Samorozwój - inwestuj w siebie
REKLAMA
REKLAMA
Tylko ludzie, którzy naprawdę siebie kochają - potrafią osiągać niesamowite wyniki zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Samorozwój polega więc na ciągłym pielęgnowaniu tzw. miłości własnej. Samorozwój to nie tylko zdobywanie nowych doświadczeń i rozwój naukowy, ale i również rozwój fizyczny i dbanie o wygląd zewnętrzny. Rozwijasz się przez całe życie. Początkowo, duży wpływ mają twoi rodzice i rówieśnicy. W późniejszym etapie, na rozwój zaczynasz wpływać tylko ty i twoje decyzje. Co zrobić, żeby zmienić swoje życie pod każdym względem?
REKLAMA
Wskazówka pierwsza - stosuj tylko maksymalne dawki
REKLAMA
Jeżeli zamierzasz coś zmienić w swoim życiu np. zawód, wymaga to od ciebie ogromnego zaangażowania i inwestowania w wiedzę. Na starcie powinieneś liczyć się z kosztami, jakie musisz ponieść. Będą to ogromne pokłady czasu i energii. Chcąc na przykład nauczyć się nowego zawodu, powinieneś zarezerwować sobie dużo czasu. Podziel się obowiązkami domowymi. Poinformuj znajomych i rodzinę, że będziesz miał dla nich trochę mniej wolnych godzin do dyspozycji, ponieważ masz nowe zadania. Wybierając nauczycieli, poszukaj dobrze - najlepsi specjaliści to gwarancja sukcesu. Nie wybieraj szkoły, która akurat jest pod ręką - zdecyduj się na najlepszą uczelnię, nawet jeśli miałaby być na końcu miasta. Zbierz jak najwięcej informacji na forach, porozmawiaj ze studentami i absolwentami. Pozwoli ci to na dokonanie najlepszego wyboru.
Podobnie jest z dietą. Jeżeli zamierzasz schudnąć, zwiększyć masę mięśniową czy rozwinąć nowe umiejętności sportowe, sukces zagwarantuje ci tylko i wyłącznie intensywna dawka ćwiczeń oraz dieta, której musisz przestrzegać. Za każdym razem, kiedy zamierzasz złamać swoje postanowienie, pomyśl, że robisz wszystko dla siebie - dla nikogo innego. Intensywność i rygorystyczne podejście do sprawy sprawią, że szybciej zobaczysz wspaniałe efekty, a w końcu osiągniesz swój wymarzony cel.
Zobacz serwis: Manager
Wskazówka druga - pielęgnuj swój cel
Nigdy nie zapominaj o swoim celu. Ucz się więcej, niż wymagają tego na studiach. Poszerzaj wiedzę, korzystaj z opinii wszystkich możliwych specjalistów w danej dziedzinie. Czytaj fachową literaturę. Zapytasz się: „po co”? To proste - szybciej staniesz się znawcą tematu. Łatwiej unikniesz popełniania błędów. Szybciej znajdziesz rozwiązanie w trudnej sytuacji. Pełne zaangażowanie pozwoli ci osiągnąć sukces. Samorozwój to ćwiczenie swojej samoświadomości i poczucia wartości. Z każdym dniem staniesz się coraz mocniejszy.
Wskazówka trzecia - walcz jak tygrys
Jeśli pojawią się na twojej drodze przeszkody - np. nie będziesz mógł się uczyć, ponieważ praca pochłania więcej czasu, skończyły ci się pieniądze na podręczniki, nie przestrzegałeś diety (babcia ugotowała zupę, którą uwielbiasz) - nie załamuj się! Powinieneś walczyć dalej. Każda porażka wzmacnia. Jeżeli jesteś pewien, że nowy zawód w przyszłości zapewni ci stabilizację i satysfakcjonujące życie, o jakim zawsze marzyłeś, to nie powinieneś z niczego rezygnować. Z czasem, pomimo wielu wyrzeczeń, twój wysiłek zostanie wynagrodzony. Walcz, bądź tygrysem strzegącym swoich marzeń.
Zobacz serwis: Zarządzanie
Co zrobić, gdy nie osiągasz zamierzonego celu?
REKLAMA
Jeżeli w swoim samorozwoju nie osiągnąłeś zamierzonego celu, to nie martw się, z twojej porażki również płynie nauka. Cel czasami nie jest najważniejszy. Najważniejsza jest wiedza, którą zdobywamy, próbując go osiągnąć. Ponosząc porażkę, powinniśmy wyciągnąć z niej jak najwięcej wniosków. Na ich podstawie jesteśmy w stanie opracować nowy plan działania, który umożliwi nam szybsze odnalezienie celów. Tylko pozytywne myślenie jest w stanie nam pomóc.
Pamiętaj - wiele osób było skazanych na porażkę i tylko głęboka chęć samorozwoju pomogła im osiągnąć sukces. Mnóstwo osób zaczynało od zera: Henry Ford, Bill Gates i wielu innych. Wierząc w siebie, osiągali niesamowite wyniki. Rozwój to wspaniała sprawa. Jest jedną z najlepszych i najpiękniejszych rzeczy w naszym życiu. Najważniejsze jest to, by wierzyć w siebie i w swoje możliwości. Dzięki temu, z małego trybiku możemy zmienić się w wielką, niezależną machinę sukcesu.
Autor: Joanna Zawada
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.