REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ludzie jako fundament strategii biznesowej w cyfrowym świecie

Beata Drzazga
Przedsiębiorca, twórca, właściciel i prezes wielu firm w Polsce i za granicą, ekspert w zarządzaniu, ceniona prelegentka na konferencjach ekonomicznych i medycznych, autorka tekstów biznesowych dla przedsiębiorców, inspiruje i doradza innym w prowadzeniu biznesu, zajmuje się także działalnością charytatywną, współautorka prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Beata Drzazga
Beata Drzazga
LIDIA SKUZA
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Dziś kluczowym czynnikiem sukcesu są ludzie, którzy mają na tyle dużą wiedzę, że potrafią obsługiwać, twórczo wykorzystywać i rozwijać złożone technologie – mówi Beata Drzazga – mentorka biznesowa, założycielka i prezes BetaMed S.A., właścicielka wielu firm w tym Drzazga Clinic i Dono da Scheggia w Polsce, BetaNest Electronics i BetaInvest LLC w Miami.

Jak budować przewagę konkurencyjną w świecie zdominowanym przez technologię?

REKLAMA

W dzisiejszych czasach coraz trudniej wypracować sobie przewagę konkurencyjną dzięki technologii. Problemem jest to, że jest ona powszechnie dostępna. Tymczasem coś, co jest dostępne dla wszystkich, w dodatku tanio, a często za darmo, nie może stanowić źródła trwałej przewagi. Przewaga musi wynikać z czynników unikalnych lub przynajmniej bardzo trudnych do skopiowania. Inwestycja w nowoczesną i wydajną technologię daje przewagę nad konkurencją, ale tylko na chwilę - przecież takie same urządzenia może kupić każdy.

To znaczy, że doszło do paradoksu. W analogowym świecie końca XX wieku o sukcesie decydowała wydajność osiągana dzięki technologii, a w cyfrowym świecie pierwszej połowy XXI wieku, kluczowa stała się wiedza i kreatywność ludzi.

Czyli twierdzi Pani, że kluczowa dla firmy nie jest inwestycja w technologię, tylko inwestycja w ludzi?

REKLAMA

Trzeba zakładać, że w najlepszym wypadku będziemy mieli do dyspozycji taką samą technologię jak konkurenci. I nie mamy na to żadnego wpływu. Możemy za to mieć lepszych ludzi, którzy tę technologię będą obsługiwać. Na to już możemy mieć wpływ dzięki polityce rekrutacji, szkoleń czy tworzeniu kultury organizacyjnej ułatwiającej absorpcję innowacji na lepsze i również innowacyjne warunki wykonywania tych usług. To jest bardzo istotne dla odbiorców, że staramy się również dbać o ich odczucia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przeciwieństwie do technologii, ludzi normalizować się nie da. I to, że niektóre korporacje próbowały to robić nie ma żadnego znaczenia. Takie pomysły skończyły się razem z wiekiem XX. Obecnie jest wręcz przeciwnie. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że kreatywność jest efektem różnorodności, że zespoły rozwiązują problemy lepiej niż jednostki, choćby dzięki tak prostym technikom jak burza mózgów.

Czyli przewaga nie opiera się na technologii, tylko na wiedzy o technologii?

REKLAMA

Dziś kluczowym czynnikiem sukcesu są ludzie, którzy mają na tyle dużą wiedzę, że potrafią obsługiwać, twórczo wykorzystywać i rozwijać złożone technologie. Dlatego jedną z najważniejszych umiejętności współczesnych organizacji jest zarządzanie projektami. Pisanie kodu jest zlecane do krajów, w których można to zrobić tanio, natomiast w centralach światowych korporacji zatrudnieni są specjaliści od tłumaczenia potrzeb organizacji na język technologii. Ten proces musi działać w ten sposób, aby wykorzystanie technologii pozwoliło na zbudowanie przewagi konkurencyjnej.

I proszę mi wierzyć, że tego się nie da zrobić tanio. Przynajmniej na razie. Tacy ludzie są bardzo cenni, jest ich trudno pozyskać i łatwo stracić, czasami też trudno jest z nimi współpracować. Dlatego umiejętności organizacji w zakresie strategicznego zarządzania potencjałem ludzkim stały się ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości.

A więc ludzie cały czas są ważniejsi od technologii. Tymczasem wiele przedsiębiorstw tkwi w świecie przed-cyfrowym i z jakiegoś powodu jest im tak dobrze.

Technologia spełnia kilka niezmiernie ważnych funkcji. Umożliwia automatyzację – dzięki temu możemy robić różne rzeczy szybciej i taniej, ułatwia naukę, co pozwala robić różne rzeczy lepiej i w końcu wspiera strategię organizacji, dzięki czemu możemy uzyskać przewagę nad konkurencją. To oznacza, że w żadnym przypadku nie wolno rezygnować z wykorzystania nowoczesnych technologii, choćby dlatego, że prędzej czy później zrobią to konkurenci.

W złożonej organizacji wszystkie zmiany są trudne, ale zmiany związane z wdrażaniem technologii cyfrowych są jeszcze trudniejsze. Cała organizacja musi zacząć pracować inaczej. Aby transformacja cyfrowa zakończyła się sukcesem potrzebne są takie cechy jak: stały rozwój talentów i umiejętności pracowników, szczególnie w zakresie kompetencji cyfrowych, umiejętność oceniania ryzyka, zdolność pracy w zespołach czy koncentracja na potrzebach nabywców.

Technologia cyfrowa jest obecnie bazą, na której buduje się sukces organizacji. Mówiąc językiem specjalistów od zarządzania, ułatwia ona planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolowanie. Tylko korzystanie z technologii pozwala w pełni uwolnić potencjał pracowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA