REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r.

 Jerzy Piskorski
Radca prawny
Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r. /fot. Fotolia
Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2018 r. lekarze nie będą wystawiać zaświadczeń lekarskich potocznie nazywanych L4 w formie papierowej. Wszystko za sprawą art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (…), który przewiduje możliwość korzystania przez lekarzy z tradycyjnej papierowej formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (tzw. zwolnień lekarskich) jedynie do końca czerwca 2018 r., zaś następnie zastąpi ją forma elektroniczna (e-ZLA).

Tzw. e-zwolnienia- czy to naprawdę coś nowego?

Zmiany, które mają powszechnie obowiązywać od 1 lipca 2018 r., nie są zasadniczo czymś nowym. Już 1 stycznia 2016 r. weszło w życie nowe brzmienie art. 55a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które wprowadziło możliwość wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich po wcześniejszym założeniu profilu na PUE oraz otrzymaniu certyfikatu ZUS. A zatem, system e-zwolnień formalnie funkcjonuje w polskim porządku prawnym już przeszło dwa lata. Elektroniczne zaświadczenie lekarskie jest bezpośrednio przesyłane przez lekarza do ZUS’u, a następnie do pracodawcy, na profil płatnika w PUE ZUS (Platformie Usług Elektronicznych), a w przypadku, gdy pacjent posiada profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS, informacja ta jest przekazywana również jemu. Ustawodawca wprowadził okres przejściowy do 30 czerwca 2018 r., w którym lekarze mogą jeszcze zamiast tylko e-ZLA wystawiać zaświadczenia w formie papierowej.

REKLAMA

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

REKLAMA

Aby jednak system elektronicznych zaświadczeń mógł spełniać swoje funkcje, płatnik składek musi mieć założony profil na PUE, a następnie poinformować swoich pracowników o elektronicznej obsłudze zaświadczeń lekarskich. Obowiązek założenia konta na PUE do końca 2015 roku ciążył na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Pracownicy tychże przedsiębiorców mogli więc korzystać z sytemu e-zwolnień już od 1 stycznia 2016 r. Płatnicy, którzy nie założyli profilu na PUE byli zobowiązani do końca grudnia 2015 r. pisemnie poinformować swoich ubezpieczonych o obowiązku dostarczania od 1 stycznia 2016 r. wydruków e-ZLA.

Od 1 lipca 2018 r. funkcjonować będą jedynie zaświadczenia w formie elektronicznej. W tym miejscu nasuwa się pytanie, co w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy nasz pracodawca (płatnik) posiada konto na PUE i czy nasze zaświadczenie skutecznie do niego dotrze? Mimo iż pracodawca ma założony profil PUE i zaświadczenie może być przekazane elektronicznie, ubezpieczony ma prawo zażądać od lekarza wydruku elektronicznego zaświadczenia lekarskiego.

INFORAKADEMIA: E-składka, czyli jedno konto w ZUS 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie gdy pracodawca nie posiada konta na PUE, lekarz wystawiający elektroniczne zaświadczenie lekarskie zostanie powiadomiony o tym przez system, i będzie zobowiązany wręczyć pacjentowi wydruk zaświadczenia elektronicznego oraz poinformować go o obowiązku dostarczenia tego wydruku pracodawcy. Pacjent nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zaświadczenia do pracodawcy i nie grozi mu ewentualność obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia terminu. Pracodawca zaś jest zobowiązany niezwłocznie przekazać zaświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę dostarczenia wydruku zaświadczenia lekarskiego.

Zobacz: ZUS

Jakie korzyści niosą elektroniczne zaświadczenia lekarskie?

REKLAMA

Ustawodawca zapewnia, iż nowa forma zaświadczeń znacznie ułatwia pracę lekarzom. Aby wystawienie e-zwolnień było jednak możliwe lekarz musi mieć założony profil na platformie usług elektronicznych ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową, która pozwoli wystawiać zaświadczenia lekarskie podczas wizyty domowej nawet za pomocą urządzenia mobilnego. System przekaże także lekarzowi informację o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS oraz automatycznie wypełni formularz wniosku ZUS PR-4. Lekarz będzie mógł więc od razu wystawić wniosek o rehabilitację. System zapewni bezpośredni dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz w przypadku wystawienia e-ZLA z powodu opieki nad członkiem rodziny – również do danych tych członków. Jeśli chodzi o przedsiębiorcę, który już korzysta z profilu PUE, ma on dostęp do wszystkich elektronicznych zaświadczeń lekarskich swoich pracowników, a co więcej system daje mu możliwość wysłania wniosku o kontrolę takiego zaświadczenia.

Oczywiście korzyści z nowej formy tzw. L4 miały płynąć także dla pacjenta (ubezpieczonego), który miał uniknąć kłopotliwego dostarczania zaświadczenia lekarskiego w formie papierowej do pracodawcy podczas swojej choroby czy opieki nad członkiem rodziny. Korzyść ta jednak uzależniona jest od korzystania z profilu PUE przez jego pracodawcę, gdyż w innym wypadku zasadniczo jego obowiązki się nie zmienią.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2017 r., poz. 1368),

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 992).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA