REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy kierowców - zmiany w ustawie

Paweł Łukaszuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy kierowców. Przedsiębiorca dokonujący przewozu drogowego własnym środkiem transportu będzie podlegał takim samym przepisom dotyczącym czasu pracy jak kierowcy zatrudnieni na etacie. Jego wymiar czasu pracy będzie wynosił średnio 48 lub 60 godzin tygodniowo.

5 kwietnia 2013 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Celem wprowadzanych zmian jest uniemożliwienie omijania przepisów o czasie pracy kierowców. Dotychczas pracodawcy bardzo często, aby nie stosować przepisów ustawy o czasie pracy kierowców, powierzali dokonanie przewozu drogowego zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych przedsiębiorcom.

REKLAMA

REKLAMA

Znowelizowane przepisy dotyczą wszystkich przedsiębiorców, których głównym zadaniem jest transport drogowy osób lub rzeczy, na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania takiego transportu. Taki przedsiębiorca-kierowca może wykonywać tę działalność w ramach własnego przedsiębiorstwa - własnym pojazdem lub może się wynająć do kierowania pojazdem niebędącym jego własnością.

Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców dodaje do ustawy nowe przepisy, które w sposób jasny precyzują dopuszczalny czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy. Czasem pracy przedsiębiorcy, wykonującego osobiście działalność gospodarczą w zakresie kierowania pojazdem przy wykonywaniu przewozów drogowych, jest czas między rozpoczęciem i zakończeniem pracy, w którym przedsiębiorca-kierowca pozostaje na swoim stanowisku, będąc do dyspozycji podmiotu, dla którego świadczy usługę transportu drogowego lub wykonując w tym czasie swoje zadania.

Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna

Średni tygodniowy czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie będzie mógł przekroczyć 48 lub 60 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Gdy przedsiębiorca będzie świadczył swoje usługi na rzecz kilku klientów, godziny świadczenia pracy sumują się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak jak w przypadku innych kierowców również w przypadku przedsiębiorcy-kierowcy czas pracy będzie rozliczany na podstawie ewidencji czasu pracy.

Ewidencję taką będzie prowadził:

● przedsiębiorca-kierowca osobiście, jeżeli posiada on licencję wspólnotową lub inny dokument potwierdzający uprawnienie do wykonywania transportu,

● podmiot, na którego rzecz wykonywany jest przewóz, jeżeli transport wykonywany jest na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienie do wykonywania transportu tego podmiotu.

W wyniku nowelizacji wprowadzono do ustawy o transporcie drogowym zmianę, zgodnie z którą przekroczenie tygodniowego wymiaru czasu pracy przez osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe na jego rzecz, podlega grzywnie. Jej wysokość jest zróżnicowana od wielkości przekroczenia tygodniowej normy pracy i wynosi od 50 do 500 zł.

Opisane rozwiązania wejdą w życie po upływie 60 dni od ogłoszenia tekstu w Dzienniku Ustaw.

Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA