reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy zainwestują 6,7 mld zł w SSE

Firmy zainwestują 6,7 mld zł w SSE

W I półroczu wydano 99 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych, w II półroczu może być ponad 100 kolejnych. Firmy zadeklarowały już powstanie 11,7 tys. nowych miejsc pracy. W sierpniu wejdzie w życie ustawa, która zwiększy limit obszarów specjalnych stref ekonomicznych do 20 tys. ha.


Wszystko wskazuje na to, że prognozy GP z marca tego roku dotyczące poziomu inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych zostaną wypełnione. Przypomnijmy - szacowaliśmy, że SSE mogą przyciągnąć w tym roku 200 firm z inwestycjami o wartości nawet 11 mld zł. Z ankiety, którą rozesłaliśmy do wszystkich 14 działających specjalnych stref ekonomicznych, wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wydano 99 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie SSE. To o 13 proc. wydanych zezwoleń więcej niż w I połowie 2007 r. i jednocześnie prawie połowa prognozowanej przez nas na ten rok ogólnej liczby zgód na działalność w strefach.

Więcej niż przed rokiem

Pod względem wartości inwestycji strefy zrealizowały w I półroczu ponad 50 proc. planu - pozyskując firmy, które zadeklarowały projekty inwestycyjne o wartości około 6,7 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. W efekcie planowanych inwestycji ma powstać na terenie specjalnych stref ekonomicznych około 11,7 tys. nowych miejsc pracy. Przypomnijmy, że optymistyczne prognozy na cały ten rok mówiły o pozyskaniu 15 tys. miejsc pracy.

Zarządzający strefami wyjaśniają, że szybki przyrost liczby wydawanych zezwoleń w porównaniu z ubiegłym rokiem to m.in. efekt tego, że na początku 2007 roku były problemy wynikające z braku odpowiednich rozporządzeń ówczesnego ministra gospodarki. W efekcie do marca strefy nie mogły wydawać zezwoleń.

- Wiele projektów czekało na nowelizację ustawy o SSE, która daje zarządzającym strefami zielone światło na obejmowanie nowych terenów statusem SSE - mówi Izabela Fechner z kostrzyńsko-słubickiej SSE.

SSE będą miały więcej gruntów

Uprawomocnienie się ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, które ma nastąpić na początku sierpnia, przyspieszy rozwój stref.

- Toczą się bardzo zaawansowane rozmowy, zarówno z potencjalnymi inwestorami, jak i z samymi gminami zainteresowanymi utworzeniem nowych podstref na ich terenie - mówi Izabela Fechner.

Nowe przepisy ustawy o SSE zwiększają limit obszaru tych stref z 12 do 20 tys. ha. Ponadto nowelizacja wprowadza możliwość zmiany zezwolenia strefowego w zakresie poziomu zatrudnienia zadeklarowanego na początku. Dotąd było to bardzo rygorystyczne kryterium, a rynek pracy bardzo się zmienił i często inwestor nie jest w stanie spełnić zobowiązania sprzed kilku lat. Nowa ustawa przewiduje możliwość 20-proc. odchylenia. Złą wiadomością jest to, że nowe przepisy obejmą tylko nowe inwestycje, które rozpoczynają się pod rządami nowej ustawy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama