Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie dowodowe w procesie cywilnym po zmianach

 Kancelaria Prawnicza Polz & Polz
Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.
Postępowanie dowodowe w procesie cywilnym po zmianach /fot. Shutterstock
Postępowanie dowodowe w procesie cywilnym po zmianach /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock
Powód występując z pozwem ma obowiązek dokładnie określić swoje żądanie, podać okoliczności faktyczne uzasadniające to żądanie oraz przedstawić dowody na ich poparcie. Pozwany nie może odmówić wdania się w spór - w odpowiedzi na pozew wypowiada się co do faktów zawartych w pozwie, a ponadto przedstawia własne twierdzenia i dowody na uzasadnienie podniesionych przez siebie zarzutów. Oprócz przedstawienia własnego stanowiska co do twierdzeń strony przeciwnej dotyczących faktów, pozwany jest obowiązany także wyszczególnić fakty, którym zaprzecza. Obligatoryjność składania repliki na pozew to jedna z szeregu zmian wprowadzonych nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku, która tak jak pozostałe, stanowi istotne novum w postępowaniu spornym przed sądem.

Wezwanie sądu do złożenia przez pozwanego odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż dwa tygodnie, zyskuje zatem walor obligatoryjnego elementu mającego na celu organizację postępowania. Jedną z najważniejszych zmian mających na celu organizację postępowania przed sądem, a w konsekwencji znacząco przyśpieszyć jego zakończenie wydaniem wyroku, jest możliwość wyznaczenia przez sąd posiedzenia przygotowawczego, na które wzywane są strony, o ile sąd nie zdecyduje się skierować sprawy do rozpoznania, w tym na rozprawie. Posiedzenie przygotowawcze w założeniu ma służyć rozwiązaniu sporu bez potrzeby prowadzenia dalszych posiedzeń, zwłaszcza rozprawy. Jeśli nie uda się rozwiązać sporu na posiedzeniu przygotowawczym - sporządza się z udziałem stron plan rozprawy. Na posiedzeniu przygotowawczym przewodniczący wraz ze stronami ustala przedmiot sporu i wyjaśnienia stanowiska stron, obejmujące także prawne jego aspekty.

Plan rozprawy ustalony na posiedzeniu przygotowawczym zawierać powinien rozstrzygnięcia co do wniosków dowodowych stron, zastępując w tym zakresie postanowienie dowodowe. A nadto, w szczególności ustalenie, które fakty i oceny prawne pozostają pomiędzy stronami sporne, a także kolejność i termin przeprowadzania dowodów oraz roztrząsania wyników postępowania dowodowego.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

Strona może przytaczać twierdzenia i dowody na poparcie swoich wniosków lub dla odparcia twierdzeń/wniosków strony przeciwnej do chwili zatwierdzenia planu rozprawy (gdy wyznaczono posiedzenie przygotowawcze) przy, czym twierdzenia/dowody zgłoszone z uchybieniem tego terminu będą uznane za spóźnione, o ile strona nie uprawdopodobni, że nie mogła ich powołać wcześniej, bądź też potrzeba ich powołania wynikła później. W przypadku, gdy sąd nie wyznaczył posiedzenia przygotowawczego brak takich ograniczeń i strona może przytaczać twierdzenia i dowody aż do zamknięcia rozprawy, z zastrzeżeniem ewentualnych niekorzystnych skutków przewidzianych w Kpc z uwagi na działanie na zwłokę, czy niestosowanie się do zarządzeń/postanowień sądu. Zmiana planu rozprawy, czy też wyznaczenie kolejnego posiedzenia przygotowawczego nie skutkuje ponownym otwarciem terminu na zgłaszanie nowych twierdzeń i dowodów.

Sąd na dalszym etapie postępowania dokonuje weryfikacji twierdzeń stron w postępowaniu dowodowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmiot dowodu

Przedmiotem dowodu są tylko fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia, tzn. dotyczące przedmiotu procesu, czyli roszczenia procesowego oraz mające znaczenie prawne w tym sensie, że jego ustalenie jest konieczne z punktu widzenia normy prawnej, która miałaby zastosowanie do stanu faktycznego przedstawionego przez strony.

Nie wymagają dowodu fakty przyznane przez stronę przeciwną, jeżeli przyznanie nie budzi wątpliwości, w tym fakty, co do których strona się nie wypowiedziała wbrew obowiązkowi. Każda ze stron jest obowiązana do złożenia oświadczenia co do twierdzeń strony przeciwnej, dotyczących okoliczności faktycznych, a także co do okoliczności, którym zaprzecza.

Nie wymagają dowodu fakty powszechnie znane. Sąd będzie brał je pod rozwagę nawet bez powołania się na nie przez strony.

Nie wymagają dowodu fakty, o których informacja jest powszechnie dostępna oraz znane sądowi urzędowo, jednakże sąd jest zobowiązany na rozprawie zwrócić na nie uwagę stron.

Nie wymagają dowodu fakty, które sąd może ustalić w drodze domniemania faktycznego. Domniemanie faktyczne oparte jest na wiedzy i doświadczeniu – sąd wyprowadza wniosek o istnieniu określonego faktu na podstawie innych lub innego udowodnionego faktu; domniemanie faktyczne może być wzruszone przez wykazanie nieprawidłowości rozumowania, tzn. wykazania, że fakt przyjęty przez sąd za podstawę wnioskowania o innym fakcie nie został ustalony, albo na tym, że fakty składające się na podstawę domniemania faktycznego nie uzasadniają w świetle wiedzy i doświadczenia życiowego wyprowadzonego wniosku.

Dowód prima facie

Dowód prima facie – dowód zbliżony od domniemania faktycznego, ma zastosowanie w sprawach, w których udowodnienie okoliczności faktycznych jest niezwykle trudne, na przykład w przypadku szkód majątkowych, komunikacyjnych, lekarskich. Dowód ten dotyczy okoliczności wskazujących na istnienie związku przyczynowo-skutkowego między określonymi zdarzeniami. Podstawę ustalenia takiego związku stanowi przekonanie, oparte na doświadczeniu życiowym i wiedzy, że w typowym przebiegu zdarzeń, które po sobie nastąpiły, związek taki występuje.

Ciężar udowodnienia faktu

Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która wywodzi z niego skutki prawne; strony obowiązane są wskazać dowody dla stwierdzenie faktów, z których wywodzą skutki prawne, czyli ciężar udowodnienia twierdzenia o istnieniu określonego faktu ciąży na twierdzącym, a nie na przeczącym – tylko wyjątkowo, gdy wynika to z przepisów ustanawiających domniemania prawne wzruszalne – ciężar udowodnienia stanu przeciwnego niż przyjęty w domniemaniu obciąża przeczącego.

Środki dowodowe

Środek dowodowy służyć ma udowodnieniu faktów, z których strona wywodzi skutki prawne. Wśród środków dowodowych wyróżnia się:

- dokumenty urzędowe, czyli dokumenty sporządzone przez właściwe organy państwowe w zakresie ich działania albo przez organizacje zawodowe, samorządowe, spółdzielcze i inne organizacje społeczne w zakresie zleconych im przez ustawę spraw z zakresu administracji publicznej; dokumenty urzędowe sporządzone w przypisanej formie stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone,

- dokumenty prywatne, które stanowią dowód tego, że osoba która je podpisała złożyła oświadczenie zawarte w tym dokumencie,

przy czym, dokumenty znajdujące się w aktach sprawy lub do nich dołączone stanowią dowody bez wydawania odrębnego postanowienia dowodowego, natomiast pomijając dowód z takiego dokumentu, sąd wydaje postanowienie;

- zeznania świadków ustne lub na piśmie,

- opinia biegłego lub instytutu naukowego lub badawczo naukowego,

- oględziny przedmiotu,

- przesłuchanie stron

- inne środki dowodowe, takie jak dowód z grupowego badania krwi, dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków, płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obrazy lub dźwięki.

