REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problemy z pracownikami w okresie chorobowym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krystyna Kwapisz
Radca prawny.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W okresie jesienno-zimowym zwiększa się absencja pracowników z powodu chorób. W związku z tym pracodawcy mają wiele obowiązków, np. wypłacanie wynagrodzenia chorobowego. Mogą również przeprowadzać kontrole wykorzystywania L4.

Pracodawca, wykonując ustawowy obowiązek dbania o zdrowie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych warunków pracy, musi pamiętać, że przede wszystkim spoczywa na nim obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. W tym celu może zarówno starać się zapobiegać absencjom pracowników, jak i kontrolować sposób wykorzystywania przez nich zwolnień lekarskich.

REKLAMA

Szczepienia ochronne

REKLAMA

Okres jesienny to sezon częstych przeziębień i zachorowań na grypę. W celu obniżenia ryzyka zachorowań na tę chorobę i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu wielu pracodawców decyduje się na finansowanie pracownikom szczepień przeciwko grypie. Jak wynika z Pisma Podsekretarza Stanu Ministerstwa Finansów z 15 grudnia 2009 r., sfinansowanie takiej szczepionki pracownikowi stanowi jego przychód, gdyż nie jest ona wymieniona w treści rozporządzenia jako obowiązkowa dla pracodawcy. Pracodawca nie może jednak zmusić pracownika do przyjęcia szczepionki przeciwko grypie, chyba że wynika to z wewnętrznych przepisów obowiązujących u danego pracodawcy (DD3/0602/75/KDJ/09/BMI9-15711), np. gdy zakładem pracy jest szpital.

Ponadto przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek chronienia zdrowia i życia pracowników przez zagwarantowanie im odpowiednich warunków pracy. Potwierdzają to liczne orzeczenia Sądu Najwyższego (np. II PK 175/10). Obowiązek ten obejmuje wiele norm i zasad, których przestrzeganie ma ograniczyć niekorzystny wpływ czynników występujących w środowisku pracy na zdrowie i życie pracownika. U osób pracujących narażonych na działanie czynników biologicznych przeprowadza się, po uzyskaniu ich zgody, szczepienia ochronne (rozporządzenie Ministra Zdrowia z 28 listopada 2005 r. w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach).

Rozporządzenie Ministra Zdrowia wskazane powyżej nie przewiduje jednak szczepień przeciwko grypie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca wobec orzeczonej niezdolności do pracy

REKLAMA

Pracownik nie może samodzielnie stwierdzić, że jest chory i z tego powodu nie przyjść do pracy. Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy (czyli zwolnienie lekarskie), wystawione zgodnie z przepisami o orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy; zwane potocznie L4. Po przeprowadzeniu badania lekarz określa w zaświadczeniu okres, w którym pracownik nie może świadczyć pracy lub wykonywać innych czynności, które mogłyby utrudnić lub opóźnić jego powrót do zdrowia. Pracownik ma obowiązek w ciągu 2 dni poinformować pracodawcę o orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, a następnie - nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania - dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie. Może je również wysłać pocztą, ważna jest wtedy data nadania listu. Dostarczenie pracodawcy zaświadczenia lekarskiego po 7 dniach powoduje, że od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego pracodawca obniża wysokość zasiłku o 25%, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego, np. zdarzeń losowych lub nieobecności innych domowników.

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracodawca wypłaca najpierw wynagrodzenie chorobowe (za 33 lub 14 dni choroby). Po jego wykorzystaniu pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy (od 34. lub 15. dnia), ale ciężar jego wypłaty spoczywa już na ZUS.

Pracodawca kontroluje chorego

W czasie orzeczonej niezdolności do pracy pracownikom nie wolno wykonywać pracy zarobkowej lub wykorzystywać zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Jeśli zostanie stwierdzona taka sytuacja, pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości wystawionego zaświadczenia lekarskiego pracodawca i ZUS mogą przeprowadzić kontrolę. Wątpliwości mogą dotyczyć zarówno sposobu wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, jak i sposobu jego uzyskania. Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, nie uważa się, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z jego celem, jeżeli wykonywał - nawet będąc obłożnie chorym - czynności niezbędne w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych albo wykonywał je incydentalnie. Jednak wykonywanie działań, które utrudniają powrót do zdrowia lub wpływają wręcz na pogorszenie stanu zdrowia, może zostać zakwalifikowane jako wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem (I UK 140/09; III UK 71/09).

WAŻNE!

W przypadku gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane lub wystawione w wyniku podstępu pracownika (udawał chorobę) - zasiłek chorobowy nie przysługuje.

Przykład

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z adnotacją „chory musi leżeć”. Jest osobą samotną. Mimo zakazu lekarza wyszedł z domu po zakupy. Powstaje pytanie, czy takie wyjście będzie niezgodnie z przeznaczeniem zwolnienia lekarskiego oraz jakiego charakteru są dokonywane zakupy. Jeśli pracownik poszedł po artykuły niezbędne do codziennego funkcjonowania (np. jedzenie, leki), nie ma podstaw do kwestionowania zasadności jego działania. Jeśli zaś poszedł do sklepu, w którym trwała wyprzedaż sprzętu RTV, to prawdopodobnie wykorzystał on zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem. Jednak taka okoliczność powinna być dokładnie wyjaśniona, ponieważ może się okazać, że ta sytuacja była dla pracownika jedyną okazją do nabycia tańszego artykułu pierwszej potrzeby.

Krystyna Kwapisz

radca prawny

Podstawa prawna:

• art. 207, 229 Kodeksu pracy,

• rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.),

• § 2, 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),

• rozporządzenie Ministra Zdrowia z 28 listopada 2005 r. w sprawie wykazu stanowisk pracy oraz szczepień ochronnych wskazanych do wykonania pracownikom podejmującym pracę lub zatrudnionym na tych stanowiskach (DzU nr 250, poz. 2113),

• art. 17, 62, 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Orzecznictwo:

• wyrok SN z 4 listopada 2009 r. (II UK 140/09, M.P.Pr. 2010/6/318),

• wyrok SN z 3 marca 2010 r. (III UK 71/09, niepubl.),

• wyrok SN z 27 stycznia 2011 r. (II PK 175/10, niepubl.).

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

REKLAMA

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA