REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prowadząc warsztat samochodowy, należy mieć kasę fiskalną

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
kasa fiskalna w warsztacie samochodowym
kasa fiskalna w warsztacie samochodowym
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy w warsztacie samochodowym musi być od razu kasa rejestrująca? Warsztat nie będzie sprzedawał części samochodowych, lecz jedynie montował je podczas wykonywania usługi.

RADA

REKLAMA

Właściciel warsztatu samochodowego, który świadczy usługi naprawy samochodów z wykorzystaniem części i akcesoriów własnych, ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej dopiero wówczas, gdy wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy kwotę 20 000 zł. Jeżeli właściciel warsztatu oprócz usług naprawy samochodów będzie dokonywał dostawy części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, ma obowiązek od początku prowadzić ewidencję przy użyciu kasy fiskalnej.

UZASADNIENIE

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani, co do zasady, prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Od obowiązku tego przewidziano jednak kilka zwolnień. Zostały one wymienione w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zobacz: Czy w sklepie internetowym konieczna jest kasa fiskalna?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Należy jednak zwrócić uwagę, że w § 4 ust. 1 tego rozporządzenia wymienione zostały czynności, które wykonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlegają bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej (nie mogą korzystać z przewidzianych w rozporządzeniu zwolnień). Znalazła się wśród nich dostawa silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

Wśród wyłączeń ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej nie znalazły się usługi w zakresie obsługi i napraw samochodów osobowych (PKWiU 50.20.1) oraz usługi w zakresie obsługi i napraw pozostałych pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.20.2). W konsekwencji świadczenie takich usług może korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Jednym z nich jest zwolnienie podmiotowe ze względu na wysokość obrotów podlegających obowiązkowi ewidencjonowania (u podatników rozpoczynających działalność w 2010 r. limit ten wynosi 20 000 zł - § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Zobacz: Obowiązek nabycia kasy fiskalnej przez ryczałtowca

REKLAMA

Możliwość korzystania za zwolnienia dotyczy również sytuacji, gdy do wykonywania usług naprawy samochodów podatnicy wykorzystują nabywane przez siebie części samochodowe (m.in. towary wymienione w § 4 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe. W postanowieniu Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 3 sierpnia 2007 r. (sygn. 1471/VTR1/443-39/07/MF) czytamy, że (...) strony określają w zawartych umowach cywilnoprawnych co jest przedmiotem umowy sprzedaży. Obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Zatem jeżeli Strona, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, świadczy usługę naprawy samochodu przy wykonaniu której zużyła części uprzednio zakupione z zamiarem ich wykorzystania przy świadczonej usłudze, to należy uznać, iż w takim przypadku ma miejsce świadczenie usługi a nie dostawa towaru. W związku z powyższym w takim przypadku nie będzie miał zastosowania przepis § 4 pkt 4 ww. rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących (obecnie § 4 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania - przyp. autora).

Zobacz: Skąd wziąć kasę fiskalną?

A zatem podatnik otwierający w 2010 r. warsztat samochodowy (rozpoczynający prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług naprawy samochodów) - jeśli będzie się powstrzymywał od dostaw wymienionych części samochodowych (co nie wyklucza świadczenia usług naprawy z ich wykorzystaniem) - nie będzie musiał od razu posiadać kasy rejestrującej. Jej posiadanie stanie się konieczne dopiero wtedy, gdy wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 20 000 zł.

PRZYKŁAD

Podatnik rozpoczął 1 marca 2010 r. działalność gospodarczą w zakresie naprawy pojazdów. Usługi te podatnik będzie głównie świadczył na rzecz osób „prywatnych”. Podatnik ten nie będzie sprzedawał części samochodowych, lecz wyłącznie świadczył usługi naprawy pojazdów (często wykorzystując do tego różnego rodzaju części samochodowe).

W tej sytuacji podatnik nie będzie musiał od razu posiadać zainstalowanej kasy rejestrującej. Dopiero przekroczenie przez niego limitu 20 000 zł spowoduje konieczność zainstalowania kasy rejestrującej. Na przykład gdyby limit 20 000 zł został przez podatnika przekroczony 4 maja 2010 r., od następnego dnia, tj. od 5 maja 2010 r., każda usługa naprawy wykonana na rzecz osoby „prywatnej” powinna być zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej.

• art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473

• § 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. Nr 224, poz. 1797

Zobacz: Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sztuczna inteligencja a programy lojalnościowe. Co się sprawdzi w 2024 r.?

  Czy programy lojalnościowe w 2024 r. mają rację bytu? Klientowi kojarzą się przede wszystkim z rabatami i bonusami, a tak naprawdę są wielką bazą wiedzy o konsumentach i ich potrzebach. Mądre wykorzystanie to korzyści dla obu stron. Na co zwrócić uwagę w 2024 r.? 

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  REKLAMA

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  REKLAMA