REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy hobby w CV ma znaczenie w procesie rekrutacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524
Czy hobby w CV ma znaczenie w procesie rekrutacji?
Czy hobby w CV ma znaczenie w procesie rekrutacji?

REKLAMA

REKLAMA

CV to najważniejszy dokument w początkowym etapie procesu rekrutacji. Na jego podstawie rekruterzy nawiązują kontakt z kandydatem i zapraszają na rozmowy kwalifikacyjne. W CV zamieszcza się wzmiankę o swoim hobby, do którego większość osób nie przywiązuje większej wagi. Natomiast rekruterzy chętnie pytają o zainteresowania.

Dlaczego tak jest? Przede wszystkim pasje kandydata wiele o nim potrafią powiedzieć. To, co lubimy robić, może powiedzieć o nas więcej niż fakt, jaką szkołę ukończyliśmy i jakie doświadczenie zawodowe posiadamy.

REKLAMA

W poszukiwaniu podobieństw

Reguła lubienia i sympatii, jako jedna z reguł wpływu społecznego, została wyodrębniona przez Roberta Cialdiniego, profesora psychologii Uniwersytetu Stanowego w Arizonie. Zauważył on, że lubimy te osoby,  które są podobne do nas. Jaki to ma wpływ na hobby w  CV? Otóż, jeśli rekruter przeczyta w CV informacje nt. takich zainteresowań kandydata, które sam posiada, chętnie spotka się z taką osobą. Jednocześnie też będzie go postrzegał już na samym starcie pozytywniej niż jego kontrkandydata, który ma inne hobby.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wspólne pasje zbliżają ludzi, nawet jeśli stykają się tylko w jednym punkcie. Brak zainteresowań nie tylko źle świadczy o kandydacie, ale przede wszystkim ogranicza, a nawet zamyka mu drogę do udziału w  kolejnych etapach rekrutacji.

Nietypowe hobby

Niekiedy zdarzają się osoby, które decydują się wpisać w CV swoje nietypowe zainteresowania. W sytuacji, gdy są one rzadko spotykane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą zaintrygować rekrutera, co skłoni go do przyjrzenia się bliżej aplikacji danego kandydata. Wycieczki wysokogórskie, bractwa rycerskie, kuglarstwo czy nurkowanie brzmią ciekawie, jednak, aby były skuteczne, muszą to być rzeczywiste zainteresowania kandydata. Wpisywanie bowiem pasji, które mają zaciekawić rekrutera, ale nie mają nic wspólnego z tym, co lubimy robić, przyniesie więcej złego niż dobrego. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy być przygotowani na pytania dotyczące naszych nietypowych zainteresowań. Jeśli nie będą one prawdziwe, szybko polegniemy, a pracodawca uzna takiego kandydata za osobę niewiarygodną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak napisać CV i list motywacyjny?

Należy pamiętać także o tym, aby wpisywać w CV aktualne zainteresowania. To, że pasjonowaliśmy się kiedyś kuglarstwem, a od kilku, a nawet kilkunastu lat nie zrobiliśmy nic z nim związanego, nie wygląda najlepiej. To powoduje, że tracimy na wiarygodności jako kandydat, bo piszemy o rzeczach, które były dawno temu. Może to być też sygnał dla rerutera, że obecnie nie mamy  żadnych zainteresowań, jesteśmy wyeksploatowani zawodowo, a co za tym idzie – nie wniesiemy nic nowego do firmy.

Papierek lakmusowy?

REKLAMA

Hobby, jakie umieścimy w CV, wiele może powiedzieć nt. tego, jakimi ludźmi jesteśmy, z czego skrupulatnie korzystają rekruterzy. Nasze zainteresowania i pasje wiele mówią o naszej naturze. Inaczej bowiem pomyślimy o człowieku, który pasjonuje się piłką nożną, a inaczej o tym, który kocha teatr lub interesuje się jeździectwem.

Hobby może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu. Przekonał się o tym pewien kandydat, aplikujący na stanowisko sprzedawcy. W jednym z poznańskich salonów samochodowych szef przekazał pracownikom CV kandydatów, prosząc podwładnych o wskazanie najbardziej odpowiedniego kandydata na współpracownika. W efekcie zatrudniony został chłopak, który choć miał nieco mniejsze doświadczenie zawodowe niż jego konkurenci, w rubryce zainteresowań wpisał piłkę nożną. Osoby przeglądające jego CV uznały, że będzie to potencjalnie dobry kolega, z którym szybko znajdą wspólny temat.

Zobacz: Jak odpowiadać na pytanie o powody zmiany pracy?

REKLAMA

Konstruując dokument aplikacyjny w postaci CV, należy pamiętać o tym, że to, co w nim zawrzemy, zadecyduje o naszym sukcesie rekrutacyjnym. O czym zatem warto pamiętać? Jest kilka wskazówek, którymi powinniśmy się kierować, wpisując nasze zainteresowania. Należy zadbać o to, aby były one aktualne, prawdziwe, precyzyjnie określone ( np. jeśli wpisujemy książki – określmy ulubione gatunki literackie) i nie były kontrowersyjne. W związku z  tym ostatnim punktem lepiej nie poruszać zainteresowań religijnych, politycznych itp., które mogą niekiedy wywołać burzliwą dyskusję w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet odstraszyć rekrutera.

Obecny rynek pracy, a przede wszystkim pracodawcy stawiają na ludzi z pasją. Wielu znanych przedsiębiorców powtarza, że tylko człowiek, który coś robi, o czymś marzy, do czegoś dąży jest osobą, która rzeczywiście ma pozytywny wpływ na działanie firmy, a  przede wszystkim korzystnie wpływa na jej rozwój. Warto o tym pamiętać , wpisując swoje hobby w CV.

Zobacz: Jak odpowiadać na pytanie o naszą motywację do pracy?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

REKLAMA

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

REKLAMA

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

KPO ruszyło z kopyta: prawie 112 mld zł rozdysponowane, kolejne miliardy w drodze

Prawie 112 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy już zakontraktowane, ale to dopiero początek. Polska szykuje się na kolejną wypłatę – aż 28 mld zł może trafić do kraju jeszcze przed jesienią. Tymczasem wszystkie inwestycje z KPO są już uruchomione, a wypłaty nabierają tempa.

REKLAMA