Istotnym novum jest przeniesienie możliwości składania zeznań przez świadków w formie pisemnej, które dotychczas dopuszczalne były jedynie w dość rzadko występującym w praktyce  postępowaniu odrębnym - europejskim postępowaniu w sprawach drobnych roszczeń do części poświęconej postępowaniu dowodowemu w ogólności. Zatem paralelnie w stosunku do zeznań składanych ustnie, sąd będzie mógł dopuścić dowód z zeznań świadków na piśmie co też będzie zależało od uznania sądu. Jeśli sąd postanowi o składaniu zeznań przez świadka na piśmie, świadek składa przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia oraz jest obowiązany złożyć tekst zeznania w sądzie w terminie wyznaczonym przez sąd. Zeznania świadków składane w formie pisemnej będą ukształtowane przez praktykę sądów, gdyż brak jest szczegółowych wskazań co do warunków stosowania tej formy.

Wniosek dowodowy, postanowienie dowodowe

Powód i pozwany zgłaszają wnioski dowodowe. Wniosek dowodowy powinien określać dowód w sposób umożliwiający jego przeprowadzenie, a także szczegółowo wskazywać fakty podlegające stwierdzeniu tym dowodem (teza dowodowa), co ma umożliwić stronie przeciwnej zajęcie stanowiska co do potrzeby przeprowadzenia zgłoszonych dowodów, a sądowi wydanie postanowienia dowodowego.

Sąd przed podjęciem decyzji co do dopuszczenia zawnioskowanego środka dowodowego ocenia:

- czy wskazany środek dowodowy będzie służyć wykazaniu faktu, który ma dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie,

- czy teza dowodowa dotyczy faktu spornego,

- czy wnioskowany środek dowodowy nie jest w konkretnych okolicznościach wyłączony przez przepisy prawa,

- czy środek dowodowy nie zmierza jedynie do przedłużenia postępowania,

- czy wnioskowany środek dowodowy został zgłoszony we właściwym czasie, bowiem sąd jest obowiązany pominąć spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie mogła zgłosić ich we właściwym czasie lub, potrzeba ich powołania wynikła później.- czy jest środkiem adekwatnym do sformułowanej tezy dowodowej, na przykład dowód z opinii biegłego z reguły nie może służyć ustaleniu faktu, lecz ich ocenie,

- czy zachodzi potrzeba przeprowadzenia dowodu, skoro okoliczności, na które został zgłoszony, wprawdzie są istotne i sporne, ale zostały już dostatecznie wyjaśnione za pomocą innych środków dowodowych, tj. fakty te zostały już udowodnione zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy .

Postanowienie dowodowe może być pozytywne tj. dopuszczające wniosek dowodowy lub negatywne tj. oddalające wniosek dowodowy. Postanowienia dowodowe nie podlegają odrębnemu zaskarżeniu, a jedynie kontroli instancyjnej, w ramach zgłoszonego w apelacji zarzutu naruszenia przepisów postępowania, jeżeli naruszenie mogło mieć wpływ na wynik sprawy. Zarzut ten może być podniesiony w apelacji jedynie wtedy, gdy strona w postępowaniu przed sądem I instancji zgłosiła do protokołu zarzut uchybienia przepisom postępowania - tzw. zastrzeżenia do protokołu.

Postanowienie dowodowe określa środek dowodowy i fakty, które mają zostać wykazane, a w miarę możliwości i potrzeb - także termin i miejsce jego przeprowadzenia; postanowienie dowodowe pozytywne, tj. uwzględniające wniosek może ograniczać się do przytoczenia treści wniosku dowodowego strony.

Postanowienia dowodowe sąd może stosownie do okoliczności zmienić, uzupełnić a nawet uchylić . Może też zarządzić powtórzenie lub uzupełnienie postępowania dowodowego.

Należy także wspomnieć o nowej instytucji - tzw. umowie dowodowej, która jest dopuszczalna w sprawach gospodarczych i polega na tym, że strony mogą się umówić o wyłączenie określonych dowodów w postępowaniu w sprawie z określonego stosunku prawnego powstałego na podstawie umowy; umowa dowodowa zawierana na piśmie pod rygorem nieważności albo ustnie przed sądem. W przypadku wątpliwości uważa się, że umowa późniejsza utrzymuje w mocy te postanowienia umowy wcześniejszej, które da się z nią pogodzić.

Nie może być zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, gdyż taka umowa jest nieważna. Zarzut nieważności lub bezskuteczności umowy dowodowej można podnieść najpóźniej na posiedzeniu, na którym powołano się na tę umowę, a jeśli uczyniono to w piśmie procesowym – najpóźniej w następnym piśmie procesowym albo na najbliższym posiedzeniu

Objęcie umową dowodową dowodu przeprowadzonego przed sądem przed jej zawarciem nie pozbawia go mocy dowodowej. Sąd nie dopuści z urzędu dowodu wyłączonego umową dowodową. Niemniej jednak, fakty, które miałyby zostać wykazane dowodami wyłączonymi przez umowę dowodową, sąd może ustalić na podstawie twierdzeń stron, biorąc pod rozwagę całokształt okoliczności sprawy.

Dodatkowo jeśli chodzi o sprawy, które rozpatrywane będą w postępowaniu gospodarczym, prymat został przyznany dowodom z dokumentów, gdyż dowód z zeznań świadków sąd może dopuścić jedynie wtedy, gdy po wyczerpaniu innych środków dowodowych lub w ich braku pozostają nadal niewyjaśnione fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.

Prekluzja dowodowa

Sąd ma obowiązek pominąć spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że zgłoszenie ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym nie było możliwe lub, że potrzeba ich powołania wynikła później.

Najbardziej rygorystyczne skutki związane z prekluzją dowodową mogą być związane z przywróconym postępowaniem w sprawach gospodarczych.

Zasada swobodnej oceny dowodów

Sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału.

Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które Sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.

Sad II instancji orzeka na podstawie materiału dowodowego zebranego w postępowaniu przed sądem I instancji oraz w postępowaniu apelacyjnym, ale może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem I instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później.

Jeżeli sąd I instancji wszechstronnie rozważył zebrany w sprawie materiał, ocenił wiarygodność i moc dowodów zgodnie z logicznym rozumowaniem i z doświadczeniem życiowym, nie pominął dowodów mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia i ustalenia sądu I instancji są zgodne z treścią zebranego materiału dowodowego, czemu sąd ten dał wyraz w szczegółowym uzasadnieniu wyroku, będzie to oznaczało, że sąd I instancji ocenił dowody zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów i wzruszenie jego wyroku w postępowaniu przed sądem II instancji ze względu na nieprawidłowe przeprowadzenie postępowania dowodowego w zasadzie nie będzie możliwe – w takiej sytuacji wywody strony, która wniosła apelację dotyczące zebranych dowodów i ich oceny będą stanowiły niedopuszczalną polemikę z oceną sądu I instancji.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

    Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

    Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

    Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

    Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

    Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

    Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

    Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

    Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

    Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

    PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

    Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

    Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

    Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

    Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

    "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

    PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

    Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

    Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

    Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

    Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

    W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

    Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

    Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić. 

    Mój Prąd 5.0 – pompy ciepła w czołówce wniosków

    Ruszył Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami są m.in. rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego typu oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Kto ma jeszcze szansę zdążyć i dostać dofinansowanie? 

    Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Corporate gifting. W jakie prezenty biznesowe inwestować?

    Prezenty biznesowe i firmowe akcesoria zawsze były ważnym elementem prowadzenia firmy. Przekłada się to na wzrost wartości globalnego rynku corporate gifting, która wynosi ponad 258 miliardów dolarów.