REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wiesz, że polecając filmiki znajomym na Facebooku łamiesz prawo!

Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.
Podstawową kwestią przy publikowaniu różnych utworów jest posiadanie do nich praw.
Podstawową kwestią przy publikowaniu różnych utworów jest posiadanie do nich praw.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z nas jako użytkownik portalów społecznościowych poleca linki do filmów, czy innych treści zamieszczonych w Internecie. Utwory takie są niekiedy przedmiotem własności intelektualnej. Osoby uprawnione mogą więc wystąpić z roszczeniem wobec internauty, który rozpowszechnia treści.

REKLAMA

Zgodnie z badaniami Megapanel PBI/Gemius za czerwiec 2010 roku, liczba użytkowników Facebooka w Polsce sięga prawie 6,5 miliona. Wielu spośród nich zamieszcza na swoich profilach prywatnych i firmowych linki do filmików, czy treści dostępnych w Internecie. Niewielu jednak ma świadomość, że mogą łamać prawo. Treści te mogą być bowiem przedmiotami własności intelektualnej. Osoba uprawniona do rozporządzania taką własnością ma prawo wystąpić do użytkownika z odpowiednimi roszczeniami.

REKLAMA

- Portale społecznościowe są specyficznymi serwisami internetowymi, w których mamy do czynienia z utworami rozpowszechnianymi zarówno przez operatora, zarządzającego portalem oraz samych użytkowników. Wzajemne udostępniane filmów, czy zdjęć jest jednak możliwe jedynie na podstawie licencji, udzielanej zarówno przez operatorów jak i internautów korzystających z danego serwisu. Podstawowym dokumentem regulującym te kwestie jest zazwyczaj regulamin portalu – mówi Marcin Berlak, aplikant radcowski w Kancelarii Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.

Przeczytaj również: Wykorzystywanie zdjęć na stronach internetowych

REKLAMA

Podstawową kwestią przy publikowaniu różnych utworów jest posiadanie do nich. Powszechną praktyką wśród operatorów portali społecznościowych jest w związku zatem zamieszczanie w regulaminach specjalnych oświadczeń. Zgodnie z nimi, użytkownik publikując utwór w serwisie, potwierdza, że dysponuje stosownymi prawami do niego. Jednocześnie udziela operatorowi licencji na dalszą ich dystrybucję. Akceptacja regulaminu, a tym samym oświadczenia, przez internautę jest przeważnie warunkiem koniecznym do założenia profilu na serwisie.

- Jeśli użytkownik udostępni treść, do której nie ma prawa, wówczas odpowiedzialność ponosi zarówno on, jak i operator serwisu. Pamiętać jednak należy, że odpowiedzialność podmiotu zarządzającego portalem ulega wyłączeniu, gdy uniemożliwi on dostęp do utworu. Operator realizuje to po otrzymaniu urzędowego zawiadomienia, lub wiarygodnej informacji o bezprawnych charakterze treści – dodaje Marcin Berlak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy Prawo autorskie w sieci

Jak wskazuje m.in. ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych podmiot uprawniony do danego utworu może wystąpić do osoby rozpowszechniającej go bez licencji z roszczeniami. Zaliczyć do nich można np. żądanie: zaniechania udostępniania treści, naprawy wyrządzonej szkody lub wydania uzyskanych korzyści.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA