Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu cudzoziemiec. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące cudzoziemiec.
Świadczenia rodzinne dla cudzoziemca
Aktualizacja: 25.04.2018
Czy cudzoziemiec, którego małżonek przebywa poza Polską, ma prawo do świadczenia rodzinnego? »
Zmiany w ustawie o cudzoziemcach
Aktualizacja: 30.10.2017
Cudzoziemcy spoza UE będą mogli uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju - to jedno z rozwiązań zapisanych w nowelizacji ustawy o cudzoziemcach którą w piątek uchwalił Sejm. »
Zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy
Aktualizacja: 24.11.2014
Rolnictwo, budownictwo czy przemysł – to gałęzie gospodarki, które już od lat stawiają na pracowników zza wschodniej granicy. Dziś w ich ślady idą kolejni przedsiębiorcy, nie są oni jednak pozbawieni obaw. Często zastanawiają się, czy siła robocza z Ukrainy, Mołdawii lub Gruzji to skarb czy jednak problem? Dlatego dziś radzimy, gdzie jej szukać i o jakie formalności zadbać, aby decyzja o zatrudnieniu wschodnich sąsiadów okazała się korzystna dla naszej firmy. »
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców będzie zmienione
Aktualizacja: 28.10.2014
Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSW dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - zakłada projekt zmian w ustawie, przygotowany przez resort. Ma on zrealizować uwagi NIK po kontroli dot. sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. »
Zbyt wysokie minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemców
Aktualizacja: 29.08.2014
Cudzoziemiec, który chce podjąć się pracy w Polsce musi uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie. Minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemca nie może być niższe niż 5475 zł. Konfederacja Lewiatan uważa, że wskazana kwota jest zbyt wysoka. »
Obowiązują już ułatwienia dla cudzoziemców
Aktualizacja: 06.05.2014
Od 1 maja obowiązują nowe, kompleksowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowa ustawa o cudzoziemcach upraszcza dotychczasowe przepisy, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej. »
Zatrudnianie pracowników z Ukrainy
Aktualizacja: 11.09.2014
Zatrudnienie pracownika będącego obywatelem Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji czy Rosji nie wymaga uzyskania zezwolenia. Pracodawca musi jednak zarejestrować zamiar zatrudnienia osób z tych krajów – w formie oświadczenia – w urzędzie pracy. »
Jakie ograniczenia związane są z nabyciem nieruchomości w Hiszpanii i we Włoszech?
Aktualizacja: 19.05.2011
Unia Europejska uznaje, iż istotnym elementem polityki jest swoboda nabywania ziemi przez cudzoziemców. Po mino tychże założeń należy stwierdzić, iż istnieją państwa wprowadzające ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców. Do krajów należących do Unii Europejskiej, w których obcokrajowiec może napotkać na trudności związane z nabywaniem nieruchomości jest Hiszpania oraz Włochy. »
Czy wiesz w jakich krajach nie ma ograniczeń w nabywaniu nieruchomości?
Aktualizacja: 19.05.2011
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w niektórych krajach państw członkowskich Unii Europejskiej obywa się w sposób bardziej swobodny. Do tych krajów należą: Wielka Brytania, Belgia, Francja. »
Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?
Aktualizacja: 19.05.2011
Przez nabycie nieruchomości należy rozumieć nabycie prawa własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Zasadniczym warunkiem uzyskania zezwolenia przez cudzoziemca jest brak jakiegokolwiek sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej. »
Jak sporządzić wniosek o nabycie przez cudzoziemca udziałów w spółce – z siedzibą na terenie Polski?
Aktualizacja: 19.05.2011
Zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych wymaga – nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej a także inna czynność prawna dotycząca udziałów lub akcji – jeśli spółka będąca właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanie się spółką komandytową. »
Czy cudzoziemiec może wystąpić o ponowne wydanie zezwolenia?
Aktualizacja: 19.05.2011
Jeżeli cudzoziemiec w drodze decyzji administracyjnej nie uzyskał korzystnego rozstrzygnięcia sprawy – nie uzyskał zezwolenia na nabycie nieruchomości – może sporządzić wniosek o ponowne rozpatrzenie jego sprawy. »
Kiedy cudzoziemiec jest zwolniony z uzyskania promesy?
Aktualizacja: 19.05.2011
Istnieje wiele wyjątków, na mocy których cudzoziemiec nie jest zobowiązany uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości. Uregulowania te nie dotyczą jednak przypadku, jeżeli dana nieruchomość jest usytuowana w strefie nadgranicznej albo nabywana jest nieruchomość rolna – której powierzchnia nie przekracza 1 ha. »
Czy cudzoziemiec może ubiegać się o promesę?
Aktualizacja: 19.05.2011
Jeżeli cudzoziemiec chce nabyć nieruchomość zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia. Promesa wydawana jest w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw administracyjnych. »
Aktualizacja: 07.01.2011
Jeżeli osoba prawna posiada siedzibę za granicą, zaś dokonuje czynności prawnej w zakresie swojego przedsiębiorstwa to zdolność jej podlega prawu państwa, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa. Fakt nabycia nieruchomości oznacza nabycie prawa własności nieruchomości albo prawa użytkowania wieczystego. »
Test: Dacia Duster Prestige TCe 150 4x2 FAP
radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »