REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co z odszkodowaniem za nienależne świadczenie?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Nieważność czynności prawnej zobowiązującej do świadczenia może stanowić przyczynę nienależnego świadczenia.
Nieważność czynności prawnej zobowiązującej do świadczenia może stanowić przyczynę nienależnego świadczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli ktoś spełnił świadczenie będąc w błędnym przekonaniu, że robi to w ramach istniejącego lub powstającego właśnie zobowiązania, może żądać zwrotu tego co świadczył. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują specjalną instytucję nienależnego świadczenia, która umożliwia dochodzenie szkody powstałej z tego tytułu.

Nienależne świadczenie jest szczególnym przypadkiem bezpodstawnego wzbogacenia określonym w art. 410 Kodeksu cywilnego. Różni się od pozostałych form bezpodstawnego wzbogacenia gdyż do zaistnienia tego zobowiązania dochodzi w wyniku spełnienia świadczenia przez zubożonego, a nie poprzez jakiekolwiek inne przesunięcia majątkowe. Dodatkowo następuje to bez podstawy prawnej.

REKLAMA

Świadczenie określane jest w tym przypadku jako celowe i świadome przysporzenie na rzecz majątku innej osoby, które z punktu widzenia odbiorcy można przyporządkować jakiemuś zobowiązaniu, choćby w ogóle lub jeszcze nieistniejącemu, albo nieważnemu.

Przepisy Kodeksu cywilnego określają, że świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił:

  • nie był w ogóle zobowiązany lub
  • nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył;

Jeżeli ktoś zapłacił cenę zawierającą bezpodstawnie ustalony podatek od towarów i usług, lub spełnił świadczenie w celu umorzenia mu długu, gdy dług ten istniał w mniejszym rozmiarze albo w ogóle nie istniał. Przykładem może być też dostarczenie towaru pod zły adres, podwójna zapłata, wypłata z OC na rzecz rzekomo poszkodowanego, który następnie okazał się sprawca szkody.

Porównaj: Co zez szkodą wyrządzona przez spadające przedmioty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty;

REKLAMA

Odpadnięcie podstawy świadczenia w tym przypadku oznacza, że w chwili spełnienie, świadczenie miało podstawę prawną, która dopiero później w sposób ostateczny i trwały odpadła. Świadczenie jest nienależne również gdy zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty. Taka sytuacja z kolei powstaje w przypadku gdy zubożony świadczy na rzecz wzbogaconego w przekonaniu, że później przy udziale wzbogaconego zostanie osiągnięty zamierzony cel – będący zarazem podstawa prawną świadczenia, co jednak nie nastąpi.

Uznać można, że podstawa świadczenia odpadła gdy ktoś uchylił się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia woli lub odwołał darowiznę. Z kolei zamierzony cel świadczenia nie jest osiągnięty gdy nastąpiło świadczenie na rzecz przyszłej umowy, która nie została zawarta.

  • albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia;

Polecamy serwis: Umowy

Również nieważność czynności prawnej zobowiązującej do świadczenia może stanowić przyczynę nienależnego świadczenia. Mowa jest o czynnościach bezwzględnie nieważnych czyli takich, których już nie można konwalidować.

Strony zawarły umowę o przeniesienie własności nieruchomości w zwykłej formie pisemnej. Jedna strona wręczyła zadatek. Czy taka sytuacja umożliwia z wystąpieniem z roszczeniem na podstawie przepisów o nienależnym świadczeniu? Tak. Art. 158 Kodeksu cywilnego stanowi, że umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Z kolei art. 73 § 2 stanowi, że jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Umowa o przeniesienie własności nieruchomości jest nieważna i nie może stać się ważna po spełnieniu świadczenia, zatem zwrot nienależnych świadczeń jest uzasadniony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA