REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outdoor Development Center

Aleksandra Fiszer
Starszy Specjalista ds. Projektów HR
 Grupa Tempo
Agencja Doradztwa Personalnego
W zależności od umiejętności i sprawności fizycznej uczestników, zostaną im zaproponowane zadania takie jak np. zespołowe budowanie tratwy czy odnajdywanie zaginionych turystów.
W zależności od umiejętności i sprawności fizycznej uczestników, zostaną im zaproponowane zadania takie jak np. zespołowe budowanie tratwy czy odnajdywanie zaginionych turystów.

REKLAMA

REKLAMA

Zastosowanie klasycznej metody development center nie spełniają Twoich oczekiwań? Wykorzystaj zalety wyjazdów outdoorowych organizując sesję outdoor development center.

Outdoor Development Center to unikalna metoda pozwalająca łączyć zalety wyjazdów outdoor i ośrodków rozwoju.

REKLAMA

Zadania, w których wezmą udział uczestnicy są konstruowane z zachowaniem zasad obowiązujących przy klasycznym development center. Każde zadanie musi zawierać elementy pozwalające na obserwację wybranych do oceny kompetencji, a jego konstrukcja musi dawać takie same szanse wszystkim uczestnikom. W trakcie wykonywania zadań uczestnikom towarzyszą, assessorzy którzy oceniają ich zachowania, w identyczny sposób jak podczas typowego development center.

Jedyna różnica tkwi w charakterze zadań. Te, przed którymi staną uczestnicy outdoor development center będą odbywały się w warunkach dalekich od biurowej codzienności.

Zadania

W zależności od umiejętności i sprawności fizycznej uczestników, zostaną im zaproponowane zadania takie jak np. zespołowe budowanie tratwy czy odnajdywanie zaginionych turystów. Przeprowadzone formie zabawowej lub bardziej ekstremalnej, ale niemal zawsze zespołowej, pozwolą one na ocenę kompetencji pracowników w zdefiniowanych wcześniej obszarach.

Trzeba jednak przyznać, że i ta metoda ma swoje ograniczenia. Charakter zadań ogranicza bowiem zakres umiejętności, które można ocenić. Są to m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • umiejętność współpracy,
  • komunikatywność,
  • zarządzanie zespołem,
  • rozwiązywanie problemów,
  • zarządzanie czasem,
  • przywództwo.

Porównaj: Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy headhunterskiej?

Jak łatwo zauważyć są to kompetencje, które można zakwalifikować do kategorii społecznych i managerskich. Tego typu kompetencje są na tyle uniwersalne, że bez trudu można je przenieść z biurowych realiów na łono natury, bez ryzyka utraty wiarygodności wyników. Jednocześnie te same zadania pozwolą także na ocenę poziomu integracji zespołu czy wyłonienie naturalnych liderów

Efekty formuły outdoor:

  • pracownik odrywa się od rutyny – sposób komunikacji z podwładnymi, stosowany nawykowowo przez kilka lat może okazać się w tej sytuacji nieskuteczny, pracownik będzie mógł zatem wyjść poza rutynowe zachowania i zaprezentować w pełni swoje umiejętności,
  • pracownik ma szansę odnaleźć się w nowej roli – osoba, która w warunkach biurowych jest liderem np. ze względu na dużą wiedzę może nie sprostać zadaniom formalnego przywódcy – niestandardowe zadania pozwalają wyłonić się rzeczywistemu liderowi,
  • zachowania pracowników są bardziej naturalne – wykonując zadania w nowych warunkach pracownicy tracą czujność i możliwość kontroli swojego zachowania, konieczność zaangażowanie nie tylko intelektualnego, ale także fizycznego odciąga uwagę uczestników i redukuje stres związany z oceną.

REKLAMA

Firma X zaprosiła swoich pracowników na dwudniowy wyjazd w góry. Wcielając się w rolę ratowników GOPR, brali oni udział w zajęciach wspinaczkowych, grze na orientację i innych nieco bardziej zabawowych formach. Przeprowadzony w takiej formie ośrodek rozwoju pozwolił nie tylko wyłonić naturalnych liderów. Firma zadecydowała, że żadna z osób nie jest gotowa podjąć nowej funkcji z dnia na dzień i zaplanowała działania przygotowujące w postaci serii szkoleń managerskich. Plany rozwojowe zostały przygotowane także dla pozostałych uczestników.

Outdoor Development Center nie jest z pewnością receptą na wszystko. W wielu przypadkach klasyczny ośrodek rozwoju będzie metodą o wiele korzystniejszą a do tego mniej kosztowną. Jednak wyjątkowe sytuacje (jak w przypadku firmy X) wymagają czasem podjęcia działań niestandardowych. I być może najlepszym z możliwych niestandardowym działaniem będzie Outdoor Development Center.

Zobacz: Kultura organizacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA