reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Utwory pracownicze > Instrukcja BHP chroniona prawem autorskim

Instrukcja BHP chroniona prawem autorskim

Utworami w rozumieniu prawa autorskiego są również dzieła wykonane w godzinach naszej pracy. Często to pracownikom należą się prawa autorskie do takich utworów. Może to dotyczyć instrukcji BHP.

W przytoczonej wcześniej sprawie dowiedziono, że sporządzenie instrukcji BHP przekraczało zakres obowiązków pracowniczych osoby, która wniosła powództwo, tak więc wszelkie prawa autorskie przypadały twórcy, a nie pracownikowi.

Zobacz: Samochód poleasingowy dla firmy - vademecum

Prawa autorskie przysługują twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych przesłanek. Rozróżniamy autorskie prawa majątkowe i autorskie prawa osobiste. Twórcy przysługuje wyłączne prawo rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji. Autorskie prawa majątkowe mogą być przedmiotem swobodnego obrotu, oznacza to, że autor może przenieść te prawa na inną osobę np. na pracodawcę.

W omawianej sprawie autorskie prawa majątkowe nie zostały przeniesione na pracodawcę, który swobodnie korzystał z instrukcji BHP. Dowiedziono również, iż pracodawca za sporządzanie podobnych opisów płacił osobom zleconym.

Ponieważ pracodawca wykorzystywał instrukcję BHP nie wypłacając dodatkowego wynagrodzenia jej twórcy, Sąd Najwyższy przyznał twórcy odszkodowanie na podstawie art.79 prawa autorskiego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dlaczego instrukcja bhp iest utworem?/ Fot. Fotolia
Dlaczego instrukcja bhp iest utworem?/ Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama