REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NewConnect - duży kapitał małym kosztem

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małe firmy z wszystkich branż mogą zdobyć duży kapitał inwestycyjny poprzez wejście na rynek NewConnect. Spółka musi mieć dobrą kondycję finansową i perspektywy rozwoju. Koszty pozyskania kapitału są podobne jak przy kredycie inwestycyjnym.

REKLAMA

NewConnect (www.newconnect.pl) jest rynkiem akcji, opartym na alternatywnym systemie obrotu (ASO). Prowadzony jest przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Jest to rynek finansujący rozwój małych i średnich przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu. Rynek przeznaczony jest dla powstających bądź młodych firm o stosunkowo niewielkiej przewidywanej kapitalizacji (do około 20 mln zł). Emitenci NewConnect reprezentują zróżnicowane branże. W ostatnim czasie aktywują się przedsiębiorstwa stawiające pierwsze kroki w branżach nowoczesnych, innowacyjnych i perspektywicznych, prowadzące działalność w obszarze bio- i nowych technologii, farmacji, life science, ochrony środowiska i energii odnawialnej. Ze względu na specyfikę emitentów (spółek notowanych na ASO) rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co za tym idzie tańsze pozyskanie kapitału. NewConnect w zamierzeniu ma stanowić początek kariery giełdowej.

REKLAMA

Obecnie działa na tym rynku 369 małych lub średnich spółek. W tym roku (od 3 stycznia do 14 marca) na ASO weszło 19 nowych emitentów. Największą ofertę prywatną akcji nowej emisji przeprowadziła spółka MO-BRUK (debiut w czerwcu 2010 r.), w wyniku której pozyskała około 26 mln zł.

Platformą, na której są notowane transakcje, jest system informatyczny WARSET. Taki sam jak w GPW. Wszystkie akcje firm notowanych na ASO są realizowane w systemie ciągłym z podwójnym fixingiem (na otwarcie i na zamknięcie sesji). Sesja zakupów albo sprzedaży akcji trwa we wszystkie dni robocze od godz. 10.00 do 14.30. Podobnie jak to jest na GPW.

Ograniczone wymogi, niskie koszty

Wymogi, które musi wypełnić firma chcąca zadebiutować na NewConnect, to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• status spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej;

• nieograniczona zbywalność akcji;

• spółka nie może być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego (choć w przypadkach uzasadnionych interesem uczestników obrotu, jeżeli instrumenty finansowe objęte wnioskiem były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym, organizator rynku może od tego warunku odstąpić);

• korzystanie z pomocy autoryzowanego doradcy oraz animatora rynku lub market makera (w pewnych przypadkach wymóg ten nie jest bezwzględnie egzekwowany);

• sporządzenie właściwego dokumentu dopuszczeniowego - prospektu lub memorandum informacyjnego o spółce;

• warunkiem jest też, by wartość nominalna akcji nie była niższa niż 10 groszy.

REKLAMA

- Atutem rynku NewConnect jest możliwość przeprowadzenia oferty prywatnej charakteryzującej się uproszczoną ścieżką dopuszczeniową, co czyni debiut tanim i stosunkowo szybkim. Przygotowania do wejścia na NewConnect - od podjęcia decyzji do debiutu - mogą trwać zaledwie kilka miesięcy. Emitent może się również zdecydować na debiut i przeprowadzenie emisji publicznej. Firma decydująca się na tę formę emisji podlega takim samym procedurom dopuszczeniowym, jakie stosowane są dla rynku regulowanego, wraz z koniecznością sporządzenia prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dla ofert nie większych niż 2,5 mln euro rolę dokumentu dopuszczeniowego może pełnić memorandum informacyjne zatwierdzone przez KNF - informuje Monika Rzepka z Zespołu Rozwoju Rynku NewConnect.

Analiza danych dotyczących kosztów pozyskania kapitału przez rynek NewConnect potwierdza tezę, iż ten sposób pozyskiwania środków pozostaje atrakcyjnym źródłem finansowania rozwoju przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ze statystyk opisujących koszty wszystkich przeprowadzonych na NewConnect debiutów wynika, że średni koszt pozyskanego kapitału wyniósł 5,45%, przy średniej wartości oferty 3,9 mln zł. A więc taniej niż pozyskanie kapitału inwestycyjnego poprzez bank lub fundusze pożyczkowe.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA