REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zainwestują 6,7 mld zł w SSE

Krzysztof Grad
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W I półroczu wydano 99 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych, w II półroczu może być ponad 100 kolejnych. Firmy zadeklarowały już powstanie 11,7 tys. nowych miejsc pracy. W sierpniu wejdzie w życie ustawa, która zwiększy limit obszarów specjalnych stref ekonomicznych do 20 tys. ha.

Wszystko wskazuje na to, że prognozy GP z marca tego roku dotyczące poziomu inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych zostaną wypełnione. Przypomnijmy - szacowaliśmy, że SSE mogą przyciągnąć w tym roku 200 firm z inwestycjami o wartości nawet 11 mld zł. Z ankiety, którą rozesłaliśmy do wszystkich 14 działających specjalnych stref ekonomicznych, wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wydano 99 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie SSE. To o 13 proc. wydanych zezwoleń więcej niż w I połowie 2007 r. i jednocześnie prawie połowa prognozowanej przez nas na ten rok ogólnej liczby zgód na działalność w strefach.

REKLAMA

Więcej niż przed rokiem

REKLAMA

Pod względem wartości inwestycji strefy zrealizowały w I półroczu ponad 50 proc. planu - pozyskując firmy, które zadeklarowały projekty inwestycyjne o wartości około 6,7 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. W efekcie planowanych inwestycji ma powstać na terenie specjalnych stref ekonomicznych około 11,7 tys. nowych miejsc pracy. Przypomnijmy, że optymistyczne prognozy na cały ten rok mówiły o pozyskaniu 15 tys. miejsc pracy.

Zarządzający strefami wyjaśniają, że szybki przyrost liczby wydawanych zezwoleń w porównaniu z ubiegłym rokiem to m.in. efekt tego, że na początku 2007 roku były problemy wynikające z braku odpowiednich rozporządzeń ówczesnego ministra gospodarki. W efekcie do marca strefy nie mogły wydawać zezwoleń.

- Wiele projektów czekało na nowelizację ustawy o SSE, która daje zarządzającym strefami zielone światło na obejmowanie nowych terenów statusem SSE - mówi Izabela Fechner z kostrzyńsko-słubickiej SSE.

SSE będą miały więcej gruntów

Uprawomocnienie się ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, które ma nastąpić na początku sierpnia, przyspieszy rozwój stref.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Toczą się bardzo zaawansowane rozmowy, zarówno z potencjalnymi inwestorami, jak i z samymi gminami zainteresowanymi utworzeniem nowych podstref na ich terenie - mówi Izabela Fechner.

Nowe przepisy ustawy o SSE zwiększają limit obszaru tych stref z 12 do 20 tys. ha. Ponadto nowelizacja wprowadza możliwość zmiany zezwolenia strefowego w zakresie poziomu zatrudnienia zadeklarowanego na początku. Dotąd było to bardzo rygorystyczne kryterium, a rynek pracy bardzo się zmienił i często inwestor nie jest w stanie spełnić zobowiązania sprzed kilku lat. Nowa ustawa przewiduje możliwość 20-proc. odchylenia. Złą wiadomością jest to, że nowe przepisy obejmą tylko nowe inwestycje, które rozpoczynają się pod rządami nowej ustawy.

Lepsze drugie półrocze

Choć wyniki naszej ankiety świadczą, że już w pierwszym kwartale pozyskiwanie nowych inwestycji większości stref szło dobrze, to wszystko wskazuje na to, że w drugim półroczu może być jeszcze lepiej. Szacunki tylko 10 zarządów specjalnych stref ekonomicznych wskazują, że do końca roku wydanych może być kolejnych 117 zezwoleń na rozpoczęcie nowych projektów. Warto podkreślić, że liczba ta wydaje się bardzo prawdopodobna do uzyskania, bowiem część zezwoleń jest już w trakcie przyznawania. Niektóre strefy planują wydanie następnych zezwoleń jeszcze przed końcem tego miesiąca. Na przykład Łódzka SSE 11 lipca zamierza wydać kolejnych dziewięć zezwoleń. W ramach tylko czterech z nich inwestorzy zadeklarowali już inwestycje o wartości ponad 160 mln zł, dzięki którym powstanie 244 nowych miejsc pracy.

Z kolei w mieleckim Euro-Parku w trakcie procedury wydawania zezwolenia jest w tej chwili sześć projektów.

- W planach na ten rok jest jeszcze co najmniej pięć kolejnych - podkreśla Małgorzata Hoszowska z Mieleckiej SSE.

Wśród negatywnych trendów eksperci wymieniają to, że coraz częściej inwestorzy wolą wybrać grunty poza strefą. Zazwyczaj są one tańsze, a do tego nie obciążają się zobowiązaniami związanymi z inwestowaniem w SSE.

NAJWIĘKSZE PROBLEMY SYGNALIZOWANE PRZEZ SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE

• infrastruktura drogowa

• brak wykwalifikowanej kadry

• rosnące koszty pracy

• brak dostatecznych środków finansowych i zaangażowania samorządów terytorialnych w rozbudowę infrastruktury technicznej

• konieczność ponoszenia opłat z tytułu podatku od nieruchomości

• trudności związane z przejęciem gruntów stanowiących zasób Skarbu Państwa

• długa procedura ustanawiania obszarów SSE

• brak deklaracji rządu, dotyczącej czasu funkcjonowania SSE

Ankieta GP: Inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Współpraca KATARZYNA PRZYBYŁA

OPINIA

AGNIESZKA TAŁASIEWICZ

partner Ernst & Young

Od początku roku odczuwamy pewne zahamowanie napływu inwestycji do specjalnych stref ekonomicznych z uwagi na prace nad nowelizacją ustawy o SSE. Stąd wyniki I półrocza mogą być gorsze. Wkrótce nowelizacja wejdzie w życie i wtedy inwestycje powinny ruszyć. Choć na horyzoncie zaczyna się pojawiać końcowy termin działania SSE, czyli 2017 rok, to jednak wszyscy mają nadzieję, że uda się wynegocjować z Brukselą jego przedłużenie. Najbardziej charakterystycznym trendem jest pojawianie się bardzo dużych inwestorów w SSE, co jest sporym wyzwaniem dla stref. Bo jeżeli pojawia się jedna inwestycja, która zajmuje dużo powierzchni i jest tak naprawdę kapitałochłonna, wiąże się to z dużym ryzykiem, jeśli taki ogromny projekt nie wypali. Jeżeli chodzi o branże, to do stref będą trafiały zapewne te inwestycje, które mają mniejsze szanse na otrzymanie wsparcia z funduszy europejskich, czyli np. inwestycje z tych sektorów, które nie dysponują najnowocześniejszymi technologiami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

  Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

  Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

  Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

  Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

  Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

  Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

  Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

  REKLAMA

  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  REKLAMA