REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NewConnect - duży kapitał małym kosztem

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małe firmy z wszystkich branż mogą zdobyć duży kapitał inwestycyjny poprzez wejście na rynek NewConnect. Spółka musi mieć dobrą kondycję finansową i perspektywy rozwoju. Koszty pozyskania kapitału są podobne jak przy kredycie inwestycyjnym.

REKLAMA

NewConnect (www.newconnect.pl) jest rynkiem akcji, opartym na alternatywnym systemie obrotu (ASO). Prowadzony jest przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Jest to rynek finansujący rozwój małych i średnich przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu. Rynek przeznaczony jest dla powstających bądź młodych firm o stosunkowo niewielkiej przewidywanej kapitalizacji (do około 20 mln zł). Emitenci NewConnect reprezentują zróżnicowane branże. W ostatnim czasie aktywują się przedsiębiorstwa stawiające pierwsze kroki w branżach nowoczesnych, innowacyjnych i perspektywicznych, prowadzące działalność w obszarze bio- i nowych technologii, farmacji, life science, ochrony środowiska i energii odnawialnej. Ze względu na specyfikę emitentów (spółek notowanych na ASO) rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co za tym idzie tańsze pozyskanie kapitału. NewConnect w zamierzeniu ma stanowić początek kariery giełdowej.

REKLAMA

Obecnie działa na tym rynku 369 małych lub średnich spółek. W tym roku (od 3 stycznia do 14 marca) na ASO weszło 19 nowych emitentów. Największą ofertę prywatną akcji nowej emisji przeprowadziła spółka MO-BRUK (debiut w czerwcu 2010 r.), w wyniku której pozyskała około 26 mln zł.

Platformą, na której są notowane transakcje, jest system informatyczny WARSET. Taki sam jak w GPW. Wszystkie akcje firm notowanych na ASO są realizowane w systemie ciągłym z podwójnym fixingiem (na otwarcie i na zamknięcie sesji). Sesja zakupów albo sprzedaży akcji trwa we wszystkie dni robocze od godz. 10.00 do 14.30. Podobnie jak to jest na GPW.

Ograniczone wymogi, niskie koszty

Wymogi, które musi wypełnić firma chcąca zadebiutować na NewConnect, to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• status spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej;

• nieograniczona zbywalność akcji;

• spółka nie może być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego (choć w przypadkach uzasadnionych interesem uczestników obrotu, jeżeli instrumenty finansowe objęte wnioskiem były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym, organizator rynku może od tego warunku odstąpić);

• korzystanie z pomocy autoryzowanego doradcy oraz animatora rynku lub market makera (w pewnych przypadkach wymóg ten nie jest bezwzględnie egzekwowany);

• sporządzenie właściwego dokumentu dopuszczeniowego - prospektu lub memorandum informacyjnego o spółce;

• warunkiem jest też, by wartość nominalna akcji nie była niższa niż 10 groszy.

REKLAMA

- Atutem rynku NewConnect jest możliwość przeprowadzenia oferty prywatnej charakteryzującej się uproszczoną ścieżką dopuszczeniową, co czyni debiut tanim i stosunkowo szybkim. Przygotowania do wejścia na NewConnect - od podjęcia decyzji do debiutu - mogą trwać zaledwie kilka miesięcy. Emitent może się również zdecydować na debiut i przeprowadzenie emisji publicznej. Firma decydująca się na tę formę emisji podlega takim samym procedurom dopuszczeniowym, jakie stosowane są dla rynku regulowanego, wraz z koniecznością sporządzenia prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dla ofert nie większych niż 2,5 mln euro rolę dokumentu dopuszczeniowego może pełnić memorandum informacyjne zatwierdzone przez KNF - informuje Monika Rzepka z Zespołu Rozwoju Rynku NewConnect.

Analiza danych dotyczących kosztów pozyskania kapitału przez rynek NewConnect potwierdza tezę, iż ten sposób pozyskiwania środków pozostaje atrakcyjnym źródłem finansowania rozwoju przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ze statystyk opisujących koszty wszystkich przeprowadzonych na NewConnect debiutów wynika, że średni koszt pozyskanego kapitału wyniósł 5,45%, przy średniej wartości oferty 3,9 mln zł. A więc taniej niż pozyskanie kapitału inwestycyjnego poprzez bank lub fundusze pożyczkowe.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA