Jak zlikwidować dług i podnieść kapitał zakładowy spółki bez podatku
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Dopuszczalna jest zmiana umowy spółki z o.o. polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego, który pokryty będzie wkładem niepieniężnym w postaci wierzytelności wspólników o zwrot pożyczek lub dopłat, przez co dług spółki ulegnie zniesieniu. Jeżeli od wspomnianych pożyczek lub dopłat był już wcześniej odprowadzony należny podatek od czynności cywilnoprawnych, to wspomniana zmiana umowy spółki będzie bezkosztowa.
WYJAŚNIENIE
REKLAMA
Jeżeli spółka nie posiada środków na zwrot dopłat lub pożyczek, to znowelizowana 1 stycznia 2009 r. ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych daje możliwości wyjścia z tej trudnej sytuacji bez generowania dodatkowych kosztów podatkowych. Wprowadzono bowiem nowe zwolnienie podatkowe, zgodnie z którym wolne od tego podatku są zmiany umowy spółki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego pokrytego z niezwróconych wspólnikom lub akcjonariuszom dopłat albo z niezwróconej pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wspólnika lub akcjonariusza. Warunkiem jest tylko to, aby od pożyczek lub dopłat odprowadzono w Polsce podatek od czynności cywilnoprawnych lub podatek od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego UE innego niż Polska. Przed wejściem w życie nowelizacji takie zmiany umów spółek były opodatkowane stawką 0,5% od kwoty podwyższającej kapitał zakładowy.
Dzięki nowej regulacji zarządy spółek współdziałające ze wspólnikami lub akcjonariuszami mogą zrestrukturyzować zobowiązania zarządzanej spółki poprzez podwyższenie kapitału zakładowego z jednoczesnym potrąceniem wierzytelności spółki z tytułu zobowiązania wspólników do wniesienia wkładu pieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy z ich wierzytelnościami z tytułu dopłat lub pożyczek udzielonych spółce. Dzięki takiemu rozwiązaniu spółka przestanie być dłużnikiem swoich wspólników, a dotychczasowe zobowiązania z tytułu dofinansowania przestają się powiększać o naliczane odsetki. Zobowiązania te znikną również z ksiąg rachunkowych spółki, co korzystnie wpływa na jej bilans i zdolność kredytową w bankach.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zobowiązaniami spółki, które można wykorzystać dla celów zwolnionego z podatku podwyższenia kapitału zakładowego, są:
• pożyczki udzielone spółce przez wspólników lub akcjonariuszy od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., ponieważ pożyczki takie zwolnione były do 1 stycznia 2007 r., oraz
• dopłaty wniesione przez wspólników lub akcjonariuszy od 1 maja 2004 r.
Restrukturyzacja zobowiązań spółki w taki sposób nie rodzi również negatywnych konsekwencji na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. W szczególności opisany sposób podwyższenia kapitału zakładowego spółki nie wiąże się dla spółki z powstaniem przychodu, ponieważ zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na powiększenie kapitału zakładowego.
PODSTAWA PRAWNA
• art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.),
• art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA