| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > System zarządzania bezpieczeństwem pracy do poprawy

System zarządzania bezpieczeństwem pracy do poprawy

94 tys. wypadków przy pracy, z czego 440 śmiertelnych odnotowano w 2010 r. w Polsce. O konieczności zmian w systemie zarządzania bezpieczeństwem pracy mówili w środę w Sejmie uczestnicy konferencji z okazji światowego dnia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Jej główni organizatorzy to Związek Zawodowy Budowlani i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP. Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy obchodzony jest 28 kwietnia.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz poinformował podczas spotkania, że w 2010 roku w Polsce odnotowano 94 tys. wypadków przy pracy, z czego 440 było śmiertelnych.

Przewodniczący ZZ Budowlani Zbigniew Janowski podkreślił, że najwięcej wypadków wydarza się w sektorze budowlanym i górnictwie. W jego ocenie brak odpowiednich zapisów w ustawie o zamówieniach publicznych powoduje, że pracodawcy bardzo często oszczędzają na bezpieczeństwie pracy. ZZ Budowlani chciałby zobligowania zamawiającego i generalnego wykonawcy do uwzględnienia w zamówieniu kosztów ponoszonych na zapewnienie bezpieczeństwa pracy.

Jako kolejny problem Budowlani wskazują brak kontroli nad podwykonawcami. Związek chciałby prawnie ograniczyć liczbę poziomów podwykonawstwa w realizacji inwestycji.

Wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pracy Zbigniew Żurek zauważył, że "im większe przedsiębiorstwo, tym większy ład, mniejsza wypadkowość, większe przestrzeganie zasad BHP. Im mniejsze przedsiębiorstwo, do którego z trudem dociera Inspekcja Pracy, tym jest gorzej".

W ocenie Janowskiego do kontroli np. budów na terenie miasta mogłyby zostać włączone straż miejska i policja.

Uczestnicy konferencji zwrócili się z apelem do marszałka Sejmu o przeprowadzenie debaty sejmowej poświęconej rozwojowi systemu bezpieczeństwa pracy w polskiej gospodarce. Mówili, że "debata taka może być ważnym impulsem zarówno do refleksji nad stanem ochrony zdrowia w pracy jak i do rozpoczęcia niezbędnych działań na rzecz systemowych zmian prawnych".

W liście odczytanym podczas konferencji przez prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego prezydent Bronisław Komorowski podziękował służbom BHP i związkowcom za "konsekwentną troskę o ochronę bezpieczeństwa i zdrowia polskich pracowników". "W Polsce nie mamy do czynienia z tak rażącymi zaniedbaniami wymogów bezpieczeństwa pracy jak w innych państwach, ale wiele zjawisk budzi nasz niepokój. Szczególnie niebezpieczną pod tym względem branżą pozostaje budownictwo. Place budowy w Polsce to miejsca, gdzie pracownicy narażeni są na wiele często bardzo poważnych zagrożeń" - podkreślił w liście prezydent.

 

 

Zobacz też: Czy każdy wypadek w pracy to wypadek przy pracy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »