REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zainwestują 6,7 mld zł w SSE

Krzysztof Grad
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W I półroczu wydano 99 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych, w II półroczu może być ponad 100 kolejnych. Firmy zadeklarowały już powstanie 11,7 tys. nowych miejsc pracy. W sierpniu wejdzie w życie ustawa, która zwiększy limit obszarów specjalnych stref ekonomicznych do 20 tys. ha.

Wszystko wskazuje na to, że prognozy GP z marca tego roku dotyczące poziomu inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych zostaną wypełnione. Przypomnijmy - szacowaliśmy, że SSE mogą przyciągnąć w tym roku 200 firm z inwestycjami o wartości nawet 11 mld zł. Z ankiety, którą rozesłaliśmy do wszystkich 14 działających specjalnych stref ekonomicznych, wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wydano 99 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie SSE. To o 13 proc. wydanych zezwoleń więcej niż w I połowie 2007 r. i jednocześnie prawie połowa prognozowanej przez nas na ten rok ogólnej liczby zgód na działalność w strefach.

REKLAMA

Więcej niż przed rokiem

REKLAMA

Pod względem wartości inwestycji strefy zrealizowały w I półroczu ponad 50 proc. planu - pozyskując firmy, które zadeklarowały projekty inwestycyjne o wartości około 6,7 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. W efekcie planowanych inwestycji ma powstać na terenie specjalnych stref ekonomicznych około 11,7 tys. nowych miejsc pracy. Przypomnijmy, że optymistyczne prognozy na cały ten rok mówiły o pozyskaniu 15 tys. miejsc pracy.

Zarządzający strefami wyjaśniają, że szybki przyrost liczby wydawanych zezwoleń w porównaniu z ubiegłym rokiem to m.in. efekt tego, że na początku 2007 roku były problemy wynikające z braku odpowiednich rozporządzeń ówczesnego ministra gospodarki. W efekcie do marca strefy nie mogły wydawać zezwoleń.

- Wiele projektów czekało na nowelizację ustawy o SSE, która daje zarządzającym strefami zielone światło na obejmowanie nowych terenów statusem SSE - mówi Izabela Fechner z kostrzyńsko-słubickiej SSE.

SSE będą miały więcej gruntów

Uprawomocnienie się ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, które ma nastąpić na początku sierpnia, przyspieszy rozwój stref.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Toczą się bardzo zaawansowane rozmowy, zarówno z potencjalnymi inwestorami, jak i z samymi gminami zainteresowanymi utworzeniem nowych podstref na ich terenie - mówi Izabela Fechner.

Nowe przepisy ustawy o SSE zwiększają limit obszaru tych stref z 12 do 20 tys. ha. Ponadto nowelizacja wprowadza możliwość zmiany zezwolenia strefowego w zakresie poziomu zatrudnienia zadeklarowanego na początku. Dotąd było to bardzo rygorystyczne kryterium, a rynek pracy bardzo się zmienił i często inwestor nie jest w stanie spełnić zobowiązania sprzed kilku lat. Nowa ustawa przewiduje możliwość 20-proc. odchylenia. Złą wiadomością jest to, że nowe przepisy obejmą tylko nowe inwestycje, które rozpoczynają się pod rządami nowej ustawy.

Lepsze drugie półrocze

Choć wyniki naszej ankiety świadczą, że już w pierwszym kwartale pozyskiwanie nowych inwestycji większości stref szło dobrze, to wszystko wskazuje na to, że w drugim półroczu może być jeszcze lepiej. Szacunki tylko 10 zarządów specjalnych stref ekonomicznych wskazują, że do końca roku wydanych może być kolejnych 117 zezwoleń na rozpoczęcie nowych projektów. Warto podkreślić, że liczba ta wydaje się bardzo prawdopodobna do uzyskania, bowiem część zezwoleń jest już w trakcie przyznawania. Niektóre strefy planują wydanie następnych zezwoleń jeszcze przed końcem tego miesiąca. Na przykład Łódzka SSE 11 lipca zamierza wydać kolejnych dziewięć zezwoleń. W ramach tylko czterech z nich inwestorzy zadeklarowali już inwestycje o wartości ponad 160 mln zł, dzięki którym powstanie 244 nowych miejsc pracy.

Z kolei w mieleckim Euro-Parku w trakcie procedury wydawania zezwolenia jest w tej chwili sześć projektów.

- W planach na ten rok jest jeszcze co najmniej pięć kolejnych - podkreśla Małgorzata Hoszowska z Mieleckiej SSE.

Wśród negatywnych trendów eksperci wymieniają to, że coraz częściej inwestorzy wolą wybrać grunty poza strefą. Zazwyczaj są one tańsze, a do tego nie obciążają się zobowiązaniami związanymi z inwestowaniem w SSE.

NAJWIĘKSZE PROBLEMY SYGNALIZOWANE PRZEZ SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE

• infrastruktura drogowa

• brak wykwalifikowanej kadry

• rosnące koszty pracy

• brak dostatecznych środków finansowych i zaangażowania samorządów terytorialnych w rozbudowę infrastruktury technicznej

• konieczność ponoszenia opłat z tytułu podatku od nieruchomości

• trudności związane z przejęciem gruntów stanowiących zasób Skarbu Państwa

• długa procedura ustanawiania obszarów SSE

• brak deklaracji rządu, dotyczącej czasu funkcjonowania SSE

Ankieta GP: Inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF GRAD

krzysztof.grad@infor.pl

Współpraca KATARZYNA PRZYBYŁA

OPINIA

AGNIESZKA TAŁASIEWICZ

partner Ernst & Young

Od początku roku odczuwamy pewne zahamowanie napływu inwestycji do specjalnych stref ekonomicznych z uwagi na prace nad nowelizacją ustawy o SSE. Stąd wyniki I półrocza mogą być gorsze. Wkrótce nowelizacja wejdzie w życie i wtedy inwestycje powinny ruszyć. Choć na horyzoncie zaczyna się pojawiać końcowy termin działania SSE, czyli 2017 rok, to jednak wszyscy mają nadzieję, że uda się wynegocjować z Brukselą jego przedłużenie. Najbardziej charakterystycznym trendem jest pojawianie się bardzo dużych inwestorów w SSE, co jest sporym wyzwaniem dla stref. Bo jeżeli pojawia się jedna inwestycja, która zajmuje dużo powierzchni i jest tak naprawdę kapitałochłonna, wiąże się to z dużym ryzykiem, jeśli taki ogromny projekt nie wypali. Jeżeli chodzi o branże, to do stref będą trafiały zapewne te inwestycje, które mają mniejsze szanse na otrzymanie wsparcia z funduszy europejskich, czyli np. inwestycje z tych sektorów, które nie dysponują najnowocześniejszymi technologiami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA