REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instrukcja BHP chroniona prawem autorskim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Szmigiel
Dlaczego instrukcja bhp iest utworem?/ Fot. Fotolia
Dlaczego instrukcja bhp iest utworem?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utworami w rozumieniu prawa autorskiego są również dzieła wykonane w godzinach naszej pracy. Często to pracownikom należą się prawa autorskie do takich utworów. Może to dotyczyć instrukcji BHP.

Czym jest utwór?

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

REKLAMA

Za utwór uznajemy każdy przejaw działalności twórczej, czyli działalności o charakterze kreacyjnym, której rezultatem jest wytwór intelektualny, dający zakwalifikować się jako nowy, wzbogacający istniejący stan rzeczy. Utwór musi mieć również indywidualny charakter, czyli powinien wyróżniać się na tle innych, podobnych przejawów działalności twórczej, w sposób wskazujący na jego oryginalność, musimy uznać, że jest on niepowtarzalny i nie ma wiernego odpowiednika w przeszłości.

Zobacz: ACTA - wolność słowa v prawa twórców

Zapewne niewielu z nas czytając ten opis pomyśli, że za utwory uznawane są również rozkłady jazdy, książki adresowe, telefoniczne, kucharskie, instrukcje obsługi slogany reklamowe, zestawienia programów telewizyjnych i radiowych. Są to tzw. graniczne wytwory intelektu, korzystające z pełnej ochrony prawa autorskiego.

Sąd Najwyższy uznał instrukcję BHP za utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego instrukcja BHP jest utworem?

Sąd Najwyższy uznał, iż instrukcja BHP spełnia kryteria działalności twórczej, wyróżniającej się oryginalnością na tle podobnych instrukcji BHP i ma charakter technologiczno-popularnego poradnika, gdyż autor zapoznawał czytelnika z przepisami prawnymi z różnych dziedzin prawa, przydatnych dla pracowników. W omawianej sprawie ciekawy jest również fakt, iż sąd przyznał prawa autorskie do tego utworu nie pracodawcy, a pracownikowi, chociaż stworzony został przez pracownika w zakładzie pracy.

Utwór pracowniczy

REKLAMA

Za utwór uznaje się również tzw. utwory pracownicze, czyli dzieła stworzone w ramach stosunku pracy.  Rozróżnienie, czy dzieło, które wykonamy w pracy faktycznie jest utworem i czy jest utworem pracowniczym ma istotne znaczenie, gdyż od tego zależy komu będą przysługiwać autorskie prawa majątkowe do takiego utworu. Istotną kwestią jest ustalenie co mieści się w ramach obowiązków pracowniczych, czy nasze dzieło nie przekracza zakresu tych obowiązków. Na przypisanie praw majątkowych do utworu nie ma znaczenia to, iż stworzyliśmy utwór na terenie zakładu pracy, a nawet to, że stworzyliśmy utwór w godzinach pracy. Jeżeli stworzenie utworu przekracza nasz zakres obowiązków pracowniczych mamy do utworu pełne prawa. 

W przytoczonej wcześniej sprawie dowiedziono, że sporządzenie instrukcji BHP przekraczało zakres obowiązków pracowniczych osoby, która wniosła powództwo, tak więc wszelkie prawa autorskie przypadały twórcy, a nie pracownikowi.

Zobacz: Samochód poleasingowy dla firmy - vademecum

Prawa autorskie przysługują twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych przesłanek. Rozróżniamy autorskie prawa majątkowe i autorskie prawa osobiste. Twórcy przysługuje wyłączne prawo rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji. Autorskie prawa majątkowe mogą być przedmiotem swobodnego obrotu, oznacza to, że autor może przenieść te prawa na inną osobę np. na pracodawcę.

W omawianej sprawie autorskie prawa majątkowe nie zostały przeniesione na pracodawcę, który swobodnie korzystał z instrukcji BHP. Dowiedziono również, iż pracodawca za sporządzanie podobnych opisów płacił osobom zleconym.

Ponieważ pracodawca wykorzystywał instrukcję BHP nie wypłacając dodatkowego wynagrodzenia jej twórcy, Sąd Najwyższy przyznał twórcy odszkodowanie na podstawie art.79 prawa autorskiego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

Każdy ma jakiś talent – jak go rozpoznać u siebie i pracowników?

Ludzie i ich talenty są jak elementy puzzli, dopiero gdy zostaną umieszczone we właściwym miejscu, ujawnia się pełny obraz potencjału jednostki i zespołu. W organizacji kluczową rolą menedżera jest identyfikacja i rozwój tych wyjątkowych predyspozycji, co wymaga zarówno obserwacji, jak i metodologicznego podejścia.

REKLAMA

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - wady i zalety

Wielu przedsiębiorców zaczyna od jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), a z czasem – gdy firma się rozwija – decyduje się na zmianę formy prawnej. Jednym ze sposobów kontynuowania działalności w formie spółki z o.o. jest wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu.

Składka zdrowotna. Bernatowicz: Wnioskowaliśmy o podpisanie ustawy (...) jest to "mniejsze zło", które pozwoli choć trochę ulżyć przedsiębiorcom skrzywdzonym "Polskim Ładem"

Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli strony społecznej RDS z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz przekazał, że wnioskowali o podpisanie ustawy, gdyż w ich ocenie jest "mniejszym złem".

REKLAMA