REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy rozliczyć działalność agroturystyczną

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc agroturystykę na wsi, nie trzeba jej zgłaszać do ewidencji. Wynajmując tylko pięć pokoi, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Rozliczeń trzeba dokonywać, prowadząc biznes na większą skalę.

REKLAMA

Agroturystyka jest formą turystyki wiejskiej ściśle związaną z rolnictwem i funkcjonującym gospodarstwem rolnym. Agroturystyka może być zorganizowana w różny sposób, zawsze jednak obejmuje zakwaterowanie, a często również i inne usługi turystyczne.

REKLAMA

Osoby podejmujące działalność agroturystyczną osobiście, bez zatrudniania pracowników, nie mają obowiązku zgłaszania tej działalności do ewidencji gospodarczej. Mogą działalność tę traktować jako najem albo jako uboczne zajęcie zarobkowe. Działalność ta może być również wykonywana wspólnie, przez rodzinę pozostającą w jednym gospodarstwie. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Obowiązek zgłoszenia do ewidencji działalności agroturystycznej dotyczy przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników, a także tych, którzy nie ograniczają się do najmu, a świadczą inne usługi.

Decydując się na szerszą formę biznesu agroturystycznego, trzeba zgłosić go m.in. w urzędzie skarbowym i statystycznym, gdyż potrzebny będzie NIP i REGON.

Wielkość działalności determinuje przede wszystkim zakres obowiązków podatkowych. Podatnicy, którzy prowadzą małe biznesy, mogą być w niektórych przypadkach zwolnieni z podatku dochodowego. Przepisy przewidują bowiem, że wolne od PIT są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne!

Działalność agroturystyczna obejmuje: wynajmowanie pokoi, sprzedaż posiłków i świadczenie innych usług związanych z pobytem turystów

Świadcząc usługi agroturystyczne w ramach działalności gospodarczej, przedsiębiorca może wybrać dowolny sposób opodatkowania.

REKLAMA

Podatnik, który zdecyduje się prowadzić działalność agroturystyczną na dużą skalę, będzie musiał rozliczać ją pod względem podatkowym, jak każdy inny przedsiębiorca. Przy wyborze formy opodatkowania dla działalności agroturystycznej istnieje pełna dowolność. Podatnik będzie miał tu do wyboru: zasady ogólne, czyli płacenie PIT według skali podatkowej; liniowy, 19-proc. PIT; zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych; kartę podatkową.

Podatnik, który agroturystyką będzie zajmował się na małą skalę, może uniknąć płacenia podatku w ogóle. Wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych, położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Rozliczenie przedsiębiorcy...

Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców, a dodatkowo powinien spełniać wiele innych obowiązków, np. rejestracja firmy, rozliczenia z ZUS, urzędem skarbowym. W lepszej sytuacji będą rolnicy zajmujący się działalnością agroturystyczną.

... i rolnika

Działalność agroturystyczna obejmuje wynajmowanie pokoi (a zatem nie odrębnych miejsc noclegowych, całych domów czy domków turystycznych, przyczep mieszkalnych itp.), miejsc na ustawienie namiotów (także bez przyczep mieszkalnych), sprzedaży posiłków domowych (nie zaś prowadzenie innych ogólnodostępnych usług gastronomicznych, także w zakresie tzw. małej gastronomii) i wreszcie świadczenia innych usług związanych z pobytem turystów. Te inne usługi powinny być świadczone w gospodarstwie i związane z pobytem turystów w tym gospodarstwie.

Osoby, które wynajmują turystom pokoje gościnne lub sprzedają posiłki domowe nie będąc rolnikami, a także osoby świadczące inne usługi turystyczne w oparciu o grunty i budynki niezwiązane z gospodarstwem rolnym, np. miejsca na ustawienie namiotów stają się przedsiębiorcami i powinny dopełnić obowiązku zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców.

Ważne!

Obowiązki podatkowe związane z działalnością agroturystyczną zależą od rodzaju działalności, jej formy organizacyjnoprawnej, a także od rodzaju wykorzystywanego majątku. Podatnik uzyskujący dochody z agroturystyki musi m.in. opłacać podatek dochodowy lub płacić VAT. Przedsiębiorcy posiadający grunty, budynki i budowle płacą podatek od nieruchomości, nie licząc innych podatków i opłat lokalnych.

FORMY DZIAŁALNOŚCI AGROTURYSTYCZNEJ

Prowadzący gospodarstwo agroturystyczne mogą przyjąć dwie formy zakwaterowania:

• zakwaterowanie z obsługą bezpośrednio w gospodarstwie rolnym lub w jego pobliżu,

• zakwaterowaniu tylko na terenach należących do gospodarstwa (np. w domach, pojazdach kempingowych i na polach namiotowych), przy czym turysta sam się obsługuje.

W agroturystyce usługi noclegowe najczęściej oferuje się:

• w pokojach gościnnych, znajdujących się w tym samym budynku, w którym mieszkają właściciele gospodarstwa,

• w adaptowanym albo nowo wybudowanym obiekcie mieszkalnym przy gospodarstwie,

• w domkach letniskowych, postawionych przy gospodarstwie,

• we własnych lub wynajmowanych przyczepach kempingowych,

• w namiotach.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA