reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie zasiłki dostanie przedsiębiorca za opłacanie składki chorobowej

Jakie zasiłki dostanie przedsiębiorca za opłacanie składki chorobowej

Przedsiębiorcy opłacający składki na ubezpieczenie chorobowe mogą wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego, a potem świadczenia rehabilitacyjnego. Od podlegania temu ubezpieczeniu uzależnione jest też prawo do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.


Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, mogą dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Objęcie tym ubezpieczeniem następuje na wniosek zainteresowanego. Decydując się na podleganie temu ubezpieczeniu, trzeba wiedzieć, że wiąże się to z comiesięcznym, terminowym opłacaniem składki (2,45 proc.), ale też w razie konieczności z możliwością uzyskania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

PRZYKŁAD: SKUTKI OPŁACENIA SKŁADEK PO TERMINIE

Anna P. prowadząca własną firmę z opóźnieniem opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne (w tym chorobową) za luty i marzec 2008 r. Gdy w kwietniu urodziła dziecko i wystąpiła o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, ZUS jej odmówił. Stanowisko ZUS ma uzasadnienie w przepisach. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje bowiem od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki na to ubezpieczenie. Zasiłek macierzyński przysługuje natomiast ubezpieczonej, która w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu urodziła dziecko. Z uwagi, że Anna P. została wyłączona z tego ubezpieczenia od lutego, gdyż składki za ten miesiąc nie zostały opłacone, nie nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Oczywiście może ona wystąpić do ZUS o przywrócenie terminu na opłacenie składki na ubezpieczenie chorobowe. W uzasadnionych przypadkach ZUS może wyrazić na to zgodę. Gdyby ZUS wydał decyzję pozytywną, zasiłek będzie przysługiwał.

Zasadą jest, że zasiłek chorobowy można otrzymać dopiero po upływie określonego okresu ubezpieczenia chorobowego - po tzw. okresie wyczekiwania. Przedsiębiorcy ubezpieczeni dobrowolnie nabywają prawo do zasiłku dopiero po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Do wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się jednak poprzednie okresy ubezpieczenia (obowiązkowego i dobrowolnego), jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni albo była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym, odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Od zasady, że zasiłek przysługuje po okresie wyczekiwania, są wyjątki. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje bowiem:

• absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama