REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r.

 Jerzy Piskorski
Radca prawny
Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r. /fot. Fotolia
Zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej od lipca 2018 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2018 r. lekarze nie będą wystawiać zaświadczeń lekarskich potocznie nazywanych L4 w formie papierowej. Wszystko za sprawą art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (…), który przewiduje możliwość korzystania przez lekarzy z tradycyjnej papierowej formy wystawiania zaświadczeń lekarskich (tzw. zwolnień lekarskich) jedynie do końca czerwca 2018 r., zaś następnie zastąpi ją forma elektroniczna (e-ZLA).

Tzw. e-zwolnienia- czy to naprawdę coś nowego?

Zmiany, które mają powszechnie obowiązywać od 1 lipca 2018 r., nie są zasadniczo czymś nowym. Już 1 stycznia 2016 r. weszło w życie nowe brzmienie art. 55a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które wprowadziło możliwość wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich po wcześniejszym założeniu profilu na PUE oraz otrzymaniu certyfikatu ZUS. A zatem, system e-zwolnień formalnie funkcjonuje w polskim porządku prawnym już przeszło dwa lata. Elektroniczne zaświadczenie lekarskie jest bezpośrednio przesyłane przez lekarza do ZUS’u, a następnie do pracodawcy, na profil płatnika w PUE ZUS (Platformie Usług Elektronicznych), a w przypadku, gdy pacjent posiada profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS, informacja ta jest przekazywana również jemu. Ustawodawca wprowadził okres przejściowy do 30 czerwca 2018 r., w którym lekarze mogą jeszcze zamiast tylko e-ZLA wystawiać zaświadczenia w formie papierowej.

REKLAMA

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

REKLAMA

Aby jednak system elektronicznych zaświadczeń mógł spełniać swoje funkcje, płatnik składek musi mieć założony profil na PUE, a następnie poinformować swoich pracowników o elektronicznej obsłudze zaświadczeń lekarskich. Obowiązek założenia konta na PUE do końca 2015 roku ciążył na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Pracownicy tychże przedsiębiorców mogli więc korzystać z sytemu e-zwolnień już od 1 stycznia 2016 r. Płatnicy, którzy nie założyli profilu na PUE byli zobowiązani do końca grudnia 2015 r. pisemnie poinformować swoich ubezpieczonych o obowiązku dostarczania od 1 stycznia 2016 r. wydruków e-ZLA.

Od 1 lipca 2018 r. funkcjonować będą jedynie zaświadczenia w formie elektronicznej. W tym miejscu nasuwa się pytanie, co w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy nasz pracodawca (płatnik) posiada konto na PUE i czy nasze zaświadczenie skutecznie do niego dotrze? Mimo iż pracodawca ma założony profil PUE i zaświadczenie może być przekazane elektronicznie, ubezpieczony ma prawo zażądać od lekarza wydruku elektronicznego zaświadczenia lekarskiego.

INFORAKADEMIA: E-składka, czyli jedno konto w ZUS 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie gdy pracodawca nie posiada konta na PUE, lekarz wystawiający elektroniczne zaświadczenie lekarskie zostanie powiadomiony o tym przez system, i będzie zobowiązany wręczyć pacjentowi wydruk zaświadczenia elektronicznego oraz poinformować go o obowiązku dostarczenia tego wydruku pracodawcy. Pacjent nie jest związany terminem 7 dni na dostarczenie zaświadczenia do pracodawcy i nie grozi mu ewentualność obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia terminu. Pracodawca zaś jest zobowiązany niezwłocznie przekazać zaświadczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę dostarczenia wydruku zaświadczenia lekarskiego.

Zobacz: ZUS

Jakie korzyści niosą elektroniczne zaświadczenia lekarskie?

REKLAMA

Ustawodawca zapewnia, iż nowa forma zaświadczeń znacznie ułatwia pracę lekarzom. Aby wystawienie e-zwolnień było jednak możliwe lekarz musi mieć założony profil na platformie usług elektronicznych ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową, która pozwoli wystawiać zaświadczenia lekarskie podczas wizyty domowej nawet za pomocą urządzenia mobilnego. System przekaże także lekarzowi informację o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS oraz automatycznie wypełni formularz wniosku ZUS PR-4. Lekarz będzie mógł więc od razu wystawić wniosek o rehabilitację. System zapewni bezpośredni dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz w przypadku wystawienia e-ZLA z powodu opieki nad członkiem rodziny – również do danych tych członków. Jeśli chodzi o przedsiębiorcę, który już korzysta z profilu PUE, ma on dostęp do wszystkich elektronicznych zaświadczeń lekarskich swoich pracowników, a co więcej system daje mu możliwość wysłania wniosku o kontrolę takiego zaświadczenia.

Oczywiście korzyści z nowej formy tzw. L4 miały płynąć także dla pacjenta (ubezpieczonego), który miał uniknąć kłopotliwego dostarczania zaświadczenia lekarskiego w formie papierowej do pracodawcy podczas swojej choroby czy opieki nad członkiem rodziny. Korzyść ta jednak uzależniona jest od korzystania z profilu PUE przez jego pracodawcę, gdyż w innym wypadku zasadniczo jego obowiązki się nie zmienią.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2017 r., poz. 1368),

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 992).

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA