REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prowadząc warsztat samochodowy, należy mieć kasę fiskalną

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
kasa fiskalna w warsztacie samochodowym
kasa fiskalna w warsztacie samochodowym
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w warsztacie samochodowym musi być od razu kasa rejestrująca? Warsztat nie będzie sprzedawał części samochodowych, lecz jedynie montował je podczas wykonywania usługi.

RADA

REKLAMA

Właściciel warsztatu samochodowego, który świadczy usługi naprawy samochodów z wykorzystaniem części i akcesoriów własnych, ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej dopiero wówczas, gdy wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy kwotę 20 000 zł. Jeżeli właściciel warsztatu oprócz usług naprawy samochodów będzie dokonywał dostawy części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, ma obowiązek od początku prowadzić ewidencję przy użyciu kasy fiskalnej.

UZASADNIENIE

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani, co do zasady, prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Od obowiązku tego przewidziano jednak kilka zwolnień. Zostały one wymienione w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zobacz: Czy w sklepie internetowym konieczna jest kasa fiskalna?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Należy jednak zwrócić uwagę, że w § 4 ust. 1 tego rozporządzenia wymienione zostały czynności, które wykonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlegają bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej (nie mogą korzystać z przewidzianych w rozporządzeniu zwolnień). Znalazła się wśród nich dostawa silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

Wśród wyłączeń ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej nie znalazły się usługi w zakresie obsługi i napraw samochodów osobowych (PKWiU 50.20.1) oraz usługi w zakresie obsługi i napraw pozostałych pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.20.2). W konsekwencji świadczenie takich usług może korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Jednym z nich jest zwolnienie podmiotowe ze względu na wysokość obrotów podlegających obowiązkowi ewidencjonowania (u podatników rozpoczynających działalność w 2010 r. limit ten wynosi 20 000 zł - § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Zobacz: Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

REKLAMA

Możliwość korzystania za zwolnienia dotyczy również sytuacji, gdy do wykonywania usług naprawy samochodów podatnicy wykorzystują nabywane przez siebie części samochodowe (m.in. towary wymienione w § 4 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe. W postanowieniu Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 3 sierpnia 2007 r. (sygn. 1471/VTR1/443-39/07/MF) czytamy, że (...) strony określają w zawartych umowach cywilnoprawnych co jest przedmiotem umowy sprzedaży. Obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Zatem jeżeli Strona, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, świadczy usługę naprawy samochodu przy wykonaniu której zużyła części uprzednio zakupione z zamiarem ich wykorzystania przy świadczonej usłudze, to należy uznać, iż w takim przypadku ma miejsce świadczenie usługi a nie dostawa towaru. W związku z powyższym w takim przypadku nie będzie miał zastosowania przepis § 4 pkt 4 ww. rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących (obecnie § 4 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania - przyp. autora).

Zobacz: Skąd wziąć kasę fiskalną?

A zatem podatnik otwierający w 2010 r. warsztat samochodowy (rozpoczynający prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług naprawy samochodów) - jeśli będzie się powstrzymywał od dostaw wymienionych części samochodowych (co nie wyklucza świadczenia usług naprawy z ich wykorzystaniem) - nie będzie musiał od razu posiadać kasy rejestrującej. Jej posiadanie stanie się konieczne dopiero wtedy, gdy wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 20 000 zł.

PRZYKŁAD

Podatnik rozpoczął 1 marca 2010 r. działalność gospodarczą w zakresie naprawy pojazdów. Usługi te podatnik będzie głównie świadczył na rzecz osób „prywatnych”. Podatnik ten nie będzie sprzedawał części samochodowych, lecz wyłącznie świadczył usługi naprawy pojazdów (często wykorzystując do tego różnego rodzaju części samochodowe).

W tej sytuacji podatnik nie będzie musiał od razu posiadać zainstalowanej kasy rejestrującej. Dopiero przekroczenie przez niego limitu 20 000 zł spowoduje konieczność zainstalowania kasy rejestrującej. Na przykład gdyby limit 20 000 zł został przez podatnika przekroczony 4 maja 2010 r., od następnego dnia, tj. od 5 maja 2010 r., każda usługa naprawy wykonana na rzecz osoby „prywatnej” powinna być zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej.

• art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473

• § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. Nr 224, poz. 1797

Zobacz: Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA