Kategorie

Prawo jazdy

Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.
Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?
Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych? To pytanie o tyle kluczowe, że kierowcy obecnie nie muszą wozić przy sobie dokumentów.
Wydanie prawa jazdy zatrzymanego na okres 3 miesięcy: jak wyglądają formalności? I co jest konieczne do odzyskania uprawnień do kierowania?
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: w jakich przypadkach występuje i na czym polega? To opiszemy w dzisiejszym materiale.
Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru? Osoba, która uzyskała uprawnienia, może to skontrolować bezpłatnie w internecie. Co należy zrobić?
Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM powinna zostać wykonana niezwłocznie. Na czym polega i jakich dokumentów wymaga?
Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Jest to możliwe. Gdy kierowca nie popełni rażącego wykroczenia, uprawnienia odebrać może tylko... lekarz.
Do jakiego wieku można zdawać na prawo jazdy? Prawo nie przewiduje ograniczeń. To jednak nie oznacza, że do egzaminu może przystąpić każdy.
Punkty karne: jak sprawdzić ich ilość? To niezwykle proste. Nie musisz iść na komisariat, a skontrolujesz je we własnym domu przy użyciu telefonu.
Ważność prawa jazdy a koronawirus. Z uwagi na pandemię ważność dokumentów była wydłużana ustawą. Tylko na ile skutecznie działa to za granicą?
Sprawca wypadku bez prawa jazdy? To może oznaczać problemy z odszkodowaniem. Co zrobić w takiej sytuacji i jak uzyskać pieniądze z ubezpieczenia?
Jak odwołać się od zatrzymania prawa jazdy? To nie takie proste. Szczególnie że największy błąd kierowca może popełnić już podczas kontroli policyjnej.
Punkty karne w telefonie, czyli od 5 grudnia kierowca nie tylko nie musi mieć prawa jazdy przy sobie, ale może też sprawdzić ilość punktów w aplikacji.
5 grudnia kierowcy mogą zostawić prawo jazdy w domu. Jak będą weryfikowane ich uprawnienia i co daje mPrawo Jazdy? Sprawdź w naszym materiale.
Już 5 grudnia kierowcy pojadą bez prawa jazdy. Na czym polega nowelizacja przepisów i o czym pamiętać, aby mimo wszystko nie narazić się na mandat?
Jazda bez prawa jazdy po zatrzymaniu za prędkość może się skończyć mandatem, ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę?
Ponad półtora miliona osób korzysta już z aplikacji mObywatel. Za niecały miesiąc pojawi się mPrawo Jazdy. Czy warto je wybrać?
Jazda bez prawa jazdy po upływie zakazu a przed zdaniem egzaminu może oznaczać poważne konsekwencje. Czy jednak zawsze? Sprawdźmy.
Jazda bez prawa jazdy po egzaminie w teorii jest możliwa. Konsekwencje są jednak minimalne dopiero od momentu, wpisania prowadzącego do CEPiK.
W sierpniu 2020 roku wszedł w życie pakiet deregulacyjny. To jednak jeszcze nie oznacza jazdy bez prawa jazdy. Od kiedy obowiązują nowe przepisy?
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy też wózków widłowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy dotyczyła do tej pory kierowców, który mieli dokument wydany w formie książeczki. Czy nadal można go wymienić?
Prawo jazdy w aplikacji mObywatel zacznie obowiązywać w Polsce już 5 grudnia. To wtedy kierowcy mogą zostawić w domu dokument.
Masz zagraniczne prawo jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów w Polsce? Zobacz co oznacza ta sytuacja prawna dla ciebie.
Hulajnoga elektryczna a zakaz prowadzenia pojazdów - czy kierowca poruszający się e-jednośladem powinien liczyć się z konsekwencjami?
Czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy też skutera elektrycznego? To sprawdzimy w dzisiejszym materiale.
Masz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych? Nie wiesz czy możesz z nim prowadzić np. rower elektryczny? Sprawdziliśmy to.
Elektronizacja idzie szerokim frontem. Już niedługo kierowcy wystarczy prawo jazdy w komórce. Co należy wiedzieć o aplikacji mObywatel?
Czy przed ukończeniem pełnoletności można mieć prawo jazdy? Oczywiście że tak. Dziś opowiemy o tym, jakie możliwości mają 16-latkowie.
Prawo jazdy bezterminowe nie jest już wydawane? To w pewnym sensie prawda. Jednak tylko w pewnym. Bo niektórym kierowcom nadal przysługuje.
Młodzież zbliżająca się do 18-tych urodzin zawsze zadaje to samo pytanie. Mianowicie w jakim wieku można rozpocząć kurs na prawo jazdy?
Kandydaci na kierowców często stają przed pytaniem: gdzie zrobić badania na prawo jazdy? My postaramy się zatem na nie odpowiedzieć.
Nie ma już bezterminowego prawa jazdy. Na ile zatem wydawane są nowe dokumenty? To właśnie postanowiliśmy sprawdzić. Zobaczcie też jakie są konsekwencje jazdy z nieważnym prawem jazdy oraz jak wymienić je na nowe.
Przypadków, w których kierowca może stracić prawo jazdy w czasie kontroli drogowej, jest bardzo wiele. Dziś omówimy jeden z nich. Który? Konkretnie scenariusz nieczytelnego dokumentu.
Kierowca, który ma zamiar podróżować własnym autem poza strefę Unii Europejskiej, powinien zastanowić się nad uzyskaniem prawa jazdy międzynarodowego. Jak wyrobić dokument, ile to kosztuje i ile trwa procedura administracyjna? Sprawdziliśmy to.
Co ma zrobić kierowca, który postanowi wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie? Odpowiedź zależy tak naprawdę od kraju, w którym jego dokument został wydany. Sprawdźcie.
Uprawnienia do kierowania pojazdami mocno ułatwiają codzienne życie. Co jednak w sytuacji, w której kandydat na kierowcę jest chory? Czy z padaczką można mieć prawo jazdy? Sprawdźmy.
Terminowe prawo jazdy wiąże się z pewnymi problemami. A jeden z poważniejszych powstaje w sytuacji, w której kierowca stanie się sprawcą kolizji, ale akurat ważność jego prawka wygasła. Co to może oznaczać?
Zbyt szybka jazda może oznaczać zatrzymanie prawa jazdy za prędkość. Czy mimo popełnienia wykroczenia można zachować uprawnienia do kierowania pojazdami? To możliwe, ale nie do końca łatwe.
Egzamin na prawo jazdy oznacza zazwyczaj wielki stres. A stres sprzyja potknięciom. Zatem ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy? Postaramy się poszukać odpowiedzi na to pytanie.
Kiedyś standardem było bezterminowe prawo jazdy. To zniknęło jednak na dobre w roku 2011. Co to oznacza dla kierowców, którzy posiadają stary dokument? I jak wygląda procedura wymiany? O tym wszystkim w naszym materiale.
Minister cyfryzacji złożył podpis pod komunikatem dotyczącym pakietu deregulacyjnego. A to oznacza mniej więcej tyle, że od 5 grudnia 2020 roku kierowcy w Polsce będą mogli jeździć bez prawa jazdy.
Elektronizacja zarówno profili kierowców, jak i danych pojazdów sprawia, że niedługo kierowca będzie musiał posiadać przy sobie wyłącznie dowód osobisty. Kiedy to jednak stanie się faktem?
Wszyscy Ci, którzy chcieliby zostać kierowcami zawodowymi, powinni wiedzieć co oznacza kod 95 wpisany do prawa jazdy. To nic innego jak potwierdzenie kwalifikacji kierowcy. Co zrobić, aby go uzyskać?
Prawo o ruchu drogowym dotyczy uprawnień i obowiązków kierowców. A uprawnienia to pojęcia odnoszące się m.in. do wagi pojazdu. Dziś zajmiemy się dopuszczalną masą całkowitą zespołu pojazdów i określimy co oznacza ta definicja.
Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami wyposażonymi w przyczepę lekką. Jak rozszerzyć te uprawnienia? To właśnie zadanie postawione przed kodem 96. Dziś o nim właśnie opowiemy.
Osoby starające się o uprawnienia do kierowania pojazdami, ewentualnie wymieniające dokument, powinny wiedzieć jak ma wyglądać zdjęcie do prawa jazdy w 2020 r. Już odpowiadamy.
Posłowie głosowali w piątek za nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą kilka nowości. Jedną z najważniejszych jest brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w czasie prowadzenia auta.