REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przez jaki okres przysługuje zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za osobę, która powróciła do pracy w trakcie miesiąca

Przez jaki okres przysługuje zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za osobę, która powróciła do pracy w trakcie miesiąca /fot. Shutterstock
Przez jaki okres przysługuje zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za osobę, która powróciła do pracy w trakcie miesiąca /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Moja pracownica 23 stycznia 2018 r. powróciła do pracy z urlopu macierzyńskiego. W jakim okresie jestem zwolniony jako pracodawca z opłacania za nią składek na FP? Skoro pracownica wróciła do pracy, to czy powinna mieć policzone składki na ubezpieczenia społeczne? Czy mam ją zgłaszać do ZUS, czy zgłoszenia dokonać na zasadzie korekty danych? Dodam, że zasiłek wypłacał pracownicy ZUS.

Będzie Pan zwolniony, jako pracodawca, z opłacania składek na FP za tę pracownicę przez 36 miesięcy kalendarzowych, tj. od 1 lutego 2018 r. do 31 stycznia 2021 r. Powrót pracownicy do pracy nie wymaga odrębnego zgłoszenia w ZUS.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne opłacają obowiązkowo składki na Fundusz Pracy m.in. za osoby pozostające w stosunku pracy lub stosunku służbowym, od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2018 r. 2100 zł). Nie ma tu zastosowania ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek, jak ma to miejsce w przypadku składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przepisy przewidują jednak pewne zwolnienia w zakresie opłacania składek na Fundusz Pracy. Nie opłacają ich pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne m.in. za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego, w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z danego urlopu. Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania tych składek należy liczyć́ od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu. Zatem w przypadku Państwa pracownicy zwolnienie obowiązuje począwszy od 1 lutego 2018 r. i potrwa do 31 stycznia 2021 r.

Zobacz: Prawo dla firm

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracownica bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, tj. od 10 stycznia 2018 r., przebywa na urlopie wypoczynkowym, do którego nabyła prawo jeszcze w 2017 r. Wróci do pracy 12 lutego 2018 r. Należy uznać́, że jej powrót do pracy nastąpił po zakończeniu urlopu rodzicielskiego, a nie od daty faktycznego podjęcia pracy po urlopie wypoczynkowym. Początkiem 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP za tę pracownicę będzie pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu, tj. 1 lutego 2018 r., a nie 1 marca 2018 r.

Wyłączenie należy odnosić do kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypłaconych (postawionych do dyspozycji pracownika) w okresie przysługującego zwolnienia. Bez znaczenia jest okres, za jaki są należne uzyskane przychody będące podstawą do oskładkowania. Oznacza to, że składki na FP nie trzeba już naliczać od przychodów wypłaconych w lutym 2018 r., choćby były należne za styczeń. Natomiast jeśli pracownica uzyskała wynagrodzenie za przepracowaną część stycznia w tym samym miesiącu (styczniu), to składka za styczeń jest obowiązkowa i musi być jeszcze opłacona.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Przez jaki okres przysługuje zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za osobę, która powróciła do pracy w trakcie miesiąca

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę zwolnienia z opłacania składek na Fundusz pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA