REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcom ze stratą łatwiej o kredyt firmowy niż prywatny

Szymborska-Sutton Agata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który osiągnął stratę wyższą niż 5% przychodów, ma nikłe szanse na kredyt. A jeśli już, to łatwiej mu będzie zaciągnąć pożyczkę na firmę, niż jako osoba prywatna – prowadzących działalność nie dotyczą bowiem ograniczenia wynikające z rekomendacji T.

Strata w działalności gospodarczej nie zawsze musi wynikać ze złej kondycji finansowej firmy. Jednorazowa amortyzacja, na przykład drogiego samochodu ciężarowego, czy wysokie nakłady na inwestycje w celu zwiększenia zysku firmy w przyszłości, mogą sprawić, że przedsiębiorstwo księgowo odnotuje stratę. Księgowo, bo na przykład amortyzacja, korzystna dla przedsiębiorców z  podatkowego punktu widzenia, jest faktycznie zapisem księgowym, tzw. kosztem niepieniężnym, pozwalającym prowadzącemu działalność na znaczne obniżenie podatku dochodowego. Wynikająca z takiej sytuacji strata nie oznacza, że przedsiębiorca ma problemy z płynnością finansową i wypłacalnością.

REKLAMA


5% to maksimum

Problemy mogą się jednak pojawić, gdy prowadzący własną działalność zechce zaciągnąć kredyt. Banki nie lubią bowiem klientów firmowych ze stratą, uznając ich za kredytobiorców wysokiego ryzyka. - Z naszej praktyki wynika, że trudno jest otrzymać kredyt ze stratą przekraczającą 5% przychodów firmy - mówi Dorota Chutek, ekspert finansowy Tax Care. Oznacza to, że jeśli roczny przychód przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą wynosi na przykład 150 tys. zł, strata w tym samym okresie nie może przekroczyć 7,5 tys. złotych.


Większość rozpatruje wnioski „indywidualnie”

Banki niechętnie wypowiadają się w kwestii kredytów dla przedsiębiorców ze stratą. Na ankietę Tax Care, przeprowadzoną w 30 instytucjach finansowych, udzieliło odpowiedzi tylko kilkanaście. Co więcej, większość spośród tych banków nie odpowiedziała jednoznacznie, czy udzielą kredytu mikroprzedsiębiorcy, którego działalność przynosi stratę, stwierdzając ogólnie, że są to przypadki rozpatrywane indywidualnie. Pytaliśmy o przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, przy założeniu, że firma jest jego jedynym źródłem dochodu, a kredyt może być przeznaczony albo na cele prywatne (zakup mieszkania), albo na cele związane z działalnością gospodarczą. Założyliśmy również, że przedsiębiorca odnotował stratę w poprzednim roku, natomiast od stycznia 2012 r. jest już „na plusie”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zdecydowane „nie” dla przedsiębiorcy ze stratą

Kategorycznie wypowiedziały się w tej sprawie jedynie Bank Pocztowy, Nordea Bank, Polbank EFG oraz Raiffeisen Bank, które stwierdziły, że klient ze stratą nie może liczyć u nich na kredyt. Przy czym Bank Pocztowy nie udzieli w takiej sytuacji kredytu niezależnie od jego przeznaczenia, natomiast Nordea Bank dopuszcza taką możliwość przy finansowaniu prywatnej nieruchomości, ale nie przy pożyczce na cele związane z działalnością gospodarczą. W przeciwieństwie do Polbanku i Raiffeisen Banku, które rozważą udzielenie kredytu tylko na finansowanie firmy. Na drugim biegunie jest BNP Paribas Bank, który jako jedyny zdecydowanie deklaruje, że udzieli kredytu przedsiębiorcy ze stratą niezależnie od tego, czy jest to pożyczka indywidualna, czy na firmę.


Kto sprawdzi przyczynę straty?

Choć nie ulega wątpliwości, że banki są niechętne kredytowaniu przedsiębiorców ze stratą, pozytywne jest z pewnością to, że część spośród przepytanych przez Tax Care instytucji nie „zamyka się” na takich klientów od razu i nie odrzuca automatycznie ich wniosków kredytowych, tylko najpierw sprawdza, z czego faktycznie wynika strata. Przykładowo w Idea Banku udzielenie zarówno prywatnego, jak i firmowego kredytu jest możliwe pod warunkiem, że strata wynikała z amortyzacji czy poczynionych inwestycji - wówczas takie koszty księgowe nie stanowią kosztu przy liczeniu zdolności kredytowej. Podobnie wygląda sytuacja między innymi w BNP Paribas Banku, BOŚ Banku, BZ WBK (dla kredytów firmowych) czy Getin Noble Banku. Z praktyki kredytowej Tax Care wynika także, że w przypadku kredytów firmowych oświadczenia klientów dotyczące przyczyn straty przyjmują również Alior Bank, mBank i - co ciekawe - Nordea Bank, który oficjalnie w ankiecie Tax Care stwierdził, że nie udzieli firmowego kredytu przedsiębiorcy ze stratą. Skąd taka różnica pomiędzy teorią a praktyką? Dorota Chutek, ekspert finansowy Tax Care, przyznaje, że wiele zależy od doradcy w danym banku. - Nawet jeśli bank mówi generalnie, że nie udzieli kredytu klientowi ze stratą w działalności gospodarczej, w praktyce może być inaczej. Zaangażowani doradcy w bankach są w stanie przeforsować nawet trudne kredyty, występując na naszą prośbę o odstępstwo od ogólnie określonych przez dany bank zasad - wyjaśnia.


Łatwiej o kredyt firmowy niż prywatny

Z doświadczeń Tax Care wynika także, że w przypadku przedsiębiorców ze stratą relatywnie łatwiej o kredyt zaciągany na firmę, niż o kredyt prywatny. Wynika to faktu, że osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą nie dotyczą wytyczne rekomendacji T, które narzucają ograniczenia w przypadku kredytów w sytuacji, gdy przedsiębiorca zaciągałby go jako osoba prywatna.


Czy bank udzieli kredytu przedsiębiorcy ze stratą w działalności gospodarczej?

(założenia: kredyt dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą; firma jest jego jedynym źródłem dochodu, a kredyt może być przeznaczony albo na cele prywatne (zakup mieszkania), albo na cele związane z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca odnotował stratę w poprzednim roku, natomiast od stycznia 2012 r. jest już „na plusie”.


Bank

Kredyt hipoteczny prywatny

Kredyt na firmę (zabezpieczony hipoteką)

Czy bank udzieli prywatnego kredytu hipotecznego przedsiębiorcy ze stratą w działalności?

Czy oceniając zdolność kredytową przedsiębiorcy bank bierze pod uwagę, czy strata wynikała ze złej kondycji finansowej firmy, czy też np. z jednorazowej amortyzacji lub dużych inwestycji

Czy bank udzieli przedsiębiorcy ze stratą w działalności kredytu na cele związane z działalnością gospodarczą?

Czy oceniając zdolność kredytową przedsiębiorcy bank bierze pod uwagę, czy strata wynikała ze złej kondycji finansowej firmy, czy też np.z jednorazowej amortyzacji lub dużych inwestycji?

Bank BGŹ

indywidualnie

tak

indywidualnie

tak

Bank BPH

indywidualnie

tak

indywidualnie 

Bank Millennium

indywidualnie

indywidualnie

Bank Pocztowy

nie

BGK

nie dotyczy (bank nie ma w ofercie kredytów hipotecznych na cele prywatne)

n/d

indywidualnie

BNP Paribas Bank

tak

tak

tak 

tak

BOŚ Bank

indywidualnie

w uzasadnionych przypadkach.

indywidualnie

w uzasadnionych przypadkach.

BPS

tak, jeżeli dochód  z tego roku zniweluje stratę z roku ubiegłego

bank nie weryfikuje, z jakiego powodu powstała strata; przy obliczaniu dochodu miesięcznego uwzględnia wartość amortyzacji

indywidualnie

tak

BZ WBK

bd

bd

indywidualnie

tak

Getin Noble Bank

indywidualnie

tak

indywidualnie

tak

Idea Bank

tak, pod warunkiem, że strata wynikała z amortyzacji lub/i poczynionych inwestycji (koszty jednorazowe) - wówczas takie koszty księgowe nie stanowią kosztu przy liczeniu zdolności kredytowej

ING Bank Śląski

indywidualnie

Kredyt Bank

indywidualnie

nie

nie dotyczy (bank nie udziela kredytów hipotecznych na cele związane z działalnością gospodarczą)

n/d

Meritum Bank

n/d

indywidualnie

Nordea Bank

indywidualnie

tak

nie

n/d

PKO BP

indywidualnie (w ocenie może zostać uwzględniona informacja o jednorazowej amortyzacji)

indywidualnie

Polbank EFG

nie

n/d

 indywidualnie

 indywidualnie

Raiffeisen Bank

nie

n/d

indywidualnie

Indywidualnie

Źródło: Tax Care, VI 2012 r.

 

 

 


Agata Szymborska-Sutton,


Współpraca: Magdalena Piórkowska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA