REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nikt nie zyska na podniesieniu płacy minimalnej

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od stycznia 2012 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie do 1500 zł. Zadaniem polskich przedsiębiorców decyzja ta zmniejszy gotowość firm do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększy ilość pracowników pracujących na czarno – tak wynika z badania „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy” przeprowadzonego wśród firm uczestniczących w programie Rzetelna Firma.

 

REKLAMA

Wielu pracowników, a wraz z nimi związki zawodowe, uznaje poziom minimalnego wynagrodzenia za swoistą ochronę. W Sejmie trwają obecnie prace nad inspirowanym przez nie obywatelskim projektem ustawy mającej powiązać płacę minimalną ze wzrostem gospodarczym. Tymczasem to właśnie ona może stanowić sztuczną barierę, która hamuje wzrost przedsiębiorstw, a wraz z nim zatrudnianie nowych pracowników.

 

Ponad połowa przedsiębiorców uczestniczących w programie Rzetelna Firma, którzy wzięli udział w badaniu „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy” uważa, że wzrost płacy minimalnej z 1386 zł do 1500 zł przyczyni się do zahamowania tworzenia nowych miejsc pracy.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Wpływ zwiększenia płacy minimalnej na gotowość firm do tworzenia nowych miejsc pracy

Źródło: Badanie „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy” dla Rzetelnej Firmy

 

Dla 51 proc. ankietowanych nowa regulacja będzie miała negatywne skutki, natomiast zaledwie dla 7 proc. uczestników programu Rzetelna Firma stanie się ona impulsem do tworzenia nowych miejsc pracy. Kolejna grupa przedsiębiorców (36 proc.) uznaje, że zwiększenie płacy minimalnej nie zmieni znacząco sytuacji na rynku pracy.

 

„W momencie zwiększenia płacy minimalnej przedsiębiorcy w swej działalności będą musieli uwzględniać nie tylko podwyższone wynagrodzenie pracownika, ale także proporcjonalnie większe koszty dodatkowe, takie jak składki ZUS czy składki zdrowotne. To złe rozwiązanie dla  pracodawców, a w konsekwencji również dla pracowników. W obliczu nadchodzącej drugiej fali kryzysu rozsądniejsza byłoby ochrona istniejących miejsc pracy i zmniejszanie jej kosztów, a nie zwiększanie ich.” - stwierdza Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

 

Przedsiębiorcy, biorący udział w programie Rzetelna Firma, negatywnie widzą także wpływ nowego rozporządzenia na zjawisko pracy na czarno. Według badania „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy”, aż 57 proc. badanych uważa, że wzrost płacy minimalnej przyczyni się do zwiększenia ilości osób zatrudnianych nielegalnie. 

 

Wpływ podniesienia wysokości płacy minimalnej na ilość osób zatrudnionych na czarno

Źródło: Badania „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy” dla Rzetelnej Firmy

 

Jedynie 7 proc. wierzy, że nowe zmiany zmniejszą skalę zjawiska pracy na czarno. Z kolei 29 proc. ankietowanych przedsiębiorców uznaje, że decyzja rządu nie przyczyni się do wzrostu szarej strefy na rynku pracy.  

 

„Podnoszenie płacy minimalnej daje złudne poczucie bezpieczeństwa, gdy w rzeczywistości stabilność zatrudnienia zostaje mocno ograniczona. Odgórnie narzucona wysokość minimalnego wynagrodzenia może prowadzić do zwalniania pracowników, którzy w poszukiwaniu źródeł dochodu będą godzić się na pracę bez umowy.” - mówi Waldemar Sokołowski. „Rzetelna Firma promuje dobre praktyki biznesu oraz etyczne zachowanie, zarówno pracodawców, jak i pracowników. Oznacza to również przestrzeganie prawa. Jednak obowiązki powinny być możliwe do wypełnienia, a nie stanowić inspirację do poszukiwania sposobów kreatywnego obejścia prawa.” - dodaje Waldemar Sokołowski.

 

Badanie pokazuje, że zwiększenie płacy minimalnej od stycznia 2012 roku:

•    zmniejszy gotowość polskich firm do tworzenia nowych miejsc pracy;

•    może spowodować wzrost ilości osób zatrudnionych nielegalnie.

 

Badanie „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy” zostało przeprowadzone we wrześniu 2011 roku na reprezentatywnej grupie 1204 przedsiębiorców wybranych z pośród ponad 38 000 firm uczestniczących w programie Rzetelna Firma.

 

O Rzetelnej Firmie

Rzetelna Firma to program, który promuje uczciwość płatniczą oraz stosowanie wysokich standardów etycznych i dobrych praktyk w działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem kwalifikującym firmę do udziału w programie jest jej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzenie, czy nie figuruje w nim jako dłużnik. Dzięki temu wiadomo, że jest ona solidnym płatnikiem i co za tym idzie pewnym partnerem w biznesie. Przedsiębiorca posługujący się tytułem Rzetelnej Firmy buduje pozytywny wizerunek swojej firmy w prowadzeniu biznesu kieruje się zasadami Kodeksu Etycznego Rzetelnych Firm. Program Rzetelnej Firmy jest prowadzony pod patronatem Krajowego Rejestru Długów.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzetelna firma

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA