.s.h.). Natomiast w spółce akcyjnej dywidendę wypłaca się w dniu określonym w uchwale walnego zgromadzenia, a jeżeli uchwała walnego zgromadzenia takiego dnia nie określa, dywidenda jest wypłacana w dniu określonym przez radę nadzorczą (art. 348 § 4 k.s.h.).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł W jaki sposób spółki kapitałowe rozliczają wypłatę dywidendy w walucie obcej

W artykule m.in.:

 • Zasady przeliczania dywidendy netto wypłacanej w walucie obce
 • Opodatkowanie i ujęcie w księgach rachunkowych dywidendy wypłaconej w walucie obcej osobie fizycznej
 • Opodatkowanie i ujęcie w księgach rachunkowych dywidendy wypłaconej w walucie obcej zagranicznej spółce
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA