reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > System zarządzania bezpieczeństwem pracy do poprawy

System zarządzania bezpieczeństwem pracy do poprawy

94 tys. wypadków przy pracy, z czego 440 śmiertelnych odnotowano w 2010 r. w Polsce. O konieczności zmian w systemie zarządzania bezpieczeństwem pracy mówili w środę w Sejmie uczestnicy konferencji z okazji światowego dnia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Jej główni organizatorzy to Związek Zawodowy Budowlani i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP. Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy obchodzony jest 28 kwietnia.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz poinformował podczas spotkania, że w 2010 roku w Polsce odnotowano 94 tys. wypadków przy pracy, z czego 440 było śmiertelnych.

Przewodniczący ZZ Budowlani Zbigniew Janowski podkreślił, że najwięcej wypadków wydarza się w sektorze budowlanym i górnictwie. W jego ocenie brak odpowiednich zapisów w ustawie o zamówieniach publicznych powoduje, że pracodawcy bardzo często oszczędzają na bezpieczeństwie pracy. ZZ Budowlani chciałby zobligowania zamawiającego i generalnego wykonawcy do uwzględnienia w zamówieniu kosztów ponoszonych na zapewnienie bezpieczeństwa pracy.

Jako kolejny problem Budowlani wskazują brak kontroli nad podwykonawcami. Związek chciałby prawnie ograniczyć liczbę poziomów podwykonawstwa w realizacji inwestycji.

Wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pracy Zbigniew Żurek zauważył, że "im większe przedsiębiorstwo, tym większy ład, mniejsza wypadkowość, większe przestrzeganie zasad BHP. Im mniejsze przedsiębiorstwo, do którego z trudem dociera Inspekcja Pracy, tym jest gorzej".

W ocenie Janowskiego do kontroli np. budów na terenie miasta mogłyby zostać włączone straż miejska i policja.

Uczestnicy konferencji zwrócili się z apelem do marszałka Sejmu o przeprowadzenie debaty sejmowej poświęconej rozwojowi systemu bezpieczeństwa pracy w polskiej gospodarce. Mówili, że "debata taka może być ważnym impulsem zarówno do refleksji nad stanem ochrony zdrowia w pracy jak i do rozpoczęcia niezbędnych działań na rzecz systemowych zmian prawnych".

W liście odczytanym podczas konferencji przez prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego prezydent Bronisław Komorowski podziękował służbom BHP i związkowcom za "konsekwentną troskę o ochronę bezpieczeństwa i zdrowia polskich pracowników". "W Polsce nie mamy do czynienia z tak rażącymi zaniedbaniami wymogów bezpieczeństwa pracy jak w innych państwach, ale wiele zjawisk budzi nasz niepokój. Szczególnie niebezpieczną pod tym względem branżą pozostaje budownictwo. Place budowy w Polsce to miejsca, gdzie pracownicy narażeni są na wiele często bardzo poważnych zagrożeń" - podkreślił w liście prezydent.

 

 

Zobacz też: Czy każdy wypadek w pracy to wypadek przy pracy?

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama