REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na podwyższenie kapitału stanowią koszty podatkowe

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W związku z podwyższeniem kapitału spółka poniosła opłaty notarialne, sądowe oraz koszty obsługi prawnej. Czy te wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu?

RADA

REKLAMA

Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obecne wyroki sądowe wskazują, że jednostki mogą zaliczać tego rodzaju wydatki do kosztów podatkowych, jednak organy skarbowe są najczęściej innego zdania.

UZASADNIENIE

Spółki zamierzające pozyskać środki na dalszy rozwój w drodze emisji nowych akcji czy udziałów muszą ponieść dodatkowo określone koszty. Są to w szczególności wydatki na sporządzenie aktów notarialnych, wartość podatku od czynności cywilnoprawnych pobieranego przez notariusza w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, koszty rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki, do której został wniesiony wkład, czy wreszcie koszty obsługi prawnej. Są one poniesione w celu zabezpieczenia źródła przychodów poprzez poprawienie sytuacji finansowej spółki, co w konsekwencji w sposób pośredni może przyczynić się do zwiększenia przychodów w przyszłości. Wydawałoby się więc, że zaliczenie ich do kosztów podatkowych nie powinno budzić wątpliwości. Tymczasem większość organów skarbowych jest innego zdania. Organy podatkowe kwestionują kwalifikację wydatków na podwyższenie kapitału zakładowego. Dotyczy to głównie wydatków z tytułu opłat notarialnych, opłat skarbowych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ wydatki poniesione na obsługę prawną czy doradztwo finansowe, jako związane z ogólnymi kosztami funkcjonowania osoby prawnej, mogą, zdaniem organów skarbowych, zostać zaliczone do kosztów podatkowych w momencie poniesienia. Brak możliwości zaliczenia niektórych wydatków związanych z podwyższeniem kapitału do kosztów podatkowych jest niekorzystne dla przedsiębiorców, ponieważ podwyższenie kapitału w spółce jest sposobem pozyskania środków na działalność gospodarczą, która ma generować przychody. Na szczęście obecnie coraz częściej można spotkać orzeczenia sądowe niepopierające decyzji organów skarbowych w tej sprawie. W wyrokach sądowych słusznie zauważa się, że art. 15 ust. 1 updop nie ustanawia wymogu, by między poniesieniem kosztu a uzyskaniem konkretnego przychodu zachodził związek bezpośredni. Ponadto sądy zwracają uwagę na wpływ, jaki podwyższenie kapitału wywiera m.in. na zdolność kredytową spółki, jej płynność finansową, szanse w przetargach itp., a tym samym na zwiększenie wolumenu jej przychodów podatkowych (wyrok WSA z 16 września 2008 r., sygn. akt I SA/Gd 396/08). Można więc stwierdzić, że poniesione w związku z podwyższeniem kapitału wydatki spółka powinna uznać za stanowiące koszty uzyskania przychodu. Trzeba jednak pamiętać, że tym samym można narazić się na spór z fiskusem.

•  art. 12 ust. 4 pkt 4, art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA