REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Outsourcing controllingu - porada

Mariusz Jarosz
specjalista ds. controllingu
Outsourcing controllingu jest nastawiony na teraźniejszość i przyszłość. Musi uwzględniać przeszłość, ale główną uwagę powinien skupiać na najaktualniejszej sytuacji oraz celach przedsiębiorstwa korzystającego z outsourcingu controllingu.
Outsourcing controllingu jest nastawiony na teraźniejszość i przyszłość. Musi uwzględniać przeszłość, ale główną uwagę powinien skupiać na najaktualniejszej sytuacji oraz celach przedsiębiorstwa korzystającego z outsourcingu controllingu.

REKLAMA

REKLAMA

Outsourcing controllingu jest chyba najbardziej skomplikowanym obszarem współpracy wykorzystującej zasoby firmy zewnętrznej. Przyczynami są specyfika zagadnień controllingu i rachunkowości zarządczej oraz większe znaczenie właściwego procesu wdrażania outsourcingu wpływających na sukces kooperacji pomiędzy przedsiębiorstwem a dostawcą usług.

Outsourcing controllingu - outsourcing wymagający największego zaangażowania.

Aby dokładniej zrozumieć czynniki mające wpływ na skuteczność outsourcingu controllingu zostanie on porównany z outsourcingiem księgowości, a najpopularniejszym zaletom outsourcingu zostaną przypisane wady i ograniczenia, które mogą wpływać na poprawność i rzetelność procesów oraz  narzędzi controllingu. Warto także zwrócić uwagę na złożony proces wdrożenia usługi outsourcingu, który w przypadku delegacji funkcji controllingowych ma kluczowe znaczenie dla współpracy na linii klient/firma outsourcingowa.

REKLAMA

REKLAMA

Porównując outsourcing controllingu z outsourcingiem księgowości należy zwrócić uwagę na cztery najważniejsze obszary, którymi są:
- zakres wykorzystywanych i przetwarzanych informacji
- odbiorcy końcowych sprawozdań / raportów
- normy i standardy decydujące o formie i treści sprawozdań / raportów
- przyjęte okresy sprawozdawcze.

Outsourcing księgowości jest zorientowany na przeszłości. Ewidencjonowane zostają zdarzenia gospodarcze, które już miały miejsce. Outsourcing controllingu natomiast jest nastawiony na teraźniejszość i przyszłość. Musi uwzględniać przeszłość, ale główna uwagę powinien skupiać na najaktualniejszej sytuacji oraz celach przedsiębiorstwa korzystającego z outsourcingu controllingu. Zdarzenia "historyczne" można ewidencjonować w dowolnym momencie zachowując wymagane przepisami terminy. W przypadku outsourcingu controllingu przerwy w aktualizacji i przetwarzaniu informacji nie powinny mieć miejsca. Wymagane jest zdecydowanie większe zaangażowanie ze strony osoby odpowiedzialnej za rzetelne informacje pozwalające podejmować strategiczne decyzje.

Zobacz także: Jakie są zadania controllingu w sektorze MSP?

REKLAMA

Użytkownikami sprawozdań i raportów z przypadku outsourcingu księgowości są instytucje zewnętrzne (urzędy, podmioty finansujące działalność) oraz w zakresie standardowych raportów także osoby decyzyjne firm korzystających z outsourcingu księgowego, które najczęściej korzystają z tych samych sprawozdań. Outsourcing controllingu jest natomiast nastawiony wyłącznie na "użytkowników wewnętrznych". Tym samym informacje zawarte w raportach i sprawozdaniach cechują się większą poufnością. Dużym problemem tutaj jest zwykle brak pełnego obdarzenia zaufaniem zewnętrznej firmy outsourcingowej w zakresie zachowania tajemnicy dotyczącej głównie strategii i planów. To element, który wymaga na etapie wdrożenia opracowania stosownych procedur wymiany informacji oraz wprowadzenia umownych zapisów do kontraktów outsourcingowych regulujących obieg informacji i sposób postępowania z danymi poufnymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Outsourcing księgowości opiera się na rozwiązania prawnych, które określają kształt i zawartość sprawozdań. Krajowe lub międzynarodowe standardy rachunkowości pozwalają określić zasady ewidencjonowania i tworzenia sprawozdań. W przypadku outsourcingu controllingu istnieje, w granicach wykorzystywanych narzędzi, bardzo duża swoboda w formie i treści opracowywanych dokumentów. Sprawozdania i raporty controllingowe tak na prawdę są wynikiem końcowym przyjętych rozwiązań w procesie wdrażania controllingu, który na tym etapie nabiera kluczowej roli. Nie jest możliwa realizacja funkcji controllingowych z pominięciem złożonego procesu wdrożeniowego.

Korzystając z outsourcingu księgowego można precyzyjnie określić terminy związane z księgowaniami miesięcznymi, przygotowywanymi deklaracjami czy sprawozdaniami. Outsourcing controllingu wymaga natomiast pełnej elastyczności i dyspozycyjności. Zmieniająca się sytuacja gospodarcza wymusza szybkie reakcje w celu oceny aktualnej sytuacji, co wiąże się z faktem, że duża część raportów tworzona jest ad hoc.

Bez wątpienia wśród zalet outsourcingu można wymienić:

  • redukcję kosztów
  • uzyskanie dostępu do nowych technologii (narzędzi business intelligence udostępnianych przez outsourcera)
  • komfort uzyskania możliwości skupienia się na głównych celach
  • uwolnienie zasobów
  • wsparcie wybranych obszarów działalności przez specjalistów firmy zewnętrznej (zagregowana wiedza wielu specjalistów z doświadczeniem z rożnych branż, dostęp do know-how).

W  przypadku outsourcingu controllingu, nawiązując do zalet, należy zwrócić uwagę na zagrożenia z nich płynące, które mogą spowodować, że outsourcing controllingu nie spełni swojej funkcji.

  • Nie należy zbyt mocno naciskać na redukcję kosztów, gdyż istnieje ryzyko, że wpłynie to na obniżenie jakości oferowanej usługi, która w tym przypadku wymaga jednak dużego zaangażowania i doświadczenia.
  • Korzystając z outsourcingu controllingu konieczne jest poznanie narzędzi informatycznych wykorzystywanych przez firmę outsourcingową. Powinny one pozwalać wymieniać najaktualniejsze informacje oraz przesyłać je przy wykorzystaniu najlepszych zabezpieczeń.
  • Często outsourcing kojarzony jest z oddelegowaniem odpowiedzialności za określony obszar. W przypadku outsourcingu controllingu można natomiast mówić wyłącznie o delegowaniu zadania - odpowiedzialność za decyzje musi spoczywać na zarządzie firmy korzystającej z zasobów zewnętrznych. Nie ma możliwości, w przypadku outsourcingu controllingu uwolnienia zasobów ludzkich odpowiedzialnych za cele, plany i strategię, ponieważ zewnętrzny kontroler finansowy raczej nie będzie mieć możliwości współzarządzać tymi obszarami (jego rola skupia się raczej na inicjowaniu pewnych procesów i udzielaniu pomocy w podejmowaniu decyzji).
  • Decydując się na outsourcing controllingu ważne jest również posiadanie świadomości, że firma zewnętrzna musi być przygotowana merytorycznie, posiadać kadry umożliwiające wdrożyć i poprowadzić controlling oraz mieć praktyczne doświadczenie w oferowanych produktach.

Zobacz także: Outsourcing controllingu - czy to możliwe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA