REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcze matki mogą się starać o umorzenia składek ZUS

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcze matki uzyskały kolejną możliwość złożenia wniosku o umorzenie zaległości składkowych. Dotychczas wniosek mógł zostać złożony od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Obecnie nie ma ograniczenia terminu, w którym wniosek może zostać złożony.

 

REKLAMA

Powyższą zmianę wprowadza przyjęta 5 sierpnia 2011 r. przez Senat nowelizacja ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. Nr 71, poz. 609).

 

Osoby, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywały na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadziły działalność pozarolniczą lub współpracowały przy prowadzeniu takiej działalności, będą mogły skorzystać z umorzenia niektórych składek, należnych z tytułu prowadzenia tej działalności.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z nieprawidłową, chociaż dosyć powszechną interpretacją przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby te nie zawsze zgłaszały się do ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności (lub współpracy) i nie opłacały należnych składek z tego tytułu.

 

Od 1 września 2009 r. ustawodawca wprowadził możliwość umorzenia należności składkowych powstałych w związku z podleganiem obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym.

 

Pierwotnie wniosek mógł być złożony w terminie 12 miesięcy liczonych od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Obecna nowelizacja uchyla ten przepis i likwiduje ograniczenie terminu, w którym wniosek może zostać złożony.

 

Korzyści dla płatnika

 

Przedsiębiorcze matki zyskują bezterminowo możliwość likwidacji zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek oraz odzyskania części składek prawidłowo wpłaconych na podstawie ówcześnie obowiązujących przepisów.

 

Do jednostek terenowych ZUS wpłynęło po terminie 260 wniosków. W wyniku nowelizacji należy spodziewać się, że wpłyną następne, jednak łącznie nie będzie to więcej niż kilkaset wniosków.

 

W związku z nową możliwością złożenia wniosku o umorzenie składek warto przypomnieć podstawowe zasady abolicji.

 

W jakiej formie należy złożyć wniosek

 

Wniosek może być złożony w dowolnej formie spełniającej wymagania określone przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. ZUS opracował wzór wniosku, ale jego użycie nie jest obligatoryjne. Ma on tylko ułatwić proces wypełniania i składania wniosku o umorzenie. Wzór wniosku jest dostępny w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS oraz na stronie internetowej Zakładu http://www.zus.pl/.

 

We wniosku trzeba określić za kogo, z jakiego tytułu i jakie należności mają być umorzone.

 

Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek

 

Umorzenie należności z tytułu składek może nastąpić wyłącznie na wniosek osoby uprawnionej do jego złożenia.

 

Do kręgu osób uprawnionych, w rozumieniu ustawy, zalicza się:

 

• płatnika składek, który w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu (art. 3 ustawy zmieniającej ustawę systemową z 24 kwietnia 2009 r.),

 

• płatnika składek, który w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności i jednocześnie przebywającego na urlopie wychowawczym (art. 4 ustawy zmieniającej ustawę systemową z 24 kwietnia 2009 r.),

 

• osoba, która w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 marca 2001 r. była wspólnikiem spółki cywilnej nie posiadając wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (art. 8 ustawy zmieniającej ustawę systemową z 24 kwietnia 2009 r.) i jednocześnie pobierała zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo przebywała na urlopie wychowawczym.

 

Za osobę współpracującą uprawniony do złożenia wniosku jest płatnik składek.

 

Działalność w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

 

Umorzenie dotyczy należności powstałych od stycznia 1999 r. do sierpnia 2009 r. z tytułu prowadzenia działalności lub współpracy, za okresy łączenia działalności z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego (lub w wysokości macierzyńskiego).

 

Umorzeniu podlegają:

• opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy,

• nieopłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy,

• opłacone składki na ubezpieczenie chorobowe,

• odsetki za zwłokę w części odpowiadającej kwocie umorzonych składek,

• opłata prolongacyjna w części odpowiadającej kwocie umorzonych składek.

 

Umorzeniu nie podlegają opłacone lub nieopłacone:

• należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,

• koszty egzekucyjne, które powstały w związku z dochodzeniem składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy - za okres, za który składki podlegają umorzeniu,

• koszty upomnienia za okres, za który składki podlegają umorzeniu.

 

Działalność w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym

 

Umorzenie dotyczy należności powstałych od stycznia 1999 r. do sierpnia 2009 r., należnych tytułu działalności lub współpracy przy niej, za okresy łączenia działalności z przebywaniem na urlopie wychowawczym.

 

Umorzeniu podlegają:

• w przypadku składek opłaconych: pobrane przez ZUS w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. odsetki za zwłokę z tytułu nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe,

• w przypadku składek nieopłaconych:

- składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe,

- odsetki za zwłokę w części odpowiadającej kwocie umorzonych składek,

- opłata prolongacyjna w części odpowiadającej kwocie umorzonych składek.

 

Dodatkowo od 1 lutego 2011 r. osoby łączące wykonywanie działalności (lub współpracę) z urlopem wychowawczym mają możliwość umorzenia:

• nieopłaconych należności z tytułu składek na Fundusz Pracy,

• opłaconych do 1 lutego 2011 r. odsetek od nieterminowo uregulowanych składek na Fundusz Pracy.

 

Umorzeniu nie podlegają:

• opłacona opłata prolongacyjna,

• opłacone składki na Fundusz Pracy,

• opłacone należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,

• nieopłacone należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,

• koszty egzekucyjne, które powstały w związku z dochodzeniem składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy - za okres, za który składki podlegają umorzeniu (opłacone i nieopłacone),

• koszty upomnienia za okres, za który składki podlegają umorzeniu (opłacone i nieopłacone).

 

Postępowanie wyjaśniające

 

Po złożeniu wniosku o umorzenie ZUS wszczyna postępowanie wyjaśniające, którego celem jest uzyskanie prawidłowych (zgodnych z ówcześnie obowiązującymi przepisami) zapisów na koncie płatnika i ubezpieczonego. Musi z nich wynikać podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności (lub współpracy) w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym oraz kwota należnych z tego tytułu składek. Dokumentacja musi odzwierciedlać prawidłowy schemat podlegania ubezpieczeniom.

 

Umorzenie prawidłowo zaewidencjonowanych należności to dopiero kolejny etap. Dlatego płatnik wnioskujący o umorzenie musi być przygotowany na konieczność złożenia dokumentacji korygującej za cały okres łączenia działalności z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym.

 

Zagrożenie

 

W przypadku osób, które uzyskają decyzję o umorzeniu opłaconych składek, składki, które zostały już przekazane do OFE, zostaną z funduszu wycofane.

 

Kwoty, które ZUS ma zewidencjonować na koncie ubezpieczonego w I filarze (wyłącznie w przypadku osób pobierających zasiłek macierzyński), nie będą podlegały podziałowi na część należną do ZUS i do OFE. W przypadku umorzenia składek należnych za osoby przebywające na urlopie wychowawczym składki na koncie ubezpieczonego nie będą ewidencjonowane.

 

Z danych ZUS wynika, że w wyniku realizacji ustawy abolicyjnej z 2009 r. zdecydowana większość decyzji o umorzeniu należności składkowych (71,76%) dotyczyła należności nieopłaconych. Natomiast spośród umorzonych należności opłaconych większość (66,21%) została zaliczona na poczet zaległych bieżących lub przyszłych składek, a tylko 33,79% podlega zwrotowi. Średnia kwota składek umorzonych na podstawie wniosków złożonych do 1 września 2010 r. to 3808 zł.

 

Nowelizacja ustawy systemowej dotycząca abolicji dla przedsiębiorczych matek została opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 185 poz. 1095 i weszła w zycie z dniem ogłoszenia, tj. 6 wrzesnia 2011 r.

 

Podstawa prawna:

• ustawa z 28 lipca 2011 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe oraz ustawę o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw Nr 185 pozycja 1095 z 6 września 2011 r.)

 

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA