REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można zatrudnić Ukraińca bez zezwolenia na pracę

Ewa Ciechanowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić w swojej firmie obywateli Rosji, Białorusi lub Ukrainy, nie musi zawsze występować o zgodę na zatrudnienie cudzoziemców.

REKLAMA

Całkowita swoboda podejmowania pracy w Polsce dotyczy m.in. obywateli krajów należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i innych państw korzystających ze swobody przepływu osób. Natomiast wobec obywateli niektórych państw spoza UE zniesiono wymóg posiadania pozwolenia na pracę. Odpowiednie przepisy zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z par. 2 pkt 27 tego rozporządzenia obowiązek uzyskania zezwolenia na pracę nie dotyczy cudzoziemców będących obywatelami państw graniczących z Polską, wykonujących pracę w okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Warunkiem koniecznym jest, by pracodawca, który chce zatrudnić obcokrajowca, zarejestrował oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy (PUP) właściwym dla siedziby lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Procedura rejestracji odbywa się w trakcie jednorazowej krótkiej wizyty w PUP i jest bezpłatna dla składającego oświadczenie i cudzoziemca.

Przepis ten stosuje się do obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy, ponieważ pozostałe państwa sąsiadujące z Polską należą do Unii Europejskiej, a więc ich obywatele korzystają z całkowitej swobody podejmowania pracy w naszym kraju. Zatem przedsiębiorca, który chce zatrudnić w swojej firmie obywateli wymienionych państw, musi zdecydować, czy skorzysta z nowych przepisów dopuszczających pracę bez zezwolenia, czy wystąpi o legalizację pracy na starych zasadach. Ważnym kryterium wyboru będzie termin zatrudnienia cudzoziemca. Jeżeli będzie on wykonywał pracę przez okres krótszy niż sześć miesięcy, pracodawca może go zatrudnić jedynie na zasadzie złożenia oświadczenia. W przypadku dłuższego zatrudnienia trzeba będzie wystąpić o zezwolenie na pracę. Może być też i tak, że przedsiębiorca zatrudni cudzoziemca najpierw na okres krótszy niż sześć miesięcy, traktując to jako pewnego rodzaju okres próbny, a gdy zdecyduje się zatrudniać go dalej, uzyska dla niego zezwolenie na pracę.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca na terytorium Polski wydawane jest na pisemny wniosek pracodawcy. Dokument ten powinien zawierać podstawowe informacje dotyczące warunków wykonywanej przez cudzoziemca pracy, jego dane osobowe oraz szczegółowe informacje o zatrudniającym go podmiocie.

Pracodawca, który składa wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca, musi też wykazać, że na dane stanowisko nie znalazł obywatela Polski lub innego kraju UE i jedyną alternatywą jest zatrudnienie obcokrajowca. Natomiast cudzoziemiec musi spełniać wszystkie określone warunki, m.in. dotyczące umiejętności i kwalifikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAK TO ZROBIĆ...

Uzyskanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca

PROBLEM: Prowadzę firmę budowlaną i chciałbym zatrudnić w sezonie Ukraińca. Czy muszę składać wniosek o zezwolenia na pracę dla niego?

ROZWIĄZANIE: Konieczność składania wniosku zależy od czasu, w jakim Ukrainiec będzie pracował w firmie. Jeśli przewidywany czas pracy nie przekroczy pół roku, można zatrudnić obywatela Ukrainy bez zezwolenia na pracę, jedynie na zasadzie złożenia oświadczenia o zamiarze powierzenia mu wykonywania pracy. Jeśli natomiast okres jego zatrudnienia przedłuży się ponad sześć miesięcy, potrzebne będzie zezwolenie na pracę.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA