REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adam Mariański: Polski Ład niszczy polską przedsiębiorczość [PODCAST]

Adam Mariański: Polski Ład niszczy polską przedsiębiorczość [PODCAST]
Adam Mariański: Polski Ład niszczy polską przedsiębiorczość [PODCAST]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym powinni kierować się przedsiębiorcy, którzy muszą wybrać formę opodatkowania do 20 lutego 2022? Kiedy rzeczywistość podatkowa się unormuje?

Program Polskiego Ładu niszczy polską przedsiębiorczość, czyli to, co było naszym największym sukcesem w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Polski Ład nie zwiększy obciążenia międzynarodowych korporacji, jak też dużych, polskich podmiotów gospodarczych. Najwięcej obciążeń będzie dotyczyło małych i mikroprzedsiębiorców, prowadzących dotąd chociażby działalność objętą kartą podatkową – mówi profesor Adam Mariański w rozmowie z Szymonem Glonkiem.

REKLAMA

Jak Polski Ład wpłynie na firmy rodzinne? Czym powinni kierować się przedsiębiorcy, którzy muszą wybrać formę opodatkowania do 20 lutego 2022? Kiedy rzeczywistość podatkowa się unormuje? Te kwestie wyjaśnia profesor Adam Mariański – doradca podatkowy, adwokat.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Jaki jest aktualny stan systemu podatkowego w Polsce?

Mamy dziś gąszcz niejasnych i chaotycznie napisanych przepisów, które są chaotycznie zmieniane i równie chaotycznie objaśniane.

REKLAMA

Przykładem tego są chociażby wyjaśnienia Ministerstwa Finansów z dnia 20 stycznia 2022 roku, na temat słynnego rozporządzenia o liczeniu zaliczek na podatek dochodowy, pod którymi nikt się nie podpisał. Trudno podpisać się po czymś, co wprowadza kolejne nieporozumienie, chaos i bałagan w tych rozwiązaniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doradcy podatkowi są więc dziś w bardzo trudnej sytuacji, bo ich klienci oczekują konkretnych odpowiedzi. A jak mamy ich udzielać, skoro tych przepisów nie rozumieją nawet projektodawcy i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie one niosą? Nie wiemy także, w jaki sposób organy podatkowe i sądy administracyjne dokonają później wykładni tych przepisów – podkreśla profesor Adam Mariański. 

Czy Polski Ład zrówna opodatkowanie dochodów z różnych źródeł?

Jeżeli nawet założenia Polskiego Ładu miały prowadzić do zrównania opodatkowania dochodów z pracy i z innych źródeł, np. samozatrudnienia, to kolejne zmiany i modyfikacje projektu ustawy spowodowały, że w dalszym ciągu, bardziej atrakcyjne jest podejmowanie działalności gospodarczej niż świadczenie pracy w ramach stosunku pracy.

Co więcej, dla osób, które chcą ciężko pracować, okazuje się, że ten próg 12 800 złotych przychodu jest granicą, po której przestaje się to już opłacać. Czyli mamy tu zniechęcenie podatników do podejmowania dodatkowego wysiłku i wytężonej pracy – mówi profesor Mariański.  

Jak Polski Ład wpłynie na gospodarkę w 2022 roku?

REKLAMA

W pierwszej kolejności przedsiębiorcy będą rozpatrywać wzrost kosztów prowadzenia działalności. Są one związane z Polskim Ładem w dwóch aspektach. Po pierwsze, rośnie ich opodatkowanie. Po drugie, rośnie także opodatkowanie kosztów pracy. To może wpływać na podniesienie cen produktów i usług, czyli po raz kolejny, może być czynnikiem, który zwiększy inflację.

Ponadto, skoro mamy płacić wyższe podatki, to wstrzymamy inwestycje do czasu, kiedy to się ustabilizuje i będziemy wiedzieć, jak wygląda ta sytuacja. Oznacza to de facto, że bardzo długo będziemy odbudowywać inwestycje prywatne w gospodarce, do których potrzebna jest pewność prawa i otoczenia gospodarczego – podkreśla profesor Mariański.

Adam Mariański – doradca podatkowy, adwokat. Profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Partner Zarządzający w Mariański Group. Doświadczony doradca polskich firm rodzinnych, w tym także w procesie sukcesji biznesu. Specjalizuje się w sukcesji podatkowej, podatkach dochodowych, kontrolach i postępowaniu podatkowym oraz w ochronie praw jednostki w prawie podatkowym i planowaniu podatkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA