REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NewConnect - duży kapitał małym kosztem

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małe firmy z wszystkich branż mogą zdobyć duży kapitał inwestycyjny poprzez wejście na rynek NewConnect. Spółka musi mieć dobrą kondycję finansową i perspektywy rozwoju. Koszty pozyskania kapitału są podobne jak przy kredycie inwestycyjnym.

REKLAMA

NewConnect (www.newconnect.pl) jest rynkiem akcji, opartym na alternatywnym systemie obrotu (ASO). Prowadzony jest przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Jest to rynek finansujący rozwój małych i średnich przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu. Rynek przeznaczony jest dla powstających bądź młodych firm o stosunkowo niewielkiej przewidywanej kapitalizacji (do około 20 mln zł). Emitenci NewConnect reprezentują zróżnicowane branże. W ostatnim czasie aktywują się przedsiębiorstwa stawiające pierwsze kroki w branżach nowoczesnych, innowacyjnych i perspektywicznych, prowadzące działalność w obszarze bio- i nowych technologii, farmacji, life science, ochrony środowiska i energii odnawialnej. Ze względu na specyfikę emitentów (spółek notowanych na ASO) rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co za tym idzie tańsze pozyskanie kapitału. NewConnect w zamierzeniu ma stanowić początek kariery giełdowej.

REKLAMA

Obecnie działa na tym rynku 369 małych lub średnich spółek. W tym roku (od 3 stycznia do 14 marca) na ASO weszło 19 nowych emitentów. Największą ofertę prywatną akcji nowej emisji przeprowadziła spółka MO-BRUK (debiut w czerwcu 2010 r.), w wyniku której pozyskała około 26 mln zł.

Platformą, na której są notowane transakcje, jest system informatyczny WARSET. Taki sam jak w GPW. Wszystkie akcje firm notowanych na ASO są realizowane w systemie ciągłym z podwójnym fixingiem (na otwarcie i na zamknięcie sesji). Sesja zakupów albo sprzedaży akcji trwa we wszystkie dni robocze od godz. 10.00 do 14.30. Podobnie jak to jest na GPW.

Ograniczone wymogi, niskie koszty

Wymogi, które musi wypełnić firma chcąca zadebiutować na NewConnect, to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• status spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej;

• nieograniczona zbywalność akcji;

• spółka nie może być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego (choć w przypadkach uzasadnionych interesem uczestników obrotu, jeżeli instrumenty finansowe objęte wnioskiem były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym, organizator rynku może od tego warunku odstąpić);

• korzystanie z pomocy autoryzowanego doradcy oraz animatora rynku lub market makera (w pewnych przypadkach wymóg ten nie jest bezwzględnie egzekwowany);

• sporządzenie właściwego dokumentu dopuszczeniowego - prospektu lub memorandum informacyjnego o spółce;

• warunkiem jest też, by wartość nominalna akcji nie była niższa niż 10 groszy.

REKLAMA

- Atutem rynku NewConnect jest możliwość przeprowadzenia oferty prywatnej charakteryzującej się uproszczoną ścieżką dopuszczeniową, co czyni debiut tanim i stosunkowo szybkim. Przygotowania do wejścia na NewConnect - od podjęcia decyzji do debiutu - mogą trwać zaledwie kilka miesięcy. Emitent może się również zdecydować na debiut i przeprowadzenie emisji publicznej. Firma decydująca się na tę formę emisji podlega takim samym procedurom dopuszczeniowym, jakie stosowane są dla rynku regulowanego, wraz z koniecznością sporządzenia prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dla ofert nie większych niż 2,5 mln euro rolę dokumentu dopuszczeniowego może pełnić memorandum informacyjne zatwierdzone przez KNF - informuje Monika Rzepka z Zespołu Rozwoju Rynku NewConnect.

Analiza danych dotyczących kosztów pozyskania kapitału przez rynek NewConnect potwierdza tezę, iż ten sposób pozyskiwania środków pozostaje atrakcyjnym źródłem finansowania rozwoju przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ze statystyk opisujących koszty wszystkich przeprowadzonych na NewConnect debiutów wynika, że średni koszt pozyskanego kapitału wyniósł 5,45%, przy średniej wartości oferty 3,9 mln zł. A więc taniej niż pozyskanie kapitału inwestycyjnego poprzez bank lub fundusze pożyczkowe.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA