REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samorozwój - inwestuj w siebie

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Samorozwój /Fot. Fotolia
Samorozwój /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z nas czasami pragnie rozpocząć coś nowego, zmienić swoje życie i iść w innym kierunku. Do tego niezbędny jest zapał i chęć nauki. Samorozwój jest kluczem do twojego sukcesu. W jaki sposób się przekwalifikować i zmienić diametralnie swoje życie?

Tylko ludzie, którzy naprawdę siebie kochają - potrafią osiągać niesamowite wyniki zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Samorozwój polega więc na ciągłym pielęgnowaniu tzw. miłości własnej. Samorozwój to nie tylko zdobywanie nowych doświadczeń i rozwój naukowy, ale i również rozwój fizyczny i dbanie o wygląd zewnętrzny. Rozwijasz się przez całe życie. Początkowo, duży wpływ mają twoi rodzice i rówieśnicy. W późniejszym etapie, na rozwój zaczynasz wpływać tylko ty i twoje decyzje. Co zrobić, żeby zmienić swoje życie pod każdym względem?

REKLAMA

Wskazówka pierwsza - stosuj tylko maksymalne dawki

REKLAMA

Jeżeli zamierzasz coś zmienić w swoim życiu np. zawód, wymaga to od ciebie ogromnego zaangażowania i inwestowania w wiedzę. Na starcie powinieneś liczyć się z kosztami, jakie musisz ponieść. Będą to ogromne pokłady czasu i energii. Chcąc na przykład nauczyć się nowego zawodu, powinieneś zarezerwować sobie dużo czasu. Podziel się obowiązkami domowymi. Poinformuj znajomych i rodzinę, że będziesz miał dla nich trochę mniej wolnych godzin do dyspozycji, ponieważ masz nowe zadania. Wybierając nauczycieli, poszukaj dobrze - najlepsi specjaliści to gwarancja sukcesu. Nie wybieraj szkoły, która akurat jest pod ręką - zdecyduj się na najlepszą uczelnię, nawet jeśli miałaby być na końcu miasta. Zbierz jak najwięcej informacji na forach, porozmawiaj ze studentami i absolwentami. Pozwoli ci to na dokonanie najlepszego wyboru.

Podobnie jest z dietą. Jeżeli zamierzasz schudnąć, zwiększyć masę mięśniową czy rozwinąć nowe umiejętności sportowe, sukces zagwarantuje ci tylko i wyłącznie intensywna dawka ćwiczeń oraz dieta, której musisz przestrzegać. Za każdym razem, kiedy zamierzasz złamać swoje postanowienie, pomyśl, że robisz wszystko dla siebie - dla nikogo innego. Intensywność i rygorystyczne podejście do sprawy sprawią, że szybciej zobaczysz wspaniałe efekty, a w końcu osiągniesz swój wymarzony cel.

Zobacz serwis: Manager

Wskazówka druga - pielęgnuj swój cel

Nigdy nie zapominaj o swoim celu. Ucz się więcej, niż wymagają tego na studiach. Poszerzaj wiedzę, korzystaj z opinii wszystkich możliwych specjalistów w danej dziedzinie. Czytaj fachową literaturę. Zapytasz się: „po co”? To proste - szybciej staniesz się znawcą tematu. Łatwiej unikniesz popełniania błędów. Szybciej znajdziesz rozwiązanie w trudnej sytuacji. Pełne zaangażowanie pozwoli ci osiągnąć sukces. Samorozwój to ćwiczenie swojej samoświadomości i poczucia wartości. Z każdym dniem staniesz się coraz mocniejszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazówka trzecia - walcz jak tygrys

Jeśli pojawią się na twojej drodze przeszkody - np. nie będziesz mógł się uczyć, ponieważ praca pochłania więcej czasu, skończyły ci się pieniądze na podręczniki, nie przestrzegałeś diety (babcia ugotowała zupę, którą uwielbiasz) - nie załamuj się! Powinieneś walczyć dalej. Każda porażka wzmacnia. Jeżeli jesteś pewien, że nowy zawód w przyszłości zapewni ci stabilizację i satysfakcjonujące życie, o jakim zawsze marzyłeś, to nie powinieneś z niczego rezygnować. Z czasem, pomimo wielu wyrzeczeń, twój wysiłek zostanie wynagrodzony. Walcz, bądź tygrysem strzegącym swoich marzeń.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Co zrobić, gdy nie osiągasz zamierzonego celu?

REKLAMA

Jeżeli w swoim samorozwoju nie osiągnąłeś zamierzonego celu, to nie martw się, z twojej porażki również płynie nauka. Cel czasami nie jest najważniejszy. Najważniejsza jest wiedza, którą zdobywamy, próbując go osiągnąć. Ponosząc porażkę, powinniśmy wyciągnąć z niej jak najwięcej wniosków. Na ich podstawie jesteśmy w stanie opracować nowy plan działania, który umożliwi nam szybsze odnalezienie celów. Tylko pozytywne myślenie jest w stanie nam pomóc.

Pamiętaj - wiele osób było skazanych na porażkę i tylko głęboka chęć samorozwoju pomogła im osiągnąć sukces. Mnóstwo osób zaczynało od zera: Henry Ford, Bill Gates i wielu innych. Wierząc w siebie, osiągali niesamowite wyniki. Rozwój to wspaniała sprawa. Jest jedną z najlepszych i najpiękniejszych rzeczy w naszym życiu. Najważniejsze jest to, by wierzyć w siebie i w swoje możliwości. Dzięki temu, z małego trybiku możemy zmienić się w wielką, niezależną machinę sukcesu.

Autor: Joanna Zawada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA