REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ludzie jako fundament strategii biznesowej w cyfrowym świecie

Beata Drzazga
Przedsiębiorca, twórca, właściciel i prezes wielu firm w Polsce i za granicą, ekspert w zarządzaniu, ceniona prelegentka na konferencjach ekonomicznych i medycznych, autorka tekstów biznesowych dla przedsiębiorców, inspiruje i doradza innym w prowadzeniu biznesu, zajmuje się także działalnością charytatywną, współautorka prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Beata Drzazga
Beata Drzazga
LIDIA SKUZA
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Dziś kluczowym czynnikiem sukcesu są ludzie, którzy mają na tyle dużą wiedzę, że potrafią obsługiwać, twórczo wykorzystywać i rozwijać złożone technologie – mówi Beata Drzazga – mentorka biznesowa, założycielka i prezes BetaMed S.A., właścicielka wielu firm w tym Drzazga Clinic i Dono da Scheggia w Polsce, BetaNest Electronics i BetaInvest LLC w Miami.

Jak budować przewagę konkurencyjną w świecie zdominowanym przez technologię?

REKLAMA

W dzisiejszych czasach coraz trudniej wypracować sobie przewagę konkurencyjną dzięki technologii. Problemem jest to, że jest ona powszechnie dostępna. Tymczasem coś, co jest dostępne dla wszystkich, w dodatku tanio, a często za darmo, nie może stanowić źródła trwałej przewagi. Przewaga musi wynikać z czynników unikalnych lub przynajmniej bardzo trudnych do skopiowania. Inwestycja w nowoczesną i wydajną technologię daje przewagę nad konkurencją, ale tylko na chwilę - przecież takie same urządzenia może kupić każdy.

To znaczy, że doszło do paradoksu. W analogowym świecie końca XX wieku o sukcesie decydowała wydajność osiągana dzięki technologii, a w cyfrowym świecie pierwszej połowy XXI wieku, kluczowa stała się wiedza i kreatywność ludzi.

Czyli twierdzi Pani, że kluczowa dla firmy nie jest inwestycja w technologię, tylko inwestycja w ludzi?

REKLAMA

Trzeba zakładać, że w najlepszym wypadku będziemy mieli do dyspozycji taką samą technologię jak konkurenci. I nie mamy na to żadnego wpływu. Możemy za to mieć lepszych ludzi, którzy tę technologię będą obsługiwać. Na to już możemy mieć wpływ dzięki polityce rekrutacji, szkoleń czy tworzeniu kultury organizacyjnej ułatwiającej absorpcję innowacji na lepsze i również innowacyjne warunki wykonywania tych usług. To jest bardzo istotne dla odbiorców, że staramy się również dbać o ich odczucia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przeciwieństwie do technologii, ludzi normalizować się nie da. I to, że niektóre korporacje próbowały to robić nie ma żadnego znaczenia. Takie pomysły skończyły się razem z wiekiem XX. Obecnie jest wręcz przeciwnie. Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że kreatywność jest efektem różnorodności, że zespoły rozwiązują problemy lepiej niż jednostki, choćby dzięki tak prostym technikom jak burza mózgów.

Czyli przewaga nie opiera się na technologii, tylko na wiedzy o technologii?

REKLAMA

Dziś kluczowym czynnikiem sukcesu są ludzie, którzy mają na tyle dużą wiedzę, że potrafią obsługiwać, twórczo wykorzystywać i rozwijać złożone technologie. Dlatego jedną z najważniejszych umiejętności współczesnych organizacji jest zarządzanie projektami. Pisanie kodu jest zlecane do krajów, w których można to zrobić tanio, natomiast w centralach światowych korporacji zatrudnieni są specjaliści od tłumaczenia potrzeb organizacji na język technologii. Ten proces musi działać w ten sposób, aby wykorzystanie technologii pozwoliło na zbudowanie przewagi konkurencyjnej.

I proszę mi wierzyć, że tego się nie da zrobić tanio. Przynajmniej na razie. Tacy ludzie są bardzo cenni, jest ich trudno pozyskać i łatwo stracić, czasami też trudno jest z nimi współpracować. Dlatego umiejętności organizacji w zakresie strategicznego zarządzania potencjałem ludzkim stały się ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości.

A więc ludzie cały czas są ważniejsi od technologii. Tymczasem wiele przedsiębiorstw tkwi w świecie przed-cyfrowym i z jakiegoś powodu jest im tak dobrze.

Technologia spełnia kilka niezmiernie ważnych funkcji. Umożliwia automatyzację – dzięki temu możemy robić różne rzeczy szybciej i taniej, ułatwia naukę, co pozwala robić różne rzeczy lepiej i w końcu wspiera strategię organizacji, dzięki czemu możemy uzyskać przewagę nad konkurencją. To oznacza, że w żadnym przypadku nie wolno rezygnować z wykorzystania nowoczesnych technologii, choćby dlatego, że prędzej czy później zrobią to konkurenci.

W złożonej organizacji wszystkie zmiany są trudne, ale zmiany związane z wdrażaniem technologii cyfrowych są jeszcze trudniejsze. Cała organizacja musi zacząć pracować inaczej. Aby transformacja cyfrowa zakończyła się sukcesem potrzebne są takie cechy jak: stały rozwój talentów i umiejętności pracowników, szczególnie w zakresie kompetencji cyfrowych, umiejętność oceniania ryzyka, zdolność pracy w zespołach czy koncentracja na potrzebach nabywców.

Technologia cyfrowa jest obecnie bazą, na której buduje się sukces organizacji. Mówiąc językiem specjalistów od zarządzania, ułatwia ona planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolowanie. Tylko korzystanie z technologii pozwala w pełni uwolnić potencjał pracowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA