REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy kierowców - zmiany w ustawie

Paweł Łukaszuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy kierowców. Przedsiębiorca dokonujący przewozu drogowego własnym środkiem transportu będzie podlegał takim samym przepisom dotyczącym czasu pracy jak kierowcy zatrudnieni na etacie. Jego wymiar czasu pracy będzie wynosił średnio 48 lub 60 godzin tygodniowo.

5 kwietnia 2013 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Celem wprowadzanych zmian jest uniemożliwienie omijania przepisów o czasie pracy kierowców. Dotychczas pracodawcy bardzo często, aby nie stosować przepisów ustawy o czasie pracy kierowców, powierzali dokonanie przewozu drogowego zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych przedsiębiorcom.

REKLAMA

REKLAMA

Znowelizowane przepisy dotyczą wszystkich przedsiębiorców, których głównym zadaniem jest transport drogowy osób lub rzeczy, na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania takiego transportu. Taki przedsiębiorca-kierowca może wykonywać tę działalność w ramach własnego przedsiębiorstwa - własnym pojazdem lub może się wynająć do kierowania pojazdem niebędącym jego własnością.

Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców dodaje do ustawy nowe przepisy, które w sposób jasny precyzują dopuszczalny czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy. Czasem pracy przedsiębiorcy, wykonującego osobiście działalność gospodarczą w zakresie kierowania pojazdem przy wykonywaniu przewozów drogowych, jest czas między rozpoczęciem i zakończeniem pracy, w którym przedsiębiorca-kierowca pozostaje na swoim stanowisku, będąc do dyspozycji podmiotu, dla którego świadczy usługę transportu drogowego lub wykonując w tym czasie swoje zadania.

Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna

Średni tygodniowy czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie będzie mógł przekroczyć 48 lub 60 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Gdy przedsiębiorca będzie świadczył swoje usługi na rzecz kilku klientów, godziny świadczenia pracy sumują się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak jak w przypadku innych kierowców również w przypadku przedsiębiorcy-kierowcy czas pracy będzie rozliczany na podstawie ewidencji czasu pracy.

Ewidencję taką będzie prowadził:

● przedsiębiorca-kierowca osobiście, jeżeli posiada on licencję wspólnotową lub inny dokument potwierdzający uprawnienie do wykonywania transportu,

● podmiot, na którego rzecz wykonywany jest przewóz, jeżeli transport wykonywany jest na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienie do wykonywania transportu tego podmiotu.

W wyniku nowelizacji wprowadzono do ustawy o transporcie drogowym zmianę, zgodnie z którą przekroczenie tygodniowego wymiaru czasu pracy przez osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe na jego rzecz, podlega grzywnie. Jej wysokość jest zróżnicowana od wielkości przekroczenia tygodniowej normy pracy i wynosi od 50 do 500 zł.

Opisane rozwiązania wejdą w życie po upływie 60 dni od ogłoszenia tekstu w Dzienniku Ustaw.

Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA