REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pozwy zbiorowe są zagrożeniem dla firm

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 19 lipca 2010 r. pojawiła się możliwość wnoszenia pozwów zbiorowych. Wielu przedsiębiorców upatruje w instytucji pozwu zbiorowego istotnego zagrożenia swojej sytuacji. Warto przyjrzeć się polskim regulacjom, czy faktycznie stanowią one tak istotne zagrożenie oraz czy przedsiębiorca będzie bezradny wobec roszczeń zgłaszanych w tym trybie.

Jakich spraw może dotyczyć pozew zbiorowy

REKLAMA

Pozew zbiorowy nie może być wytoczony przez każdego. Ustawa ogranicza krąg osób uprawnionych do następujących grup osób:

a) konsumentów,

b) osób podnoszących roszczenia z tytułu odpowiedzialności za produkt niebezpieczny,

c) osób podnoszących roszczenia z tytułu czynów niedozwolonych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynika to z art. 1 ust. 2 ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (dalej: „ustawa”).

WAŻNE!

Pozwów grupowych nie mogą wnosić pracownicy przeciwko swoim pracodawcom.

W praktyce prawdopodobnie najczęściej obiektem pozwów grupowych będą:

• banki,

• biura podróży,

• koncerny farmaceutyczne,

• podmioty świadczące usługi masowe dla konsumentów,

• producenci sprzętu RTV i AGD,

• producenci oprogramowania,

• producenci żywności,

• stacje benzynowe.

Postępowanie zbiorowe może dotyczyć:

a) roszczenia o zapłatę (odszkodowania/zadośćuczynienia),

b) roszczenia o ustalenie odpowiedzialności pozwanego (w przypadku ustalenia odpowiedzialności pozwanego poszczególni członkowie grupy wnoszącej pozew zbiorowy będą mogli dochodzić roszczeń majątkowych w odrębnych postępowaniach).

Jakie warunki są niezbędne do złożenia pozwu zbiorowego

Pozew zbiorowy może zostać wniesiony przez grupę osób liczącą nie mniej niż 10 osób, które dochodzą roszczenia jednego rodzaju:

• opartego na tej samej podstawie faktycznej (np. zatrucie lodami gości weselnych podczas uroczystości weselnej) albo

• opartego na tej samej podstawie prawnej, jeżeli istotne okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie są wspólne dla wszystkich roszczeń (np. żądanie klientów banku dotyczące zwrotu nadpłaconego oprocentowania, zgłaszane przez tych klientów, którzy podpisali identyczne umowy kredytowe, choć same umowy zostały podpisane w różnym czasie i każdy z klientów banku spłacał odsetki w innej wysokości i w innym dniu miesiąca).

WAŻNE!

Aby można mówić o pozwie zbiorowym, pozew musi zostać złożony przez grupę co najmniej 10 osób.

W przypadku dochodzenia roszczeń pieniężnych konieczne jest ujednolicenie wysokości dochodzonych roszczeń (art. 2 ust. 1 ustawy). Oznacza to, że konieczne będzie ustalenie kwoty, która w przypadku wygranej zostanie przyznana każdemu z członków grupy. Nie oznacza to, że wszyscy członkowie grupy otrzymają równe części zasądzonej kwoty. Ustawa nakazuje jedynie stworzenie podgrup liczących co najmniej dwie osoby, których wysokość roszczenia będzie identyczna (art. 2 ust. 2 ustawy).

PRZYKŁAD

REKLAMA

Autobusem podróżowało 40 hostess zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. Autobus jechał na imprezę plenerową, jednak uczestniczył w wypadku komunikacyjnym z winy kierowcy innego pojazdu. Każda z hostess miała inną stawkę wynagrodzenia. Z powodu wypadku nie dotarły na miejsce na czas i nie otrzymały wynagrodzenia. Wszystkie złożyły pozew zbiorowy przeciwko sprawcy wypadku o zapłatę odszkodowania w wysokości utraconego wynagrodzenia. Wysokość roszczeń odszkodowawczych została ujednolicona w ten sposób, że hostessy utworzyły spośród siebie 2-osobowe podgrupy osób, które miały wynagrodzenie ustalone na najbardziej zbliżonym poziomie.

Powództwo zbiorowe nie jest wnoszone przez wszystkich członków grupy, a jedynie przez tzw. reprezentanta grupy (art. 4 ust. 1 ustawy). Wniesienie powództwa zbiorowego wymaga więc odpowiedniego zorganizowania się osób, które chcą taką sprawę zainicjować. Reprezentantem może być jeden z członków grupy lub miejski rzecznik konsumentów (art. 4 ust. 2 ustawy). Reprezentant grupy prowadzi postępowanie w imieniu własnym, na rzecz wszystkich członków grupy (art. 4 ust. 3 ustawy). W postępowaniu zbiorowym grupa musi być reprezentowana przed sądem przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że powód jest adwokatem lub radcą prawnym (art. 4 ust. 4 ustawy).

Wniesienie pozwu zbiorowego jest związane z uiszczeniem opłaty sądowej w wysokości tylko 2% wartości przedmiotu sporu (w sprawach wnoszonych indywidualnie jest to 5% wartości przedmiotu sporu) - art. 13 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

 

Etapy postępowania

KROK 1 - badanie dopuszczalności prowadzenia postępowania w trybie pozwu grupowego

Sąd będzie badał istnienie przesłanek pozwalających rozpoznać sprawę w trybie pozwu zbiorowego. Sąd zbada zarówno możliwość wspólnego dochodzenia roszczeń, jak i spełnienie wymogów formalnych pozwalających prowadzić postępowanie ze zbiorowego pozwu (art. 10 ustawy).

KROK 2 - rozpoznanie wniosku pozwanego o wpłatę kaucji

Sąd na wniosek pozwanego może orzec obowiązek złożenia przez grupę powodów kaucji na zaspokojenie ew. roszczeń pozwanego o zapłatę kosztów postępowania w wysokości do 20% wartości przedmiotu sporu (art. 8 ustawy).

KROK 3 - ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego

Ogłoszenie ma za zadanie skłonić jak największą liczbę osób zainteresowanych do wspólnego uczestniczenia w postępowaniu grupowym. Do grupy mogą przystępować zarówno osoby, które dotychczas nie wszczynały odrębnych postępowań sądowych, jak i takie, które już prowadziły indywidualne postępowania tożsame z przedmiotem postępowania zbiorowego (art. 11 ustawy).

KROK 4 - Prowadzenie samego postępowania zbiorowego

Wyrok wydany w postępowaniu dotyczy wszystkich członków grupy. Poszczególni członkowie grupy powinni być wymienieni w treści wyroku.

Jak przedsiębiorca może się bronić w postępowaniu grupowym

W praktyce nie można wykluczyć, że stosunkowo duża łatwość wniesienia pozwu grupowego i mniejsze koszty postępowania mogą doprowadzić do zgłaszania roszczeń niezasadnych. Przedsiębiorca pozwany w ramach postępowania grupowego powinien więc w takim przypadku wykorzystać wszelkie prawne środki obrony w takim postępowaniu. Niezależnie od podjęcia obrony co do istoty żądania grupy powodów pozwany może kwestionować niektóre czynności procesowe w trakcie postępowania z pozwu zbiorowego.

Kwestionowanie możliwości prowadzenia postępowania grupowego

Na etapie badania przez sąd dopuszczalności prowadzenia postępowania w trybie pozwu grupowego pozwany może kwestionować przede wszystkim:

REKLAMA

a) istnienie okoliczności faktycznych sprawy (np. pozew przeciwko bankom, gdy co prawda przedmiot żądania członków grupy jest taki sam - zwrot nadpłaconego oprocentowania, jednak umowy kredytowe stanowiące podstawę roszczenia różnią się między sobą),

b) brak ujednolicenia wysokości roszczeń lub niewłaściwe ujednolicenie roszczeń (np. możliwe wydaje się podnoszenie, że ujednolicenie wysokości roszczeń nastąpiło „w górę”, gdy tymczasem w przypadku roszczeń, których wysokość można precyzyjnie określić, dopuszczalne jest tylko wyrównywanie „w dół”).

Pozwany przedsiębiorca może zgłaszać swoje zastrzeżenia, składając zażalenie na postanowienie sądu o dopuszczeniu rozpoznania sprawy w trybie pozwu grupowego (art. 10 ust. 2 ustawy).

Żądanie zapłaty kaucji

Przy pierwszej czynności procesowej pozwany może zażądać wpłaty przez grupę powodów kaucji na zabezpieczenie kosztów postępowania (art. 8 ustawy). Kosztami postępowania będą przede wszystkim koszty wynagrodzenia pełnomocnika procesowego, koszty biegłego. Wysokość kaucji nie może przekroczyć 20% wartości przedmiotu sporu. Ustalenie wysokości kaucji następuje w formie postanowienia sądu, na które przysługuje zażalenie. Zażalenie takie może być wniesione zarówno przez reprezentanta grupy, jak i pozwanego. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez sąd terminu do złożenia kaucji pozwany przedsiębiorca może złożyć do sądu wniosek o odrzucenie pozwu, żądając jednocześnie zasądzenia na swoją rzecz kosztów procesu - tak jakby to pozwany przedsiębiorca wygrał sprawę (art. 8 ust. 5 ustawy).

Przystępowanie nowych osób

Po opublikowaniu ogłoszenia do sprawy po stronie grupy powodów mogą przystąpić nowe osoby. Pozwany może sprzeciwiać się ich dopuszczeniu do sprawy, argumentując, że osoby te nie mogą występować w roli powodów (brak wspólnych podstaw faktycznych itp.).

Wady i zalety pozwów grupowych

Tabela. Najważniejsze zalety i wady pozwu zbiorowego z punktu widzenia przedsiębiorcy będącego potencjalnym pozwanym w takim postępowaniu.

• art. 1-25 ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym - Dz.U. z 2010 r. Nr 7, poz. 44

• art. 13 ust. 2 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594

Maurycy Organa

radca prawny

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA