Jak zmienić pracownikowi umowę o pracę?
REKLAMA
REKLAMA
Sposoby zmiany umowy o pracę
Umowę o pracę pracodawca może zmienić na 2 sposoby. Pierwszy z nich to porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, drugi to wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę.
REKLAMA
Porozumienie zmieniające
Porozumienie między stronami stosunku pracy wymaga zgodności pracownika i pracodawcy. Nie ma znaczenia od kogo wychodzi propozycja zmiany umowy o pracę. Oczywiście naturalnym będzie fakt, że pracodawca częściej będzie proponował zmianę warunków na mniej korzystne dla pracownika, a pracownik na bardziej korzystne. Jednak to, która ze stron stosunku pracy wnosi propozycję nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest jednak to, aby na zmianę umowy zgodziły się obie strony.
W przypadku braku akceptacji ze strony pracownika, nie dojdzie do zmian warunków zatrudnienia.
Porozumienie zmieniające może zostać ponownie zmienione w każdym czasie. Korekta jego nowych postanowień może iść w obu kierunkach, to jest zarówno na plus jak i na minus dla pracownika.
Porozumienie zmieniające jest formą ugodową. Stanowiska obu stron są równie ważne, przez co trudno jest w tej formie zmienić pracownikowi warunki zatrudnienia na gorsze. Porozumienie wiąże ręce pracodawcy, który w ten sposób może swobodnie jedynie polepszyć warunki umowy o pracę.
Zobacz: Kontrole ZUS i PIP w zakładzie pracy
Wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę
W celu zmiany umowy o pracę na mniej korzystną dla pracownika najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia pracodawcy jest wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie to jest jednostronną czynnością pracodawcy.
REKLAMA
Wypowiedzenie zmieniające zawiera w sobie dwa oświadczenia woli pracodawcy. Pierwsze z nich polega na wyrażeniu chęci zakończenia zatrudnienia na dotychczasowych warunkach, a drugie jest jednoczesnym zaproponowaniem nowych warunków pracy i płacy.
W wypowiedzeniu zmieniającym musi znaleźć się pouczenie dla pracownika o treści artykułu 42 § 3 Kodeksu pracy. Przepis ten mówi, że w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.
W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Zobacz: Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę
REKLAMA
REKLAMA