Kategorie

Promocja firmy w internecie jest coraz skuteczniejsza

Antoni Bielewicz
inforCMS
Promocja w internecie jest obecnie jednym z podstawowych działań marketingowych każdej firmy. Statystyki potwierdzają skuteczność sieci jako kanału komunikacji na linii klient - firma.

Raport Internet 2007 sporządzony przez IAB Polska podaje, że już ponad 40 proc. Polaków korzysta z internetu, 45 proc. internautów zrobiło w 2007 roku zakupy w sklepach internetowych, a wydatki na reklamę on-line wciąż rosną (w zeszłym roku wyniosły prawie 743 mln zł netto). Obecnie niemal każda firma uwzględnia w swoim budżecie koszty reklamy internetowej. Podczas planowania budżetu firmy na 2009 roku, warto zastanowić się, jak rozsądnie zarządzać funduszami przeznaczonymi na promocję w sieci.

Promocja w sieci

Reklama

Obecność przedsiębiorstwa w internecie powinna zacząć się od prawidłowego i stabilnego funkcjonowania firmowej strony WWW. To właśnie na nią kierowani są klienci, którzy klikną w reklamę zamieszczoną w sieci. To jej adres wpiszą w okno przeglądarki, gdy będą chcieli zapoznać się z ofertą firmy. Reklama w internecie bez strony WWW jest w zasadzie niemożliwa.

Strona WWW to pełna informacja na temat firmy oraz jej produktów, dostępna dla wszystkich klientów z każdego zakątka świata 24h na dobę przez siedem dni w tygodniu. Dzięki stronie WWW można łatwiej i szybciej uaktualniać informacje o firmie, za jej pośrednictwem można także sprawniej kontaktować się z klientami. Wkład finansowy w stronę WWW jest jedną z pierwszych inwestycji w promocję w internecie. Niektóre firmy hostingowe (np. www.nazwa.pl), aby ułatwić firmom start w sieci, pozwalają na test stron WWW za darmo. Pozwala to na zbudowanie wizerunku firmy w internecie, pomijając koszty pierwszej inwestycji. Warto wykorzystać szansę stworzoną przez usługodawców hostingowych i rozważnie podejść do tworzenia firmowej strony WWW w internecie.

Wszystkie decyzje związane ze stworzeniem strony WWW (zaczynając od wyboru domeny oraz serwera pod firmowy serwis internetowy, a na właściwym wyglądzie i kształcie strony kończąc) należy dobrze przemyśleć i podjąć z rozwagą. Stabilny serwer i dobrze dobrana do działalności firmy domena to fundamenty, na których można budować stronę przedsiębiorstwa. Tak jak solidne fundamenty decydują o stabilności budynku, tak odpowiednia domena i optymalny serwer są podstawą do efektywnego funkcjonowania wirtualnej siedziby firmy. Chcąc zbudować profesjonalny wizerunek w sieci, stoisz przed podjęciem trzech ważnych decyzji: wyborem domeny, serwera oraz serwisu WWW.

Krok 1 - Domena

Reklama

Domena jest adresem firmowego serwisu WWW (np. www.netart.pl, www.nazwa.pl), po jej wpisaniu w przeglądarkę klient przenoszony jest na stronę internetową firmy. Dobra domena powinna być przede wszystkim łatwa do zapamiętania dla klientów. Warto wybrać krótką domenę, która bezpośrednio kojarzy się z prowadzoną działalnością, dzięki temu internauci łatwiej trafią na właściwą stronę WWW.

Rozpoznawalna domena to sukces w promocji firmy w internecie. Dlatego, aby zwiększyć popularność firmowej domeny, warto promować stronę WWW od samego początku pod jednym głównym adresem. Adres strony internetowej zamieszczany na rozmaitych firmowych dokumentach, wizytówkach, papierze firmowym czy też gadżetach, wręczanych klientom oraz kontrahentom, zwiększy rozpoznawalność domeny, a co za tym idzie, marki. Równocześnie warto zarejestrować pakiet domen, które potencjalni klienci mogą użyć szukając firmy. Zarówno domen z użyciem różnych nazw, jak i z użyciem różnych rozszerzeń. Jeśli domena główna to www.twojafirma.pl, to warto zarejestrować domeny z rozszerzeniami.eu, .com, .com.pl, a także domeny www.twojprodukt.pl, www.twojabranza.eu itp.

Zarejestrowane domeny można przekierować na jedną lub kilka różnych stron WWW.

Koszt domeny zależy od jej typu oraz od rejestratora, u którego zostanie zarejestrowana. Polscy rejestratorzy domen prześcigają się w promocjach oferowanych klientom, rejestracja domeny na pierwszy rok to koszt wysokości kilku lub kilkunastu groszy. Niektóre firmy pozwalają nawet na test domen za darmo przez rok.

Krok 2 - Serwer

Serwer służy m.in. do przechowywania i udostępniania strony WWW przeglądarkom. To na nim zamieszczamy firmowy serwis WWW, aby był dostępny dla wszystkich użytkowników internetu. Przed zakupem serwera warto sprawdzić jego parametry. Wysokie parametry gwarantują jego bezawaryjność, a co za tym idzie, stabilność strony WWW. Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę, to powierzchnia dyskowa serwera, transfer, zabezpieczenie przed spamem i wirusami. Warto sprawdzić też liczbę domen, którą można dopisać do serwera, gdyż nawet jeśli na serwerze znajdować się będzie jeden serwis WWW, to może do niego kierować kilka lub kilkanaście domen.

Decyzja o zakupie serwera to przede wszystkim wybór między serwerem wirtualnym, hostingiem a serwerem dedykowanym. W tym celu należy zapoznać się z ofertą poszczególnych firm świadczących usługi hostingowe i porównać parametry oraz ceny serwerów. Wybór serwera zależy od potrzeb strony WWW, przykładowo strona o dużej liczbie użytkowników wymaga wyższego transferu, a serwis WWW, na którym znajduje się wiele materiałów multimedialnych wymaga większej powierzchni dyskowej.

Krok 3 - Strona WWW

Strona internetowa jest wirtualną siedzibą firmy. Możesz zamieścić na niej wszelkie informacje dotyczące oferty, produktów, cenników - ilość danych, które mogą znaleźć się na stronie WWW, jest właściwie nieograniczona. Kontakt z klientem za pośrednictwem WWW może przybierać różne formy (formularz kontaktowy, e-mail, chat, skype, komunikator), ale zawsze jest szybszy i sprawniejszy od tradycyjnych form kontaktu.

Obecnie większość Polaków ma dostęp do internetu i aktywnie go wykorzystuje, robiąc zakupy w sklepach internetowych, szukając informacji w sieci o poszczególnych produktach, porównując oferty. Warto więc zadbać o to, by korzystając ze strony internauci znaleźli wszystkie najbardziej potrzebne informacje na temat firmy i jej oferty. Dane zawarte na stronie powinny być obszerne i aktualne.

Cena strony WWW uzależniona jest od tego, czy stworzymy ją sami, czy też zlecimy jej przygotowanie firmie zewnętrznej. Oczywiście koszt samodzielnego wykonania firmowego serwisu jest zdecydowanie niższy. Wiąże się to jednak często z wydłużeniem czasu przygotowania strony oraz mniejszym jej dopracowaniem, wymaga też znajomości języków programowania (html, PHP) oraz co najmniej podstaw grafiki komputerowej. Warto się zastanowić nad inwestycją w stronę WWW, gdyż profesjonalizm jej wykonania wpływa na wizerunek firmy w oczach klientów.

Inwestycja w sieci

Rośnie waga promocji firmy w internecie, a serwis WWW jest podstawą, od której zaczynają się wszystkie działania promocyjne w sieci. Do każdej reklamy internetowej podpinany jest link, który prowadzi do firmowej strony internetowej. Warto więc zadbać o to, by strona internetowa godnie reprezentowała firmę. Budowę dobrego serwisu WWW warto zacząć od solidnych podstaw, czyli odpowiednio dobranej domeny oraz bezawaryjnie działającego serwera WWW. Na koniec najważniejsze, czyli firmowy serwis internetowy, który powinien być pełną wizytówką firmy. Inwestycja w stronę WWW oraz całe jej zaplecze, w postaci serwera i domeny, nie musi być wysoka, a korzyść z posiadania wirtualnej siedziby firmy nie podlega wątpliwościom.

FIRMA W INTERNECIE

Przez osiem najbliższych tygodni Gazeta Prawna we współpracy z firmą NetArt wprowadzać będzie w tajniki funkcjonowania firmy w internecie. Postaramy się przedstawić wszelkie informacje na temat firmowych stron WWW, hostingu oraz domen internetowych, które pozwolą na wybór właściwych usług, a co za tym idzie, na efektywne zaistnienie firmy w sieci. Zachęcamy do zapoznania się z cyklem artykułów dotyczących usług internetowych w Polsce oraz ich wpływu na działanie przedsiębiorstwa.

Reklama w internecie

743 mln zł

Wyniosły w ubiegłym roku w Polsce wydatki na reklamę on-line

Internet krok po kroku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ANTONI BIELEWICZ

gp@infor.pl

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?