Renta alimentacyjna
REKLAMA
REKLAMA
Rentą alimentacyjną jest uzupełnienie powstałego na skutek śmierci danej osoby niedoboru finansowego w jej rodzinie.
REKLAMA
O rentę alimentacyjną mogą się ubiegać dzieci, wychowankowie zmarłego, jego małżonka. W niektórych przypadkach również inne osoby bliskie np. rodzice, rodzeństwo lub dziadkowie, którzy pozostawali na utrzymaniu zmarłego dziecka, brata, siostry czy wnuczka.
Zobacz: Umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź kto może ją zawrzeć
Mogą to być także osoby którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków do życia, a z okoliczności sprawy wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego. Chodzi tu o dalszych członków rodziny a także konkubentów – osób żyjących w nieformalnych związkach.
Należy zwrócić uwagę, iż obowiązek ustanowienia tego typu renty powstaje nie tylko w zakresie dostarczania środków pieniężnych ale również sprawowania opieki, wychowania etc.
REKLAMA
Czas trwania obowiązku rentowego (alimentacyjnego) będzie zróżnicowany ze względu na okres pozostawania po śmierci poszkodowanego bez środków utrzymania tj. czasu kontynuowania nauki, a także indywidualnej możliwości podjęcia pracy zarobkowej.
W trakcie płatności renty mogą nastąpić istotne zmiany stosunków, uzasadniające zarówno zmianę wysokości, sposobu płatności jak i charakteru renty, co winna wykazać strona zgłaszająca roszczenie.
Zobacz: Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź czy mu podlegasz!
Renta na rzecz osób uprawnionych wypłacana jest począwszy od daty śmierci bezpośrednio poszkodowanego.
Termin końcowy zależny jest od sytuacji między innymi:
- Rentę na rzecz dziecka przyznaje się na okres do uzyskania pełnoletności (18 lat) lub wcześniejszego usamodzielnienia się poprzez podjęcie pracy zarobkowej lub wyjścia za mąż. Dzieciom całkowicie niezdolnym do pracy zarobkowej przyznaje się rentę dożywotnią,
- Rentę na rzecz wdowy wychowującej małoletnie dzieci przyznaje się z reguły do czasu usamodzielnienia się dzieci - przy czym należy wziąć pod uwagę konkretną sytuację rodzinną zmarłego,
- Rentę na rzecz wdowy, która nie jest zdolna do zatrudnienia z powodu inwalidztwa lub choroby przyznaje się rentę dożywotnią.
Zobacz serwis: Odszkodowania
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.