REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za nieodśnieżony chodnik i spadający śnieg

Kancelaria Prawna T&W S.A.
nieodśnieżony chodnik
nieodśnieżony chodnik
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima jak wiadomo potrafi zaskoczyć, a śnieg i lód często staje się przyczyną niespodziewanych wypadków. Warto znać zasady postępowania w przypadku, kiedy ulegniemy nieszczęśliwemu zdarzeniu spowodowanym oblodzonym chodnikiem lub osuwającym się śniegiem z dachu.

W obliczu wypadków jakie spotykają nas zimą nie musimy pozostawać bezradnymi. Wiele przykrych zdarzeń jakich możemy stać się ofiarą w okresie zimowym wynika z zaniedbań ludzkich. Mamy prawo ubiegać się o rekompensatę wyrządzonej nam szkody. Jednak czy wiemy jak to zrobić? Przedstawiamy przewodnik jak postępować w takich przypadkach krok po kroku.

REKLAMA

Ustal winnego

Na mocy Art.5 ust.1 pkt.4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz.2008 ze zm.) właściciel zobowiązany jest do odśnieżania chodnika wzdłuż nieruchomości i utrzymanie w należytym stanie. Odpowiada także za usuwanie śniegu z dachu. W przypadku złamania nogi lub ręki na oblodzonym chodniku pokrzywdzony ma prawo do odszkodowania od właściciela posesji lub osoby odpowiedzialnej za utrzymanie porządku na danym terenie, np. zarządcy budynku czy wspólnoty mieszkaniowej.

Jaki rodzaj drogi?

Do kogo ubiegać się o odszkodowanie?

KRAJOWA

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad

WOJEWÓDZKA

Zarząd Województwa

POWIATOWA

Zarząd Powiatu

GMINNA

Wójt

WEWNĘTRZNA

Zarząd budynku

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zrób zdjęcia

REKLAMA

Udokumentowanie wypadku jest niezmiernie ważne. Może wydawać się to dla niektórych oczywistym, a dla innych niepotrzebnym działaniem, ponieważ w ferworze sytuacji rzadko stać nas na opanowanie emocji i spokojne sfotografowanie wydarzenia. Jednak przy udowadnianiu winy jest to konieczne. Po powrocie do domu i ochłonięciu, często jest już za późno na zbieranie dowodów. Wracanie na miejsce wypadku, po jakimś czasie zwykle nie ma już sensu. Sfotografowanie miejsca zdarzenia pozwoli zapamiętać dokładny czas zajścia zdarzenia, co bywa istotne w dochodzeniu odszkodowania. W przypadku kiedy poszkodowany nie jest w stanie sam udokumentować wypadku z powodu np. złamanej ręki, pomocne może okazać się wsparcie świadka zdarzenia. Dobrze, jeśli zgodzi się zrobić zdjęcia, np. telefonem i w razie konieczności złożyć stosowne pisemne oświadczenie. „Udokumentowanie faktu, iż do feralnego zdarzenia doszło w określonym miejscu, w określonym czasie i wskutek działania lub zaniechania wskazanej przez nas osoby / podmiotu, jest niezbędne w procesie dochodzenia odszkodowania.

Brak zdjęć z miejsca wypadku, czy też oświadczeń świadków zdarzenia może powodować problemy i skutkować nieotrzymaniem przysługujących nam świadczeń. Z zasady, to poszkodowany ma obowiązek zebrania dokumentacji związanej z wypadkiem, w postaci np. zdjęć  ukazujących oblodzony chodnik, nieusunięty śnieg z drogi, czy zwisające sople lodu lub zalegający śnieg na dachu. Oprócz zdjęć warto zebrać dane kontaktowe świadków zdarzenia i stosowne oświadczenia. Każdy dowód może okazać się tym decydującym w postępowaniu odszkodowawczym, dlatego jest to takie istotne.” – mówi Andrzej Majewski, prawnik, Prezes Zarządu w Kancelarii Prawnej T&W S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto i kiedy może uzyskać odszkodowanie?

Zawiadom straż miejską

Nie bójmy się zadzwonić po pomoc do straży miejskiej. Pomoc w sytuacji wypadku należy do obowiązków tej służby. Najlepiej jeśli poszkodowany poczeka na straż na miejscu wypadku i będzie mieć przygotowane zdjęcia dokumentujące zdarzenie. Straż zobowiązana jest do sporządzenia stosownej notatki z wydarzenia dokumentującą zaniedbanie w odśnieżaniu chodnika przez właściciela nieruchomości, a także pomoże nam w jego ustaleniu, co niekiedy może być znacząco utrudnione. Kopia takiej notatki będzie potrzebna przy składaniu wniosku o odszkodowanie.

Procedura sądowa dochodzenia odszkodowania


Zgłoś szkodę na osobie lub mieniu.

REKLAMA

Zgłoszenie najlepiej napisać w jak najkrótszym czasie od wydarzenia, a następnie złożyć go u odpowiedniego zarządcy. Często osoby lub podmioty zobowiązane do dbania o chodnik mają wykupioną polisę OC. Wówczas osoba poszkodowana może kierować roszczenia bezpośrednio do ubezpieczyciela, który powinien przeprowadzić postępowanie likwidacyjne.

Należy jednak pamiętać, iż napisanie pełnowartościowego zgłoszenia szkody, w którym powołamy się na stosowne przepisy i orzecznictwo wymaga specjalistycznej wiedzy. Ewentualne niedopatrzenia mogą pociągnąć za sobą nieodwracalne skutki, które bezpośrednio przełożą się na wysokość przyznanego nam odszkodowania lub rezultat sprawy sądowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę odszkodowawczą?

Chroń swoje prawa

Często rezygnuje się z występowania o odszkodowanie, ponieważ sama procedura postępowania wydaje się poszkodowanemu żmudna i niewarta zachodu. Warto jednak się postarać, ponieważ lekkomyślne podejście do tematu skutkuje kolejnymi zaniechaniami ze strony zarządców w kolejnych latach. Co równie istotne, wypadki nierzadko niosą za sobą wysokie koszty, jak np. koszty leczenia i rehabilitacji, naprawy pojazdu, które zobowiązany jest pokryć odpowiedzialny za zdarzenie zarządca. Przysługuje nam także zadośćuczynienie jako rekompensata za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Jak sprawdzić OC sprawcy wypadku

Skierowanie sprawy do sądu

Może się zdarzyć, że winowajca będzie unikał odpowiedzialności, co utrudnia uzyskanie odszkodowania, zwłaszcza jeśli działa się samodzielnie bez niezbędnej wiedzy prawniczej. Dlatego w takich sytuacjach dobrym wyjściem jest powierzenie od samego początku prowadzenia naszej sprawy kancelarii prawnej. Prawnicy oszacują wysokość oraz cały zakres odszkodowania, a następnie skompletują niezbędną dokumentacje, która będzie stanowić kluczowy materiał dowodowy. Niekiedy jedynym wyjściem jest skierowanie sprawy do sądu. Bardzo często w takiej sytuacji osoby poszkodowane rezygnują z przysługującego odszkodowania, ponieważ obawiają się kosztów sądowych. Należy jednak podkreślić, iż w przypadku wygranej sprawy pokryje je zarządca lub osoba odpowiedzialna za wypadek.

Jak zgłosić szkodę zalaniową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA