REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalanie przyczyn wypadku przy pracy

Ewa Przybylak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za wypadek przy pracy należy uznać nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Czy - jak się często uważa - każdy wypadek w pracy będzie zakwalifikowany jako wypadek przy pracy? Poznajmy przesłanki, które o tym decydują.

Ustawowa definicja wypadku przy pracy stanowi, że za wypadek przy pracy należy uznać nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

REKLAMA

podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia

w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

REKLAMA

Analizując powyższą definicję, możemy stwierdzić, iż aby jakieś zdarzenie mogło zostać uznane za wypadek przy pracy wszystkie te elementy muszą wystąpić łącznie. Warto w tym miejscu przeanalizować poszczególne przesłanki, gdyż z utrwalonego już orzecznictwa Sądu Najwyższego i doktryny wynika, iż elementy te nie muszą wystąpić w jednej chwili. Natomiast brak jakiejkolwiek z powyższych przesłanek (np. tak jak w omawianym przykładzie: brak urazu) wyklucza możliwość uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pierwszą przesłanką uznania zdarzenia za wypadek przy pracy jest nagłość zdarzenia. Odnosi się ona do czasu działania przyczyny zewnętrznej. W tym zakresie swoje stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 30 czerwca 1999 roku (sygn. akt II UKN 24/99) w którym stwierdził, że zdarzenie nosi cechy nagłości, jeżeli nie przekracza jednej dniówki roboczej.

Kolejną przesłanką uznania zdarzenia za wypadek przy pracy jest przyczyna zewnętrzna, czyli taka, która nie pochodzi z organizmu człowieka. Za przyczynę zewnętrzną można, więc uznać wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, urazy termiczne, działanie osób trzecich. Z ciekawszych wyroków należy w tym miejscu przytoczyć np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2000 roku II UKN 49/00, w którym Sąd Najwyższy uznał, iż dopuszczenie do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonych stanowiskach lub zawierającego inną obiektywnie błędną ocenę jego zdolności do pracy może być uznane za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy. Szereg orzeczeń Sądu Najwyższego poświęconych jest stresowi jako zewnętrznej przyczynie wypadku przy pracy np. w wyroku z 11 lutego 1999 roku (sygn. II UKN 472/98) Sąd Najwyższy uznał, iż stres związany z wykonywaniem obowiązków pracowniczych jest cechą tych obowiązków, w szczególności dotyczy to pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i jako taki nie może być uznany za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy, chyba że jest nadmierny i został spowodowany nadzwyczajnymi okolicznościami zaistniałymi w czasie i miejscu pracy - tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 1997 roku (sygn. II UKN 407/97).

Trzecia przesłanką wypadku przy pracy jest związek z pracą. Wypadek musi pozostawać w związku czasowym, miejscowym i funkcjonalnym z pracą - wyrok SA w Gdańsku z 16 stycznia 1996 roku (sygn. III Aur 1258/95). Ustawodawca w art. 3 ust. 1 pkt 1-3 jasno określił zakres czynności, podczas których może dojść do zdarzenia mogącego zostać uznanym za wypadek przy pracy. Są to: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia oraz w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Również i w przypadku tej przesłanki dysponujemy bogatym orzecznictwem sądowym. Spożywanie alkoholu w czasie pracy, względnie znajdowanie się w czasie i miejscu pracy w stanie nietrzeźwym, pozwala przyjąć, że nastąpiło zerwanie związku z pracą i co za tym idzie, że zaistniały w takiej sytuacji wypadek przy pracy nie pozostaje w związku z pracą, powinny zawsze zdecydować okoliczności konkretnej sprawy. Tak rzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 2 lutego 2000 roku (sygn. II UKN 356/99). W innym wyroku zgoda przełożonego na opuszczenie przez pracownika miejsca pracy w godzinach pracy w celu załatwienia jego prywatnych spraw, nie może być utożsamiana z zachowaniem związku z pracą wypadku, który nastąpił po opuszczeniu przez pracownika miejsca pracy Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 1997 roku (sygn. II UKN 47/96). W kolejnym orzeczeniu z dnia 13 listopada 1998 roku (sygn. II UKN 298/98) Sąd Najwyższy zauważył, iż nie jest wypadkiem przy pracy zdarzenie nagłe wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło po odsunięciu pracownika od wykonywania pracy, w czasie gdy samowolnie przebywał na terenie zakładu pracy i nie był w dyspozycji pracodawcy.

Ostatnią przesłanką uznania zdarzenia za wypadek przy pracy jest uraz będący następstwem wypadku. Pod pojęciem urazu ustawa rozumie uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego.

Podstawa prawna: Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z dnia 30 października 2002 roku (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.)

Ewa Przybylak

Aplikant Radcowski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA