REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co z odszkodowaniem za nienależne świadczenie?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Nieważność czynności prawnej zobowiązującej do świadczenia może stanowić przyczynę nienależnego świadczenia.
Nieważność czynności prawnej zobowiązującej do świadczenia może stanowić przyczynę nienależnego świadczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli ktoś spełnił świadczenie będąc w błędnym przekonaniu, że robi to w ramach istniejącego lub powstającego właśnie zobowiązania, może żądać zwrotu tego co świadczył. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują specjalną instytucję nienależnego świadczenia, która umożliwia dochodzenie szkody powstałej z tego tytułu.

Nienależne świadczenie jest szczególnym przypadkiem bezpodstawnego wzbogacenia określonym w art. 410 Kodeksu cywilnego. Różni się od pozostałych form bezpodstawnego wzbogacenia gdyż do zaistnienia tego zobowiązania dochodzi w wyniku spełnienia świadczenia przez zubożonego, a nie poprzez jakiekolwiek inne przesunięcia majątkowe. Dodatkowo następuje to bez podstawy prawnej.

REKLAMA

Świadczenie określane jest w tym przypadku jako celowe i świadome przysporzenie na rzecz majątku innej osoby, które z punktu widzenia odbiorcy można przyporządkować jakiemuś zobowiązaniu, choćby w ogóle lub jeszcze nieistniejącemu, albo nieważnemu.

Przepisy Kodeksu cywilnego określają, że świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił:

  • nie był w ogóle zobowiązany lub
  • nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył;

Jeżeli ktoś zapłacił cenę zawierającą bezpodstawnie ustalony podatek od towarów i usług, lub spełnił świadczenie w celu umorzenia mu długu, gdy dług ten istniał w mniejszym rozmiarze albo w ogóle nie istniał. Przykładem może być też dostarczenie towaru pod zły adres, podwójna zapłata, wypłata z OC na rzecz rzekomo poszkodowanego, który następnie okazał się sprawca szkody.

Porównaj: Co zez szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty;

REKLAMA

Odpadnięcie podstawy świadczenia w tym przypadku oznacza, że w chwili spełnienie, świadczenie miało podstawę prawną, która dopiero później w sposób ostateczny i trwały odpadła. Świadczenie jest nienależne również gdy zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty. Taka sytuacja z kolei powstaje w przypadku gdy zubożony świadczy na rzecz wzbogaconego w przekonaniu, że później przy udziale wzbogaconego zostanie osiągnięty zamierzony cel – będący zarazem podstawa prawną świadczenia, co jednak nie nastąpi.

Uznać można, że podstawa świadczenia odpadła gdy ktoś uchylił się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia woli lub odwołał darowiznę. Z kolei zamierzony cel świadczenia nie jest osiągnięty gdy nastąpiło świadczenie na rzecz przyszłej umowy, która nie została zawarta.

  • albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia;

Polecamy serwis: Umowy

Również nieważność czynności prawnej zobowiązującej do świadczenia może stanowić przyczynę nienależnego świadczenia. Mowa jest o czynnościach bezwzględnie nieważnych czyli takich, których już nie można konwalidować.

Strony zawarły umowę o przeniesienie własności nieruchomości w zwykłej formie pisemnej. Jedna strona wręczyła zadatek. Czy taka sytuacja umożliwia z wystąpieniem z roszczeniem na podstawie przepisów o nienależnym świadczeniu? Tak. Art. 158 Kodeksu cywilnego stanowi, że umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Z kolei art. 73 § 2 stanowi, że jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Umowa o przeniesienie własności nieruchomości jest nieważna i nie może stać się ważna po spełnieniu świadczenia, zatem zwrot nienależnych świadczeń jest uzasadniony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA