REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy później dostaną 1,2 mld zł na innowacje

Mariusz Gawrychowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty dla małych i średnich firm na zakup nowych technologii nie ruszą w styczniu. To efekt decyzji KE, która stwierdziła, że BGK nie może dostać na ten cel 1,2 mld zł dotacji.

Małe i średnie firmy z opóźnieniem uzyskają dostęp do kredytu technologicznego. Ten znany z poprzednich lat instrument finansowego wspierania zakupu nowych technologii przez przedsiębiorców miał ruszyć w nowej formule od 1 stycznia 2009 r. Szykuje się kilkumiesięczne opóźnienie. Winna jest Komisja Europejska.

REKLAMA

REKLAMA

- W październiku KE poinformowała nas, że nie zgadza się na to, by Bank Gospodarstwa Krajowego, który ma wdrażać kredyt technologiczny, dostał na ten cel środki z funduszy unijnych jako beneficjent - mówi Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, który nadzoruje wdrażanie programu Innowacyjna Gospodarka (PO IG).

Nowy kredyt technologiczny ma być właśnie częścią tego programu. Już od I połowy 2007 r. wiadomo, że w ramach programu BGK miał dostać pieniądze z UE na uruchomienie nowej formuły kredytu technologicznego. Ostatecznie od 2009 roku miało do niego trafić ponad 1,2 mld zł z funduszy unijnych (razem z wkładem krajowym bank dysponowałby blisko 1,5 mld zł na wspieranie innowacyjności w sektorze MSP).

- W lipcu podpisaliśmy z Ministerstwem Gospodarki wstępną umowę o przyznaniu nam tych środków. Złożyliśmy też wniosek o dotacje. Tak więc wszystko wskazuje na to, że gdyby nie decyzja KE, to bylibyśmy od 1 stycznia gotowi na uruchomienie kredytu technologicznego - mówi Bogusława Skąpska, zastępca dyrektora Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacyjności w BGK.

REKLAMA

Jarosław Pawłowski wyjaśnia, że KE zażądała, by BGK stał się tzw. instytucją wdrażającą fundusze unijne. Taki status mają wszystkie urzędy, które przeprowadzają konkursy na dotacje inwestycyjne dla firm. Wiąże się z nim możliwość przyznawania dotacji, ale także obowiązek spełnienia restrykcyjnych norm, dotyczących procedur dzielenia unijnych środków. To, czy one są przestrzegane, sprawdza audyt. To od jego wyników zależy, czy instytucja może przyznawać wsparcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kilka ostatnich tygodni to gorączkowe przygotowywanie BGK na przejście audytu. Jak mówi Bogusława Skąpska, ma on rozpocząć się już 12 stycznia. Jeśli zakończy się sukcesem, to w lutym BGK będzie mógł przystąpić do rozmów z bankami komercyjnymi na temat umów o wdrażaniu przez nie kredytu komercyjnego. Zgodnie z ustawą o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, to one mają przyznawać firmom kredyty na zakup nowych technologii.

Rola BGK sprowadzi się tylko do wypłaty tzw. premii technologicznych, które zostaną przeznaczone na spłatę części pożyczonych pieniędzy. Biorąc pod uwagę maksymalną wysokość premii (4 mln zł) oraz obowiązek posiadania wkładu własnego w wysokości co najmniej 25 proc. wartości kosztów kwalifikowanych, kredyt technologiczny jest atrakcyjnym sposobem sfinansowania przez przedsiębiorców zakupu nowych technologii.

Jarosław Pawłowski szacuje, że kredyt technologiczny zostanie uruchomiony na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. Według naszych informacji udało się rozwiązać problem samego powierzenia BGK roli instytucji wdrażającej. Nie odbędzie się to w drodze wielomiesięcznego przetargu.

Mniej optymistycznie do sprawy podchodzą przedstawiciele banków komercyjnych. Jak sygnalizuje Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich banki będą potrzebowały czasu na wprowadzenie nowego produktu, jakim będzie kredyt technologiczny.

Kredyt technologiczny

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

FUNDUSZ KREDYTU TECHNOLOGICZNEGO

Zgodnie z ustawą o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej od 1 stycznia 2009 r. kredyt technologiczny będzie udzielany na nowych warunkach. Najważniejszą zmianą jest to, że będą go udzielać banki komercyjne ze środków własnych. Rolą Banku Gospodarstwa Krajowego ograniczy się do spłaty części zaciągniętego kredytu technologicznego w formie premii technologicznej z Funduszu Kredytu Technologicznego. Kredyt ma być udzielany mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Firma będzie składać wniosek o udzielenie kredytu do banku kredytującego. Ten zaś zawrze z nią warunkową umowę kredytu technologicznego albo przyzna promesę kredytu technologicznego. Wniosek o przyznanie premii technologicznej przedsiębiorca będzie składał do BGK za pośrednictwem banku kredytującego.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA