Promocja firmy w internecie jest coraz skuteczniejsza
REKLAMA
REKLAMA
Raport Internet 2007 sporządzony przez IAB Polska podaje, że już ponad 40 proc. Polaków korzysta z internetu, 45 proc. internautów zrobiło w 2007 roku zakupy w sklepach internetowych, a wydatki na reklamę on-line wciąż rosną (w zeszłym roku wyniosły prawie 743 mln zł netto). Obecnie niemal każda firma uwzględnia w swoim budżecie koszty reklamy internetowej. Podczas planowania budżetu firmy na 2009 roku, warto zastanowić się, jak rozsądnie zarządzać funduszami przeznaczonymi na promocję w sieci.
REKLAMA
Promocja w sieci
REKLAMA
Obecność przedsiębiorstwa w internecie powinna zacząć się od prawidłowego i stabilnego funkcjonowania firmowej strony WWW. To właśnie na nią kierowani są klienci, którzy klikną w reklamę zamieszczoną w sieci. To jej adres wpiszą w okno przeglądarki, gdy będą chcieli zapoznać się z ofertą firmy. Reklama w internecie bez strony WWW jest w zasadzie niemożliwa.
Strona WWW to pełna informacja na temat firmy oraz jej produktów, dostępna dla wszystkich klientów z każdego zakątka świata 24h na dobę przez siedem dni w tygodniu. Dzięki stronie WWW można łatwiej i szybciej uaktualniać informacje o firmie, za jej pośrednictwem można także sprawniej kontaktować się z klientami. Wkład finansowy w stronę WWW jest jedną z pierwszych inwestycji w promocję w internecie. Niektóre firmy hostingowe (np. www.nazwa.pl), aby ułatwić firmom start w sieci, pozwalają na test stron WWW za darmo. Pozwala to na zbudowanie wizerunku firmy w internecie, pomijając koszty pierwszej inwestycji. Warto wykorzystać szansę stworzoną przez usługodawców hostingowych i rozważnie podejść do tworzenia firmowej strony WWW w internecie.
Wszystkie decyzje związane ze stworzeniem strony WWW (zaczynając od wyboru domeny oraz serwera pod firmowy serwis internetowy, a na właściwym wyglądzie i kształcie strony kończąc) należy dobrze przemyśleć i podjąć z rozwagą. Stabilny serwer i dobrze dobrana do działalności firmy domena to fundamenty, na których można budować stronę przedsiębiorstwa. Tak jak solidne fundamenty decydują o stabilności budynku, tak odpowiednia domena i optymalny serwer są podstawą do efektywnego funkcjonowania wirtualnej siedziby firmy. Chcąc zbudować profesjonalny wizerunek w sieci, stoisz przed podjęciem trzech ważnych decyzji: wyborem domeny, serwera oraz serwisu WWW.
Krok 1 - Domena
REKLAMA
Domena jest adresem firmowego serwisu WWW (np. www.netart.pl, www.nazwa.pl), po jej wpisaniu w przeglądarkę klient przenoszony jest na stronę internetową firmy. Dobra domena powinna być przede wszystkim łatwa do zapamiętania dla klientów. Warto wybrać krótką domenę, która bezpośrednio kojarzy się z prowadzoną działalnością, dzięki temu internauci łatwiej trafią na właściwą stronę WWW.
Rozpoznawalna domena to sukces w promocji firmy w internecie. Dlatego, aby zwiększyć popularność firmowej domeny, warto promować stronę WWW od samego początku pod jednym głównym adresem. Adres strony internetowej zamieszczany na rozmaitych firmowych dokumentach, wizytówkach, papierze firmowym czy też gadżetach, wręczanych klientom oraz kontrahentom, zwiększy rozpoznawalność domeny, a co za tym idzie, marki. Równocześnie warto zarejestrować pakiet domen, które potencjalni klienci mogą użyć szukając firmy. Zarówno domen z użyciem różnych nazw, jak i z użyciem różnych rozszerzeń. Jeśli domena główna to www.twojafirma.pl, to warto zarejestrować domeny z rozszerzeniami.eu, .com, .com.pl, a także domeny www.twojprodukt.pl, www.twojabranza.eu itp.
Zarejestrowane domeny można przekierować na jedną lub kilka różnych stron WWW.
Koszt domeny zależy od jej typu oraz od rejestratora, u którego zostanie zarejestrowana. Polscy rejestratorzy domen prześcigają się w promocjach oferowanych klientom, rejestracja domeny na pierwszy rok to koszt wysokości kilku lub kilkunastu groszy. Niektóre firmy pozwalają nawet na test domen za darmo przez rok.
Krok 2 - Serwer
Serwer służy m.in. do przechowywania i udostępniania strony WWW przeglądarkom. To na nim zamieszczamy firmowy serwis WWW, aby był dostępny dla wszystkich użytkowników internetu. Przed zakupem serwera warto sprawdzić jego parametry. Wysokie parametry gwarantują jego bezawaryjność, a co za tym idzie, stabilność strony WWW. Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę, to powierzchnia dyskowa serwera, transfer, zabezpieczenie przed spamem i wirusami. Warto sprawdzić też liczbę domen, którą można dopisać do serwera, gdyż nawet jeśli na serwerze znajdować się będzie jeden serwis WWW, to może do niego kierować kilka lub kilkanaście domen.
Decyzja o zakupie serwera to przede wszystkim wybór między serwerem wirtualnym, hostingiem a serwerem dedykowanym. W tym celu należy zapoznać się z ofertą poszczególnych firm świadczących usługi hostingowe i porównać parametry oraz ceny serwerów. Wybór serwera zależy od potrzeb strony WWW, przykładowo strona o dużej liczbie użytkowników wymaga wyższego transferu, a serwis WWW, na którym znajduje się wiele materiałów multimedialnych wymaga większej powierzchni dyskowej.
Krok 3 - Strona WWW
Strona internetowa jest wirtualną siedzibą firmy. Możesz zamieścić na niej wszelkie informacje dotyczące oferty, produktów, cenników - ilość danych, które mogą znaleźć się na stronie WWW, jest właściwie nieograniczona. Kontakt z klientem za pośrednictwem WWW może przybierać różne formy (formularz kontaktowy, e-mail, chat, skype, komunikator), ale zawsze jest szybszy i sprawniejszy od tradycyjnych form kontaktu.
Obecnie większość Polaków ma dostęp do internetu i aktywnie go wykorzystuje, robiąc zakupy w sklepach internetowych, szukając informacji w sieci o poszczególnych produktach, porównując oferty. Warto więc zadbać o to, by korzystając ze strony internauci znaleźli wszystkie najbardziej potrzebne informacje na temat firmy i jej oferty. Dane zawarte na stronie powinny być obszerne i aktualne.
Cena strony WWW uzależniona jest od tego, czy stworzymy ją sami, czy też zlecimy jej przygotowanie firmie zewnętrznej. Oczywiście koszt samodzielnego wykonania firmowego serwisu jest zdecydowanie niższy. Wiąże się to jednak często z wydłużeniem czasu przygotowania strony oraz mniejszym jej dopracowaniem, wymaga też znajomości języków programowania (html, PHP) oraz co najmniej podstaw grafiki komputerowej. Warto się zastanowić nad inwestycją w stronę WWW, gdyż profesjonalizm jej wykonania wpływa na wizerunek firmy w oczach klientów.
Inwestycja w sieci
Rośnie waga promocji firmy w internecie, a serwis WWW jest podstawą, od której zaczynają się wszystkie działania promocyjne w sieci. Do każdej reklamy internetowej podpinany jest link, który prowadzi do firmowej strony internetowej. Warto więc zadbać o to, by strona internetowa godnie reprezentowała firmę. Budowę dobrego serwisu WWW warto zacząć od solidnych podstaw, czyli odpowiednio dobranej domeny oraz bezawaryjnie działającego serwera WWW. Na koniec najważniejsze, czyli firmowy serwis internetowy, który powinien być pełną wizytówką firmy. Inwestycja w stronę WWW oraz całe jej zaplecze, w postaci serwera i domeny, nie musi być wysoka, a korzyść z posiadania wirtualnej siedziby firmy nie podlega wątpliwościom.
FIRMA W INTERNECIE
Przez osiem najbliższych tygodni Gazeta Prawna we współpracy z firmą NetArt wprowadzać będzie w tajniki funkcjonowania firmy w internecie. Postaramy się przedstawić wszelkie informacje na temat firmowych stron WWW, hostingu oraz domen internetowych, które pozwolą na wybór właściwych usług, a co za tym idzie, na efektywne zaistnienie firmy w sieci. Zachęcamy do zapoznania się z cyklem artykułów dotyczących usług internetowych w Polsce oraz ich wpływu na działanie przedsiębiorstwa.
Reklama w internecie
743 mln zł
Wyniosły w ubiegłym roku w Polsce wydatki na reklamę on-line
Internet krok po kroku
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
ANTONI BIELEWICZ
gp@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA