reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak należy rozliczyć działalność agroturystyczną

Jak należy rozliczyć działalność agroturystyczną

Prowadząc agroturystykę na wsi, nie trzeba jej zgłaszać do ewidencji. Wynajmując tylko pięć pokoi, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Rozliczeń trzeba dokonywać, prowadząc biznes na większą skalę.


Agroturystyka jest formą turystyki wiejskiej ściśle związaną z rolnictwem i funkcjonującym gospodarstwem rolnym. Agroturystyka może być zorganizowana w różny sposób, zawsze jednak obejmuje zakwaterowanie, a często również i inne usługi turystyczne.

Osoby podejmujące działalność agroturystyczną osobiście, bez zatrudniania pracowników, nie mają obowiązku zgłaszania tej działalności do ewidencji gospodarczej. Mogą działalność tę traktować jako najem albo jako uboczne zajęcie zarobkowe. Działalność ta może być również wykonywana wspólnie, przez rodzinę pozostającą w jednym gospodarstwie. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Obowiązek zgłoszenia do ewidencji działalności agroturystycznej dotyczy przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników, a także tych, którzy nie ograniczają się do najmu, a świadczą inne usługi.

Decydując się na szerszą formę biznesu agroturystycznego, trzeba zgłosić go m.in. w urzędzie skarbowym i statystycznym, gdyż potrzebny będzie NIP i REGON.

Wielkość działalności determinuje przede wszystkim zakres obowiązków podatkowych. Podatnicy, którzy prowadzą małe biznesy, mogą być w niektórych przypadkach zwolnieni z podatku dochodowego. Przepisy przewidują bowiem, że wolne od PIT są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Ważne!

Działalność agroturystyczna obejmuje: wynajmowanie pokoi, sprzedaż posiłków i świadczenie innych usług związanych z pobytem turystów

Świadcząc usługi agroturystyczne w ramach działalności gospodarczej, przedsiębiorca może wybrać dowolny sposób opodatkowania.

Podatnik, który zdecyduje się prowadzić działalność agroturystyczną na dużą skalę, będzie musiał rozliczać ją pod względem podatkowym, jak każdy inny przedsiębiorca. Przy wyborze formy opodatkowania dla działalności agroturystycznej istnieje pełna dowolność. Podatnik będzie miał tu do wyboru: zasady ogólne, czyli płacenie PIT według skali podatkowej; liniowy, 19-proc. PIT; zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych; kartę podatkową.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama