REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adam Mariański: Polski Ład niszczy polską przedsiębiorczość [PODCAST]

Szymon Glonek
Szymon Glonek
Adam Mariański: Polski Ład niszczy polską przedsiębiorczość [PODCAST]
Adam Mariański: Polski Ład niszczy polską przedsiębiorczość [PODCAST]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym powinni kierować się przedsiębiorcy, którzy muszą wybrać formę opodatkowania do 20 lutego 2022? Kiedy rzeczywistość podatkowa się unormuje?

Program Polskiego Ładu niszczy polską przedsiębiorczość, czyli to, co było naszym największym sukcesem w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Polski Ład nie zwiększy obciążenia międzynarodowych korporacji, jak też dużych, polskich podmiotów gospodarczych. Najwięcej obciążeń będzie dotyczyło małych i mikroprzedsiębiorców, prowadzących dotąd chociażby działalność objętą kartą podatkową – mówi profesor Adam Mariański w rozmowie z Szymonem Glonkiem.

REKLAMA

Jak Polski Ład wpłynie na firmy rodzinne? Czym powinni kierować się przedsiębiorcy, którzy muszą wybrać formę opodatkowania do 20 lutego 2022? Kiedy rzeczywistość podatkowa się unormuje? Te kwestie wyjaśnia profesor Adam Mariański – doradca podatkowy, adwokat.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Jaki jest aktualny stan systemu podatkowego w Polsce?

Mamy dziś gąszcz niejasnych i chaotycznie napisanych przepisów, które są chaotycznie zmieniane i równie chaotycznie objaśniane.

REKLAMA

Przykładem tego są chociażby wyjaśnienia Ministerstwa Finansów z dnia 20 stycznia 2022 roku, na temat słynnego rozporządzenia o liczeniu zaliczek na podatek dochodowy, pod którymi nikt się nie podpisał. Trudno podpisać się po czymś, co wprowadza kolejne nieporozumienie, chaos i bałagan w tych rozwiązaniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Doradcy podatkowi są więc dziś w bardzo trudnej sytuacji, bo ich klienci oczekują konkretnych odpowiedzi. A jak mamy ich udzielać, skoro tych przepisów nie rozumieją nawet projektodawcy i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie one niosą? Nie wiemy także, w jaki sposób organy podatkowe i sądy administracyjne dokonają później wykładni tych przepisów – podkreśla profesor Adam Mariański. 

Czy Polski Ład zrówna opodatkowanie dochodów z różnych źródeł?

Jeżeli nawet założenia Polskiego Ładu miały prowadzić do zrównania opodatkowania dochodów z pracy i z innych źródeł, np. samozatrudnienia, to kolejne zmiany i modyfikacje projektu ustawy spowodowały, że w dalszym ciągu, bardziej atrakcyjne jest podejmowanie działalności gospodarczej niż świadczenie pracy w ramach stosunku pracy.

Co więcej, dla osób, które chcą ciężko pracować, okazuje się, że ten próg 12 800 złotych przychodu jest granicą, po której przestaje się to już opłacać. Czyli mamy tu zniechęcenie podatników do podejmowania dodatkowego wysiłku i wytężonej pracy – mówi profesor Mariański.  

Jak Polski Ład wpłynie na gospodarkę w 2022 roku?

REKLAMA

W pierwszej kolejności przedsiębiorcy będą rozpatrywać wzrost kosztów prowadzenia działalności. Są one związane z Polskim Ładem w dwóch aspektach. Po pierwsze, rośnie ich opodatkowanie. Po drugie, rośnie także opodatkowanie kosztów pracy. To może wpływać na podniesienie cen produktów i usług, czyli po raz kolejny, może być czynnikiem, który zwiększy inflację.

Ponadto, skoro mamy płacić wyższe podatki, to wstrzymamy inwestycje do czasu, kiedy to się ustabilizuje i będziemy wiedzieć, jak wygląda ta sytuacja. Oznacza to de facto, że bardzo długo będziemy odbudowywać inwestycje prywatne w gospodarce, do których potrzebna jest pewność prawa i otoczenia gospodarczego – podkreśla profesor Mariański.

Adam Mariański – doradca podatkowy, adwokat. Profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Partner Zarządzający w Mariański Group. Doświadczony doradca polskich firm rodzinnych, w tym także w procesie sukcesji biznesu. Specjalizuje się w sukcesji podatkowej, podatkach dochodowych, kontrolach i postępowaniu podatkowym oraz w ochronie praw jednostki w prawie podatkowym i planowaniu podatkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA