REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 marca 2010 r. zmieniły się kwoty przychodu dla emeryta prowadzącego pozarolniczą działalność

Edyta Pisarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą i mam prawo do wcześniejszej emerytury. Do 31 stycznia 2010 r. składki na ubezpieczenia społeczne z działalności opłacałem od 30% minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lutego 2010 r. podstawa wymiaru, od której opłacam składki z działalności, to 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie zawiesiłem działalności i ZUS wypłaca mi pełną emeryturę. Czy od lutego 2010 r. przekraczam progi zarobkowe i powinienem wystąpić o zawieszenie wypłaty emerytury? W jakiej wysokości mogę uzyskiwać od marca 2010 r. przychód?

RADA

REKLAMA

Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalność opłaca Pan składki od 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, dlatego nie przekroczy Pan progu 70% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Oznacza to, że ZUS nie zawiesi Panu wypłaty emerytury. Emerytura przysługuje w pełnej wysokości.

UZASADNIENIE

 W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wynosi 1887,60 zł (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej w związku z art. 29 ustawy budżetowej na 2010 r.). Wyjątkowo osoby, które rozpoczynają prowadzenie pozarolniczej działalności, mogą przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności opłacać składki od podstawy wymiaru równej 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę - 395,10 zł (art. 18a ust. 1 ustawy systemowej).

Od 24 sierpnia 2005 r. na preferencyjnych zasadach składki z działalności mogą opłacać osoby, które (art. 18a ust. 2 ustawy systemowej):

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nie prowadziły pozarolniczej działalności w okresie 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia działalności,

REKLAMA

• nie wykonują działalności na rzecz pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym roku lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Jeżeli ma Pan prawo do emerytury i tytuł do ubezpieczeń, czyli działalność gospodarczą, to naliczanie składek od 60% przeciętnego prognozowanego za 2010 r. wynagrodzenia (60% z 3146 zł) nie spowoduje przekroczenia 70% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (tj. do końca lutego 2010 r. - 2179,70 zł; od 1 marca do 31 maja 2010 r. - 2270,60 zł). W związku z tym przysługuje Panu prawo do emerytury w pełnej wysokości. Jeżeli w 2010 r. będzie Pan osiągał przychody tylko z działalności, to nie musi Pan zawieszać wypłaty emerytury.

Emeryt prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek rozliczać się z ZUS z wysokości osiąganego w roku kalendarzowym przychodu. W ZUS ma obowiązek złożyć oświadczenie do końca lutego następnego roku o podstawie wymiaru, od której naliczał składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (§ 5 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty).

Przychód, który powoduje zawieszenie lub zmniejszenie emerytury/renty

• komunikat Prezesa GUS z 9 lutego 2010 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale 2009 r. (M.P. Nr 7, poz. 69),

• art. 103, art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227),

• art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),

• § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz.U. Nr 58, poz. 290 ze zm.),

• art. 29 ustawy budżetowej na rok 2010 z 22 stycznia 2010 r. (Dz.U. Nr 19, poz. 102).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  REKLAMA

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  REKLAMA