REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak osiągnąć mistrzostwo w organizacji pracy?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Organizacja pracy, uczeń, mistrz.
Organizacja pracy, uczeń, mistrz.

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre wprowadzone przez naszych przodków rozwiązania są przez nas używane do dziś. Pomimo iż w połowie XV wieku nie używano takich pojęć, jak „zarządzanie”, „zasoby ludzkie”, „organizacja zhierarchizowana”, przynajmniej nie w znaczeniu, którego używa się obecnie, pewne ogólne zaproponowane wówczas zasady da się wykorzystać do rozwoju ówczesnej organizacji.

Drodzy liderzy! W cechach rzemieślniczych w XV w. ukształtowała się hierarchia, która z powodzeniem mogłaby być zastosowana w gradacji poziomu Waszego rozwoju w organizacji.

REKLAMA

Uczeń

Pierwszym poziomem jest „uczeń”. W organizacji osoba taka charakteryzuje się dużym zapałem, olbrzymimi pokładami energii, nie do końca ugruntowaną wiedzą i zadatkami na lidera. Powierza mu się różnorodne funkcje i zadania, także niewielkie zespoły ludzi, aby sprawdzić, jak daje sobie radę w ich realizacji i przewodzeniu grupie. „Uczeń” nie potrafi jeszcze samodzielnie kreować rzeczywistości, ale we współpracy z Czeladnikiem (II stopień w strukturze cechowej) potrafi osiągać dobre rezultaty. W jego rozwoju najważniejsze jest zdobywanie doświadczenia i świadome poznawanie samego siebie. Po pewnym czasie uzyskuje na tyle dużą wiedzę i umiejętności, że jest w stanie przekazywać ją innym.

Czeladnik

Drugim poziomem rozwoju lidera w organizacji jest Czeladnik. Jest to osoba o ugruntowanej wiedzy i pozycji lidera w swoim otoczeniu. Zostaje dostrzeżony w swojej organizacji jako postać nietuzinkowa, która jest gotowa do pracy z „uczniami” w charakterze „bardziej doświadczonego partnera”. W organizacji taka osoba staje się trenerem lub liderem większej grupy jednostek. W odróżnieniu od „ucznia” osoba ta potrafi kształtować rzeczywistość zgodnie z wytyczonymi ogólnymi celami i założeniami organizacji. Czeladnik potrafi oceniać problemy, relatywizować je i rozwiązywać. Buduje swój autorytet wobec innych.

Zobacz: Co dzieje się w firmie, gdy prezes ma mentalność specjalisty?

Mistrz

REKLAMA

Trzecim poziomem jest „mistrz”. W cechu rzemieślniczym osiągnięcie tego stopnia było niezwykle trudne, kto wie czy w organizacji nie jest to jeszcze trudniejsze. W XV wieku poza posiadanymi umiejętnościami należało złożyć odpowiednie dokumenty. W XXI wieku trzeba spełniać szereg wymagań otoczenia, aby zostać uznanym za mistrza w swoim fachu. Mistrz oceniany jest w dwóch aspektach, zarówno organizacyjnym, jak i prywatnym. Wymaga się od niego nie tylko wiedzy i doświadczenia z zakresu wykonywanych zadań, ale także odpowiedniej, społecznie akceptowalnej postawy życiowej. Jest to osoba, która zyskuje poparcie otoczenia do kształtowania rzeczywistości, a wręcz, w przeciwieństwie do Czeladnika, tworzenia ram i kierunków rozwoju organizacji. W praktyce są to menedżerowie i trenerzy z najwyższej półki. Charakteryzują się także posiadaniem ogromnego autorytetu wśród swoich współpracowników i słuchaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiłem w powyższym artykule jedną z propozycji zhierarchizowania liderów i trenerów w organizacji. Każdy z Was może się ze mną nie zgodzić i zaproponować inny podział. Moja propozycja wynika z długoletnich obserwacji i zwyczajnie się sprawdza. Zaprojektowałem i zaproponowałem pewne szkolenie dla trenerów i liderów organizacji, które może pomóc w przejściu z poziomu „Czeladnika” na poziom „Mistrza”. Jest ono dostępne na stronie Treco.pl – „Modelowanie postawy trenerskiej - osiągnąć mistrzostwo”. Mam nadzieje, że powyższy artykuł pomoże Ci w ocenieniu poziomu samego siebie oraz zachęci do jeszcze bardziej wytężonej pracy w drodze na szczyt.

Zobacz serwis: Zarządzanie zespołem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA