REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona akcjonariuszy większościowych poprzez wykup akcji

Monika Pązik

REKLAMA

Ochrona akcjonariuszy większościowych może być realizowana poprzez wykup akcji akcjonariuszy mniejszościowych. Jednakże akcjonariusze wykupujący akcje muszą spełnić określone wymogi.

Przymusowy wykup, czyli squeeze out (tzw. wyciśnięcie) akcji został uregulowany w art. 418 kodeksu spółek handlowych. Celem zastosowania takiego rozwiązania jest zapewnienie odpowiedniego funkcjonowanie spółki. W związku z tym akcjonariusze większościowi podlegają ochronie przed nieodpowiednim zachowaniem mniejszości, którzy poprzez liczne nadużycia narażają spółkę na ogromne straty. Przykładowo może odnosić się to do nadmiernego zaskarżania uchwał. Większościowi akcjonariusze, którzy mają ogromny wkład w kapitał spółki ponoszą największe ryzyko gospodarcze związane ze stratami spółki. Decyzję w sprawie przymusowego wykupu akcji akcjonariuszy mniejszościowych, reprezentujących nie więcej niż 5% kapitału zakładowego podejmuje się powziętą uchwałą walnego zgromadzenia. Wykupu akcji można dokonać, jeżeli:

REKLAMA


- dokonuje tego nie więcej niż pięciu akcjonariuszy,


- posiadających wspólnie nie mniej niż 95% kapitału zakładowego,


- każdy z nich posiada nie mniej niż 5% kapitału zakładowego,


- z każdej akcji przysługuje jeden głos bez względu na przywileje i ograniczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz:
Zbycie akcji w celu umorzenia nie jest przychodem

 


Pozbawienie praw mniejszości


Procedura wykupu akcji jest prawnie dozwolona, jednakże musi zostać powzięta uchwałą podjętą w drodze głosowania imiennego i jawnego. Każda z posiadanych akcji ma odpowiednio jeden głos. Imienne głosowanie ma na celu ujawnienie osób, które opowiedziały się za wykupem akcji oraz tych, które pozostaną w spółce po dokonaniu wykupu. Sama treść uchwały powinna określić akcje podlegające wykupowi oraz wymieniać akcjonariuszy, którzy zobowiązali się do wykupu akcji. Ponadto ważne jest sporządzenie planu wykupu akcji oraz ogłoszenie uchwały w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Dodatkowo ogłoszenie powinno nastąpić w miejscach wskazanych w statucie spółki, jeżeli stanowi o takich miejscach. Aby uchwała została uznana za skuteczną ważne jest dokonanie faktycznego wykupu tych akcji przez głosujących za wykupem akcjonariuszy większościowych, którzy nadto odpowiadają solidarnie za spłacenie całej kwoty wykupu. Mniejszościowi akcjonariusze zobowiązani są do złożenia w terminie miesiąca od ogłoszenia uchwały dokumentów akcji lub dowodów ich złożenia do rozporządzenia spółki. Jeżeli wykupieni akcjonariusze nie złożą odpowiednich dokumentów w wyznaczonym terminie powinni liczyć się z unieważnieniem ich akcji przez zarząd oraz wystawieniu nowych akcji pod tym samym numerem emisyjnym. Jeżeli upłynął termin do wykupu akcji, akcjonariusz mniejszościowi mają prawo do odebrania swoich akcji oraz powyższych dokumentów. W tej sytuacji akcjonariusze zachowują dotychczasowe prawa do swoich akcji.


Moment utraty akcji


Akcjonariusze mniejszościowi zachowują wszelkie uprawnienia w stosunku do akcji podlegających wykupowi do momentu uiszczenia całej sumy wykupu przez akcjonariuszy większościowych. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 lutego 2008 r. (II CSK 441/07) uznał, iż uiszczenie ceny wykupu przez akcjonariuszy większościowych stanowi warunek sine qua non skuteczności całej procedury przymusowego wykupu akcji. Nie uiszczenie ceny wykupu, chociażby w części, powoduje upadek całej procedury wykupu akcji. Instytucja przymusowego wykupu akcji realizowana jest w interesie akcjonariuszy większościowych, zaś akcjonariuszom mniejszościowym ustawa przyznaje tylko określone instrumenty ochrony ich praw, które mogłoby zostać naruszone w przypadku wykupu akcji po cenie zaniżonej, nie odzwierciedlającej ich rzeczywistej wartości. Z tych względów nie można zgodzić się z poglądem, że w przypadku nie dojścia do skutku procedury przymusowego wykupu akcji interes akcjonariuszy, którzy mieli zostać wykupieni zostaje w ten sposób naruszony.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Zarządzanie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA