REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pracuj zgodnie z kodeksem pracy

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Praca zgodna z kodeksem pracy. /Fot. Fotolia
Praca zgodna z kodeksem pracy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Często dzieje się tak, że pracodawcy, korzystając z nieznajomości przepisów prawa przez pracowników, łamią je i naginają. Aby nie dać się oszukać, powinniśmy znać obowiązki pracodawcy i możliwości, jakie mamy, gdy ten ich nie wykonuje tak, jak należy.

Podjęcie pracy zawodowej, oprócz satysfakcji oraz dochodów, powoduje wejście na rynek pracy oraz objęcie pracownika regulacjami prawnymi, z których często ten nie zdaje sobie sprawy. Regulacje te znajdują się w ustawie Kodeks pracy z 1974 roku z późniejszymi zmianami. Aby w sposób należyty wykonywać swoją pracę (bez obawy, że coś robimy nie tak), musimy znać swoje obowiązki. Przede wszystkim - powinniśmy sumiennie i starannie wykonywać swoją pracę. Ponadto, naszym obowiązkiem jest stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy i przestrzeganie czasu pracy ustalonego w firmie. Nie możemy przychodzić codziennie spóźnieni godzinę i oczekiwać, że ujdzie nam to na sucho. Jest to ponadto niezgodne z zasadami savoir vivre’u. Niezwykle ważne jest także przestrzeganie regulaminu, obowiązującego w miejscu naszego zatrudnienia, zasad bhp i higieny pracy oraz, oczywiście, dbanie o dobro pracodawcy i przestrzeganie tajemnicy zakładu, określonej w odrębnych przepisach. W przypadku, gdy nie wypełniamy naszych obowiązków poprawnie (lub nie robimy tego wcale), pracodawca ma prawo nałożenia na nas kary porządkowej, wypowiedzenia umowy a nawet rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym (zwolnienia dyscyplinarnego).

REKLAMA

Zobacz serwis: Kadry

Zobowiązania pracodawcy

Jednak nie tylko my mamy powinności względem pracodawcy. Także on ma obowiązek przestrzegania pewnych zasad względem nas. Przede wszystkim, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, musi on zapoznać nas z regulaminem pracy oraz przepisami i zasadami bhp. Jeśli wymaga tego sytuacja - powinien on także zaznajomić nas z zakresem informacji, objętych tajemnicą. Każda osoba zatrudniająca ma obowiązek zapoznania pracowników z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy i ich podstawowymi uprawnieniami. Pracodawca ponadto, powinien organizować pracę w sposób wykorzystujący w pełni czas pracy, przeciwdziałać lobbingowi i dyskryminacji w zatrudnieniu oraz zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Co więcej, ma on obowiązek udzielania pracownikom urlopów wypoczynkowych i, co chyba najbardziej dla nas interesujące, terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia. Osoba zatrudniająca powinna zadbać także o rozwój pracownika poprzez ułatwienie podnoszenia kwalifikacji i zaspokajanie potrzeb pracowników (w miarę posiadanych środków socjalnych). Każda firma jest także zmuszona do prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz do stosowania obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników i ich wyników. Jeżeli zauważymy jakieś nieprawidłowości w postępowaniu naszego pracodawcy - mamy trzy wyjścia: wnieść pozew do sądu pracy, zwrócić się Państwowej Inspekcji Pracy lub też rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Spór w sądzie

Jeżeli decydujemy się na wniesienie pozwu do sądu musimy wiedzieć, do którego się zwrócić. Sądy pracy rozpatrują roszczenia ze stosunku pracy. Do właściwości sądów rejonowych należą wszystkie sprawy, dotyczące ustalenia istnienia stosunku pracy, ale również te o przywrócenie do pracy, o przywrócenie poprzednich warunków pracy i płacy, o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego lub nieuprawnionego wypowiedzenia oraz sprawy, dotyczące kar porządkowych i świadectw pracy. Spory o roszczenia, wynikające z umowy, których wartość nie przekracza 10 tysięcy złotych, rozpatrywane są postępowaniu uproszczonym. W takim przypadku wszystkie dokumenty, jak pozew czy odwołanie, sporządzane są na specjalnych formularzach urzędowych, które bezpłatnie można otrzymać w sądzie rejonowym. Do sądu okręgowego musimy się wybrać, jeśli sprawa należy do zakresu prawa pracy o roszczenia niemajątkowe oraz roszczenia, których wartość przekracza 75 tysięcy złotych. To, przed którym sądem należy dochodzić swoich praw, może być także zależne (w szczególnych przypadkach) od siedziby pracodawcy, okręgu, w którym praca miała być wykonywania czy okręgu, w którym znajduje się zakład pracy. Warto także dodać, że postępowanie w pierwszej instancji nie podlega opłacie, chyba, że wartość przedmiotu sporu jest wyższa niż 50 tysięcy złotych (wtedy od wszystkich pism procesowych pobierana jest opłata w wysokości 3% wartości przedmiotu sporu).

Zobacz serwis: Praca

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Państwowa Inspekcja Pracy

Drugim wyjściem (w przypadku łamania naszych praw przez pracodawcę), jest udanie się do Państwowej Inspekcji Pracy, która zajmuje się nadzorem i kontrolą przestrzegania przepisów prawa pracy. Po wniesieniu wniosku do PIP jej inspektorzy mają prawo dokonania kontroli w zakładzie pracy bez uprzedzenia i bez względu na porę dnia. W razie wykrycia nieprawidłowości - organy PIP uprawnione są do wydania nakazu usunięcia naruszeń, wstrzymania prac, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu pracowników, zaprzestania prowadzenia działalności (w przypadku stanu bhp, zagrażającemu pracownikom) oraz ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w pracy. Ponadto, mają one prawo nakazać pracodawcy wypłacenie należnego wynagrodzenia za pracę, a także innych świadczeń przysługujących pracownikowi. Nakaz taki podlega wykonaniu natychmiastowemu. Za wykroczenie przeciwko prawom pracownika przewidziana jest kara w wysokości od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych. Wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest naruszenie, związane z nawiązaniem stosunku pracy, z zatrudnianiem pracowników oraz z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto, jeśli doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy, mamy prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia oraz żądania od pracodawcy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Inspekcja pracy

Jak zatem widać, mimo że prawo pracy jest dość skomplikowane, to daje nam możliwość dochodzenia swoich racji w przypadku nieprawidłowego postępowania pracodawcy. Znając nasze obowiązki oraz obowiązki osoby nas zatrudniającej, możemy bez obawy poruszać się po rynku pracy. Ważne jest także, że w przypadku dostrzeżenia jakichś nieprawidłowości - nie powinniśmy się obawiać, tylko podjąć jedną z opisanych wyżej czynności, ponieważ w takim wypadku prawo stoi po naszej stronie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA