REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outsourcing jako rozwiązanie na czas kryzysu - cz. II

Barbara Kochańska-Mierzejewska
W dzisiejszych czasach kryzysu można śmiało stwierdzić, że zastosowanie outsourcingu może stanowić obecnie jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój i kondycję przedsiębiorstwa.
W dzisiejszych czasach kryzysu można śmiało stwierdzić, że zastosowanie outsourcingu może stanowić obecnie jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój i kondycję przedsiębiorstwa.

REKLAMA

REKLAMA

Grzywny, mandaty i odsetki za nieprawidłowe czy nieterminowe obliczanie zobowiązań publicznoprawnych, takich jak np. zaliczki na podatek czy składki ZUS, to także koszt pogarszający wynik finansowy przedsiębiorstwa, mogący w skrajnej sytuacji doprowadzić do zaburzenia płynności finansowej.

Redukcja ryzyka

Jako przykład ograniczenia ryzyka tego typu można wskazać outsourcing funkcji księgowych czy kadrowo-płacowych. Dostawcy usług z wyżej wymienionych obszarów przejmują ryzyko finansowe za popełnione przez siebie ewentualne błędy w księgach, listach płac czy deklaracjach podatkowych oraz ZUS. Jest to możliwe między innymi dzięki posiadanym przez outsourcerów wysokim polisom ubezpieczeniowym od odpowiedzialności cywilnej, na których wykupienie, prowadząc księgowość czy płace wewnętrznie, zazwyczaj nie decyduje się żadna organizacja.

REKLAMA

Przekazując na zewnątrz dane płacowe i kadrowe, minimalizuje się również ryzyko ich ujawnienia wewnątrz firmy, które, jak wiadomo, może prowadzić do problemów w zarządzaniu zasobami ludzkimi, a w szczególności rodzić konflikty interpersonalne. 

Zobacz: Czy to sztuka wybrać dobrego partnera?

REKLAMA

W dzisiejszych czasach kryzysu można śmiało stwierdzić, że zastosowanie outsourcingu może stanowić obecnie jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój i kondycję przedsiębiorstwa. Zastosowanie instrumentów outsourcingowych, adekwatnych do potrzeb i „skrojonych na miarę” zakresu działalności prowadzonej przez dany podmiot, pozwala na uwolnienie części „zamrożonych” zasobów i daje możliwość ich przesunięcia na inne obszary funkcjonowania.

W praktyce przyczynia się to do możliwości zwiększenia aktywności na rynku, poprawy jakości własnych usług i zwiększenia środków na inwestycje, a z czasem wzmocnienia swojej pozycji w stosunku do konkurencji, przy jednoczesnej, jakże dzisiaj istotnej, redukcji sztywnych kosztów wewnętrznych, związanych z obsługą struktur przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto także podkreślić, iż korzyści płynące z outsourcowania części czynności, tj. redukcja ryzyk, uwolnienie środków finansowych przy jednoczesnej poprawie jakości niektórych procesów przebiegających w firmie, posiadają charakter długoterminowy. Jeśli w sposób staranny i przemyślany dokonamy ich „wymierzenia” w celu ustalenia, które z oferowanych na rynku przez outsourcerów usług mogłyby znaleźć zastosowanie w naszej organizacji, z pewnością nasza firma będzie mieć większą szansę na kontynuowanie swojej działalności z sukcesem, nawet pomimo gorszej koniunktury gospodarczej.

Zobacz: Konkurencja na rynku outsourcingu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA