REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy kierowców - zmiany w ustawie

Paweł Łukaszuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy kierowców. Przedsiębiorca dokonujący przewozu drogowego własnym środkiem transportu będzie podlegał takim samym przepisom dotyczącym czasu pracy jak kierowcy zatrudnieni na etacie. Jego wymiar czasu pracy będzie wynosił średnio 48 lub 60 godzin tygodniowo.

5 kwietnia 2013 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Celem wprowadzanych zmian jest uniemożliwienie omijania przepisów o czasie pracy kierowców. Dotychczas pracodawcy bardzo często, aby nie stosować przepisów ustawy o czasie pracy kierowców, powierzali dokonanie przewozu drogowego zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych przedsiębiorcom.

REKLAMA

REKLAMA

Znowelizowane przepisy dotyczą wszystkich przedsiębiorców, których głównym zadaniem jest transport drogowy osób lub rzeczy, na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do wykonywania takiego transportu. Taki przedsiębiorca-kierowca może wykonywać tę działalność w ramach własnego przedsiębiorstwa - własnym pojazdem lub może się wynająć do kierowania pojazdem niebędącym jego własnością.

Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców dodaje do ustawy nowe przepisy, które w sposób jasny precyzują dopuszczalny czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy. Czasem pracy przedsiębiorcy, wykonującego osobiście działalność gospodarczą w zakresie kierowania pojazdem przy wykonywaniu przewozów drogowych, jest czas między rozpoczęciem i zakończeniem pracy, w którym przedsiębiorca-kierowca pozostaje na swoim stanowisku, będąc do dyspozycji podmiotu, dla którego świadczy usługę transportu drogowego lub wykonując w tym czasie swoje zadania.

Zobacz: Zwolnienie z VAT a kasa fiskalna

Średni tygodniowy czas pracy takiego przedsiębiorcy-kierowcy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie będzie mógł przekroczyć 48 lub 60 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Gdy przedsiębiorca będzie świadczył swoje usługi na rzecz kilku klientów, godziny świadczenia pracy sumują się.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak jak w przypadku innych kierowców również w przypadku przedsiębiorcy-kierowcy czas pracy będzie rozliczany na podstawie ewidencji czasu pracy.

Ewidencję taką będzie prowadził:

● przedsiębiorca-kierowca osobiście, jeżeli posiada on licencję wspólnotową lub inny dokument potwierdzający uprawnienie do wykonywania transportu,

● podmiot, na którego rzecz wykonywany jest przewóz, jeżeli transport wykonywany jest na podstawie licencji wspólnotowej lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienie do wykonywania transportu tego podmiotu.

W wyniku nowelizacji wprowadzono do ustawy o transporcie drogowym zmianę, zgodnie z którą przekroczenie tygodniowego wymiaru czasu pracy przez osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz osobiście wykonujące przewozy drogowe na jego rzecz, podlega grzywnie. Jej wysokość jest zróżnicowana od wielkości przekroczenia tygodniowej normy pracy i wynosi od 50 do 500 zł.

Opisane rozwiązania wejdą w życie po upływie 60 dni od ogłoszenia tekstu w Dzienniku Ustaw.

Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA