Czas pracy kierowców - zmiany w ustawie
REKLAMA
REKLAMA
5 kwietnia 2013 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Celem wprowadzanych zmian jest uniemożliwienie omijania przepisów o czasie pracy kierowców. Dotychczas pracodawcy bardzo często, aby nie stosować przepisów ustawy o czasie pracy kierowców, powierzali dokonanie przewozu drogowego zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych przedsiębiorcom.
REKLAMA
REKLAMA
Znowelizowane przepisy dotyczą wszystkich przedsiębiorców, których głównym zadaniem jest transport drogowy osób lub rzeczy, na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania takiego transportu. Taki przedsiębiorca-kierowca może wykonywać tę działalność w ramach własnego przedsiębiorstwa - własnym pojazdem lub może się wynająć do kierowania pojazdem niebędącym jego własnością.
Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców dodaje do ustawy nowe przepisy, które w sposób jasny precyzują dopuszczalny czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy. Czasem pracy przedsiębiorcy, wykonującego osobiście działalność gospodarczą w zakresie kierowania pojazdem przy wykonywaniu przewozów drogowych, jest czas między rozpoczęciem i zakończeniem pracy, w którym przedsiębiorca-kierowca pozostaje na swoim stanowisku, będąc do dyspozycji podmiotu, dla którego świadczy usługę transportu drogowego lub wykonując w tym czasie swoje zadania.
Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna
Średni tygodniowy czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie będzie mógł przekroczyć 48 lub 60 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Gdy przedsiębiorca będzie świadczył swoje usługi na rzecz kilku klientów, godziny świadczenia pracy sumują się.
Tak jak w przypadku innych kierowców również w przypadku przedsiębiorcy-kierowcy czas pracy będzie rozliczany na podstawie ewidencji czasu pracy.
Ewidencję taką będzie prowadził:
● przedsiębiorca-kierowca osobiście, jeżeli posiada on licencję wspólnotową lub inny dokument potwierdzający uprawnienie do wykonywania transportu,
● podmiot, na którego rzecz wykonywany jest przewóz, jeżeli transport wykonywany jest na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienie do wykonywania transportu tego podmiotu.
W wyniku nowelizacji wprowadzono do ustawy o transporcie drogowym zmianę, zgodnie z którą przekroczenie tygodniowego wymiaru czasu pracy przez osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe na jego rzecz, podlega grzywnie. Jej wysokość jest zróżnicowana od wielkości przekroczenia tygodniowej normy pracy i wynosi od 50 do 500 zł.
Opisane rozwiązania wejdą w życie po upływie 60 dni od ogłoszenia tekstu w Dzienniku Ustaw.
Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa
REKLAMA
REKLAMA